Beymen’in Satın Alma Direktörü Ahmet Öcal ile Sezonun Markalarını Konuştuk
DAHASI+

Beymen’in Satın Alma Direktörü Ahmet Öcal ile Sezonun Markalarını Konuştuk

Paul Smith, 16 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasında Beymen Zorlu Center’daki özel Paul Smith Pop Up butiği’nde modaseverler ile buluşmaya devam ediyor. Bu koleksiyondan yola çıkarak Beymen’in erkek ithal markalar satın alma direktörü Ahmet Öcal ile sezonun en dikkat çeken trendlerini ve markalarını konuştuk.

Paul Smith Pop Up butiği, markanın Sonbahar Kış 2018 defile koleksiyonu ile paralel olarak “Dreamer” konseptinde tasarlandı. Pop Up butikte, markanın özel dış giyim defile parçalarının yanı sıra atkılardan deri aksesuarlara, kol düğmelerinden şemsiye ve defterlere kadar tüm ürün gamını yansıtan en hit ürünleri yer alıyor. Bu koleksiyondan yola çıkarak Beymen’in erkek ithal markalar satın alma direktörü Ahmet Öcal ile sezonun en dikkat çeken trendlerini ve markalarını konuştuk.

 

Bir ürünü almaya karar verirken kişisel zevkleriniz ne derece etkili oluyor?

Ürün seçerken iyi bir göze sahip olmanız gerekir. O göz, başkaları  adına  karar verir. İyi bir satın almacı, çok severek giyeceğini düşündüğü bir parça ile karşılaştığında o parçayı alıp almamak konusunda objektif davranabilmelidir. Ben de bu ince çizgiye dikkat ediyorum .

 

Yeni bir markayı nasıl keşfediyorsunuz?

Dünyayı, yaşam tarzlarını, trendlerini çok yakından takip ediyoruz.  Floransa’daki Pitti Uomo Fuarı’ndan başlayarak  Milano ve Paris moda haftalarına katılıyoruz. Bunun dışında dünyadaki birçok department store ile yakın ilişkiler içindeyiz ve dolayısıyla sürekli  iletişim halindeyiz. Pek çok dünya markası koleksiyon süreçlerinde bizleri davet ediyor, Beymen satın alma ekipleriyle  workshop’lar düzenleyip, bizden geribildirimler alıyor.

 

Bu yıl satın almaya başladığınız markalar arasında favoriniz hangisi?

Koleksiyonlarını yakından takip ettiğim ve hayranlık duyduğum bir marka olan Thom Browne’ın kesinlikle bu sezonun en heyecan verici markası olduğunu söyleyebilirim.

 

2018-19 Sonbahar/Kış sezonun yıldızı parlayan parçaları ve markaları sizce neler?

Off –White, Balenciaga, Amiri, Faith Connexion ve Thom Browne tasarım markaları arasında sezonun en önemli markaları. Sartorial markalar arasındaki favorilerim ise Alessandro Sartori’nin markaya geri döndükten sonraki ilk Ermenegildo Zegna koleksiyonu ve birkaç sezondur Pitti Uomo Fuarı’nında yıldızı olan  Lardini.

En önemli parçalara örnek vermek gerekirse OffWhite x Timberland ortaklığı olan botlar, Vetements x Alpha Industries ortaklığı pilot montlar, Balenciaga’nın yeni sneaker modeli Track, Herno’nun Laminar projesi.  

 

Sizin alışveriş listenizde bu sezon neler var?

Paul Smith’ten astarsız palto, Lardini’den balıkçı yaka triko ve bol kesimli flanel pantolon ve son olarak  Adieu ayakkabı .

 

Türk erkeğinin giyim tarzını nasıl tanımlarsınız?

Türk erkeğinin geleneksel ama detaylara ve el işçiliğine önem veren bir  tarzı var.

 

Türkiye’de erkeklerin modaya ve trendlere olan ilgisinin son zamanlarda arttığını gözlemliyoruz. Bunun sebebi sizce ne olabilir?

Hayat tarzlarının değişmesi ve çeşitlilik kazanması, sosyal medya ve internetin çok yoğun kullanımı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de erkekler de dünyayı ve dolayısıyla modayı çok daha yakından takip etmeye başladı. Değişen sezon trendleri de bu ilginin artmasına yardımcı oldu .

 

Türkiye’de erkekler kıyafet satın alırken belirli kalıplarda mı kalmayı tercih ediyorlar? Yoksa yavaş yavaş cesaretli olmaya başladılar mı?

2000’lerin başlarına kadar Türkiye’de erkekler o güne kadar kendilerine ne öğretildiyse doğru ya da yanlış olmasına bakmadan, belirli kalıpları takip ediyorlardı. Yıllar içinde bu kalıplar yavaş yavaş kırıldı. Bugün erkekler artık yeniliklere daha açık, daha çabuk adapte oluyorlar ve kendi tarzlarını yaratmaya çalışıyorlar.

 

Paul Smith size Türk erkeğinin giyim zevklerine hitap eden bir marka mı?  

Kesinlikle. Çok  renkli bir marka olması, yıllar içinde kendini sürekli olarak yeni ve taze tutması ve ‘tailoring’ geleneğini koruması Paul Smith’i her zaman önemli kılmıştır. Bir kez Paul Smith müşterisi olduğunuz zaman ondan kolay kolay vazgeçemezsiniz. Bizim Paul Smith ile çok uzun bir geçmişimiz var. İşbirliğimiz 2003 yılında Nişantaşı Beymen mağazasını açtığımız dönemde başladı. Markayı almaya başlamadan önce müşterilerimizin en çok talep ettiği markalardan biriydi. Bugün hala Beymen’de yer alan markalar arasında en sevilen markalardan biri olma özelliğini koruyor.

 

Yeni açılan Paul Smith pop-up store sizce beklenen etkiyi yaratacak mı?

Beymen Zoru Center’da açtığımız Paul Smith pop-up store ilk günden itibaren çok yüksek ilgi gördü. Ağırlıklı aksesuar ürünlerini sergilediğimiz pop-up’ta, müşterilerimize Paul Smith’in tasarım dehasını daha da yakından tanıtmayı hedefledik.

 

Paul Smith’in son koleksiyonunu nasıl tanımlarsınız? 

Son yıllarda aldığımız en iyi Paul Smith koleksiyonu. Çok klasik kumaşların yenilikçi detayların, modern ve geleneksel ürünlerin harika birleşimini görüyoruz. Aynı koleksiyon içinde çok klasik bir palto ve ‘dreamer’ desenli  jakarlı bir bomber mont beraber sergileniyor.  

 

Koleksiyondaki favori parçalarınız neler?

Dreamer print jakar bomber mont ve colorblock triko.

 

İZLE
Erkek modasının devleri Blender'da buluştu
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası