HeForShe ile Podcast Serimiz Başladı!
DAHASI+

HeForShe ile Podcast Serimiz Başladı!

GQ Türkiye olarak Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) ile güç birliği yapıyor, HeForShe hareketini destekliyoruz.

HeForShe Hareketi, erkeklerin, toplumsal gelişimi engelleyen cinsiyetçi normları değiştirmek için sorumluluk alıp, kadınlarla yan yana oldukları zaman gerçek anlamda eşitliğin elde edilebileceğini savunuyor. “Erkekler ağlamaz”, “Erkek mutfağa girmez”, “Erkek pembe giymez” gibi toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar erkekleri baskı altında bırakıyor. Ev ve bakım işlerinin kadınlar ve  erkekler arasında eşit paylaşımı herkes için daha eşit bir yaşamın inşasında önemli yapı taşları. Erkeklerin geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine dayalı erkeklik algılarını sorgulaması ve modası geçmiş erkeklik rollerinin içinde hapsolduklarını anlamaları gerekiyor. 

 

Bu güç birliği için attığımız bir diğer adım GQ ve HeForShe podcast serisi. Dört bölümlük seri, birbirinden değerli konuklarıyla eşitlik konusunda farklı bakış açıları sunuyor. Seride toplumsal cinsiyet eşitliğinde erkeklerin rolü, erkeklik algısı, babalık gibi konular masaya yatırılıyor.

 

İlk bölümüz “Salih Bademci ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Babalık” yayında!

 

HYPEbyGQTürkiye'nin 5.sayısında, UNWomen ile 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'ne dair konuları da çok yönlü ele alıyoruz. Buradan okuyabilirsin. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası