#GQDeneyim: Wim Hof ile Buzlu Bir Küvetin İçinde Buluştum
DAHASI+

#GQDeneyim: Wim Hof ile Buzlu Bir Küvetin İçinde Buluştum

The Iceman (Buz Adam) olarak da bilinen, buzun altında uzun süreler yüzmesiyle rekorlar kıran, çıplak ayakla buzun üzerine maraton koşan meditasyon ustası Wim Hof ile buzlu bir küvetin içinde buluştum

07:00: Oda servisini arıyorum: 'Hazırsa 60 kilo buzu 1235'e getirebiliriz'.

 

07:10 60 kilo buzu küvetin içine koymaya başlıyorum.

 

07:30 Wim Hof'a bağlanıyorum.

 

Wim Hof: Bu senin ilk buz banyon mu olacak?

 

Ben: Evet Wim, ve ne yalan söyleyeyim biraz korkuyorum.

 

WH: Başta böyle düşünmen normal, buz dolu bir küvette durmak agresif bir fikir gibi gelebilir ama göreceksin bir dakika içinde alışabiliyorsun.

 

B: Nedir bu Wim Hof Metodu?

 

WH: Wim Hof Methodu çok basit. Bu süreç konuşmak değil ama yapmak ile alakalı çünkü yaptığın zaman bağlanmış oluyorsun. Üç aşaması var; nefes, soğuk ve beyin, nefes alma tekniği biyokimyanı değişitiriyor, soğuk kardiyovasküler sistemi harekete geçiriyor, ve beyin, koordinasyonu sağlıyor. Hadi gir şu küvetin içine!

 

B: Tamam son iki soru: üşümez miyim o kadar buz ve soğuk suyla?

 

WH: Herkes güzel gözükmek istiyor aynaya bakınca. Soğuk da içerideki aynan diyebiliriz, senin en iyi versiyonunda olmanı sağlıyor. Bir sağlama mekanizması. Soğuk bir ayna olarak sana içindeki gücünü açıp açmadığını gösterir. Nefes ve kendine koyduğun niyet üşüme gibi bir faktörü ortadan kaldıracak. Artık girecek misin küvete?

 

B: Söz son soru, ne gibi faydaları oluyor buzlu banyonun?

 

WH: Bilimsel olarak kanıtlanmış birçok etkisinden bahsedebiliriz. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bugün üniversitelerde bile okutuluyor. Bununla birlikte enerjin artıyor, daha iyi konsantre oluyorsun, daha iyi uyuyorsun.

 

07:35 Ayaklarımı buz ve soğuk suyla dolu küvete sokmamla bir an bunu gerçekten yapıp yapamayacağımı düşünüyorum. Vücudumu küvetin içine bırakıyorum. Ve Wim beni yönlendirmeye başlıyor:

 

Burundan nefes al, ağızdan ver,

Nefesi takip et, nefesle kal.

Rahatlat nefesi yavaş yavaş dışarı ver, şimdi yavaşca al.

Sor kendine, kontrol kimde?

Sende. Rahatla. İç gücünün soğuğu nötr bir hale getirmesine izin ver.

O bunu yapabilir.

İraden senin yol göstericin olsun.

Nefes al ve ver. rahatla.

 

07:40 Küvete girdiğim ilk 15 saniyeyi hatırlıyorum ama gerisi yok, video kaydını izleyince gördüm ki Wim arada bana başka bir sürü şey de söylemiş ama ben onları duymamışım bile. Küvetteki zamanımızı doldurduğumuzda çıktığımda bırakın soğuğu vücudum sıcacık hissediyordu. Ve RESET’lenmiştim. Sanki birisi geldi ve vücudumu ve aklımı temizledi. Bu bir başlangıç. Wim 'konuşma, yap' diyor ama beynin alışabilme gücünü, nefesin seni başka bir bilinç seviyesine taşıma kabiliyetini ve soğuğun bağışıklık sistemine ve kardiyovasküler sisteme etkisini daha detaylı araştıracağım.

Metod hakkında detaylı bilgi almak isterseniz www.wimhofmethod.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer buz banyosunu deneyimlemek istiyorsanız önce doktorunuza danışın ve deneyimlerken yanınızda mutlaka konunun uzmanı bir kolaylaştırıcının olmasını sağlayın. 

 

İLGİLİ İÇERİKLER #GQDeneyim
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası