GQ TÜRKİYE x HeForShe
DAHASI+

GQ TÜRKİYE x HeForShe

GQ Türkiye ve UN Women toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için el ele verdi

Dergimizden anlamlı bir işbirliği haberi: Bu yıl GQ, global bir kampanya eşliğinde ‘Değişim İyidir’ diyor. Biz de GQ Türkiye olarak bu mottoyu benimsiyor ve toplumda iyiye odaklı değişiklikler olması için çaba gösteriyoruz. Bu çabanın bir sonucu olarak  Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) ile güç birliği yapıyor, HeForShe hareketini destekliyoruz. 

 

HeForShe Hareketi, erkeklerin, toplumsal gelişimi engelleyen cinsiyetçi normları değiştirmek için sorumluluk alıp, kadınlarla yan yana oldukları zaman gerçek anlamda eşitliğin elde edilebileceğini savunuyor. “Erkekler ağlamaz”, “Erkek mutfağa girmez”, “Erkek pembe giymez” gibi toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar erkekleri baskı altında bırakıyor. Ev ve bakım işlerinin kadınlar ve  erkekler arasında eşit paylaşımı herkes için daha eşit bir yaşamın inşasında önemli yapı taşları. Erkeklerin geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine dayalı erkeklik algılarını sorgulaması ve modası geçmiş erkeklik rollerinin içinde hapsolduklarını anlamaları gerekiyor.

 

Bu güç birliği için attığımız ilk adım GQ ve HeForShe podcast serisi. Beş bölümlük seri, birbirinden değerli konuklarıyla eşitlik konusunda farklı bakış açıları sunuyor. Seride toplumsal cinsiyet eşitliğinde erkeklerin rolü, erkeklik algısı, babalık gibi konular masaya yatırılıyor. Yayın dönemi Ekim ayı. 

 

GQ Türkiye, Media-Compact’e dahil oldu 

GQ Türkiye bu işbirliğiyle Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) küresel medya iş birliği Media-Compact’e de dahil oldu. Media Compact, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına içerik üreten medya mecralarının davet edildiği özel bir işbirliği. Küreselde 80’i aşkın medya kuruluşunun yer aldığı Media Compact, 2015 senesinden bu yana medya ve iletişim sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaları destekliyor ve teşvik ediyor. Media Compact kapsamında UN Women ile yürütülen ilk faaliyet ise yukarıda söz ettiğimiz GQ x HeForShe Podcastleri. GQ Türkiye bunun devamında da toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlenmesi için UN Women ile savunuculuk faaliyetlerini sürdürecek. İlgili Başlıklar
Daha Fazlası