Sportif Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi
DAHASI+

Sportif Balıkçılar Büyük Balığın Peşindeydi

Sportif balıkçıların en büyük yarışı Columbia PFG Alaçatı Big Fish geçtiğimiz hafta sonu kıyasıya bir mücadele sonucunda tamamlandı. En büyük balık kategorisinde birinciliği 104 kilogram, ikinciliği de 98,40 kilogram ağırlığında yakaladıkları balıklarla Shamu teknesi ve ekibi kazandı

Türkiye’nin farklı bölgelerinden en iyi amatör sportif balıkçıları bir araya getiren Columbia PFG Alaçatı Big Fish, 50 tekne ve 300’den fazla katılımcıyla 26-29 Eylül tarihleri arasında Port Alaçatı Marina’da gerçekleşti. 13. kez düzenlenen etkinlikte yarışmacılar iki gün boyunca sabahın erken saatlerinde vira diyerek gün boyu büyük balık peşinde kıyasıya mücadele ettiler. Yarışma bitiminde marinaya dönen tekneler balıkları tartıya teslim ederken heyecan doruktaydı. En büyük balık kategorisinde birinciliği 104 kilogram, ikinciliği de 98,40 kilogram ağırlığında yakaladıkları balıklarla Shamu teknesi ve ekibi kazandı. Sinan Kuran, kızları Talya ve Kayra Kuran, Bora Özer, Alptuğ Önal, Murat Güsar ve Macid Akad’dan oluşan ekip, turnuvanın verdiği 4 bin TL değerindeki birincilik ve ikincilik ödülünü Bir Dilek Tut Derneği/Make-A-Wish® Türkiye’ye bağışlayarak turnuvanın en anlamlı işlerinden birine imza attı. Dernek, hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3 – 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçeğe dönüştürüyor; aynı zamanda, toplum içinde umut, dayanma gücü ve sevinç duygularını güçlendirmeyi amaçlıyor. Üçüncülüğü ise 87,75 kilogram ağırlığındaki balıkla Çikotya adlı tekne ile Yalçın Kulaklıoğlu, Uğur Ateş Koç, Vahap Kavlak ve Mehmet Öztoprak kazandı.

 

Selina

 

Turnuvanın Misyonu: Yakala-Bırak-Yaşat

İzleyici ve katılımcı sayısıyla Avrupa’nın en önemli turnuvaları arasında gösterilen Columbia PFG Alaçatı Big Fish, Türkiye’de yapılan sportif balıkçılık turnuvaları arasında “Yakala-Bırak-Yaşat” uygulamasını ilke edinen tek turnuva olma özelliğini de taşıyor. En büyük hedeflerinden biri balıkçılık sporunu daha geniş kitlelere duyurmak olan turnuva, “Yakala-Bırak-Yaşat” misyonuyla yeteri kadar balığın avlanmasını diğerlerinin ise doğaya sağlıklı bir şekilde iade edilmesini teşvik ederek farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu kategoride “En Fazla Yakala Bırak” ödülü Tornado adlı tekne ile yarışmaya katılan ve yakaladıkları 150 santimetre ağırlığındaki iki balığı doğaya geri bırakan Mahmut Özgener, Can Özgener, Cem Özgener, Ethen Çolak, Özdemir Kuran, İsmail Cider, Burhan Can ve Recep Can’ın oldu.  “En Büyük Yakala Bırak” ödülünü ise Odin ekibi aldı. Halil Başpınar, Deniz Kılıçaslan, Bora Kulnar, Macid Akad’dan oluşan ekip 170 santimetre ağırlığındaki balığı denize bıraktı. Turnuva süresince de 21 adet toplamı bir tondan fazla balık “Yakala-Bırak-Yaşat” ilkesiyle yeniden denize salındı.

 

Selina

 

İlknur ve Ertuğrul İçingir önderliğinde gerçekleşen Columbia PFG Alaçatı Big Fish, Türkiye’nin önde gelen iş insanları ve ünlü isimlerinin yanı sıra, Yunanistan, Kıbrıs, İtalya ve Dubai’den de misafirlerini ağırladı. Columbia PFG ana sponsorluğunda Ant Yapı, Furuno, Mercury, Riviera, Türk Hava Yolları, Çeşme Belediyesi, WorkRoom, Arvento ve Alavya Otel’in değerli katkılarıyla gerçekleşen turnuvanın Happy Hour ve Gala Yemeği ise Otuzbeşlik’in ev sahipliğinde yapıldı.

 

Selina

 

Turnuvanın ötesinde Alaçatı’nın en güzel mevsiminde eğlenceli etkinlikler, keyifli atölyeler ve konserlerle unutulmaz bir deneyim yaşatan Columbia PFG Alaçatı Big Fish ayrıca birbirinden farklı workshoplar, çocuklara özel mini turnuva, keyifli söyleşiler, eğlenceli partiler ve konserler, offshore fishing expo ile zengin bir program sundu. Turnuva alanında kurulan Columbia pop-up store’da ise markanın PFG serisi deniz severlerle buluştu.

 

Shamu 

 

Atıklar Sanata Dönüştü

Öğrencilerin topladığı kıyı atıklarından ilham alınarak, TED İzmir Koleji, İzmir Deniz Ticaret Odası iş birliği ile hayata geçirilen “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Elinde Sanata Dönüşüyor” farkındalık projesi, denizi ve çevreyi desteklemeye bu yıl da devam etti.

Geçen yıl Columbia PFG Alaçatı Big Fish Turnuvasında TED İzmir Koleji öğrencileri tarafından kıyı ve sahil atıklarından tasarlanan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’in farklı lokasyonlarında farkındalık yaratmak adına sergilenen dev balık heykelinin ikincisi bu yılki Columbia PFG Alaçatı Big Fish Turnuvasında tasarlandı. Turnuvanın son günü açık arttırmayla satışa sunulan heykeli, turnuva sponsorlarından Furuno satın aldı ve geliri TED Vakfı’na bağışlandı.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası