Süperyat Yükselişinin Perde Arkası
DAHASI+

Süperyat Yükselişinin Perde Arkası

Pandemi nedeniyle zengin insanların denizde daha çok vakit geçirmeye başlamasıyla yat satışlarında da büyük bir artış oldu. Yat derken sıradan yatlardan bahsetmiyoruz. C vitaminiyle zengileştirilmiş sudan, havayı temizleyen banyolara kadar, denizaltı havuzları ve kar motosikletlerine kadar yüzen saraylara gelin birlikte bakalım.

Pandemiyle birlikte beri kanepelerimize, ekranlara ve odalara hapsoldukça dünyamızın da küçüldüğü hissiyatına kapılmaya başladık. Eskiden gözlerimi kapatıp köşedeki Asya restoranından verdiğim sıcacık Wonton çorbamı yudumlayıp Uzakdoğu’ya gittiğimi hayal edebiliyordum, artık bunca işin ve buna eşlik eden anksiyetenin yanında bu da imkansız görünüyor.

Biz bu kadar etkilenmişken aslında turizm sektöründe pandemiden pek de etkilenmeyen ve hatta pandemi sayesinde büyüyen -muhtemelen sadece turizm sektörünün %1’ine hitap ediyor- bir kesimi de oldu: Ultra lüks yatlar. (Özel jet endüstrisi de benzer bir durum yaşıyor.)

Aramızdaki en zenginler için pandeminin getirdiği tüm kurallardan, hızlı değişimlerden, insan kalabalıklarından, sürekli yeni ortaya çıkan varyantlardan kaçabilmenin bir yolu var: Yüzen evler çok pardon saraylar. 2021'de 1000'den fazla ultra lüks yat satışı gerçekleşti -özellikle ilk kez satın alanların sayısı bu rakam içinde de bir rekor kırdı. Forbes’un raporuna göre milyarderlerin alımları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Elton John'un yatında çıktığı gezilerden ilham aldığını iddia eden David Beckham tasarımına da yardımcı olduğu nispeten mütevazı 5 milyoncuk sterlinlik ilk yatını alarak kulübe katılmış oldu.

david_beckham_yat Njord byBergman Design House 

Yat endüstrisini bu kadar konuşmamızın tek sebebi yat satışlarının rekorlar kırması da değil. Artık müşteriler mürettebatı veya Hulu'nun popüler reality şovu Under Deck'te görmüş olabileceğiniz geleneksel kiralama türünden farklı, tamamen yeni bir deneyim arıyorlar. Özel bir mürettebat, jet ski ve şişme botlarla Akdeniz'in ılık sularına açılmak artık yeterli değil. Bugün, zenginler arasındaki en yeni ve cazipler; vahşi denizler, uzun mesafeler hatta Antarktika buzuluyla bile başa çıkmak için tasarlanmış sağlam, militarist görünümlü ultra lüks yatlar.

Noel’de piyasaya sürülen adeta bir Bond filminde kötü karakterlere yakışan son derece etkileyici 62 metrelik Cassius'a bir göz atın. C-Quest Yachts, İsveçli gemi mühendisi Dennis Ingemansson ve Londralı iç mimarlar Njord by Bergman Design House arasındaki işbirliğiyle ortaya çıkan Cassius, eski bir Shelf Express tedarik gemisinden yeniden tasarlanarak oluşturlan son teknoloji ultra lüks bir yat. Güzellik merkezi, spa, sinema, helikopter pisti, C vitaminiyle zengileştirilmiş sudan, havayı temizleyen banyolara kadar, denizaltı havuzları ve kar motosikletlerine kadar yüzen bir saraydan bahsediyoruz.

Cassius'un ekolojik kimliği milyarder alıcıları cezbetmek için gerekliydi. Njord'un kurucu ortağı ve Yaratıcı Direktörü Marie Soliman yatın karbon sıfır olmasından ombre etkisine, Oscar Ono ahşap döşemeden yapılan ısmarlama el yapımı yemek masası için kullanılan sürdürülebilir bambuya kadar iç mekanın her ayrıntısıyla ilgilendiğini şu sözlerle özetliyor; "Zenginler arasında sürdürülebilir bir devrim yaşanıyor. Cassius’un buna uyum sağlaması çok önemliydi. İç mimar olmaya ilk başladığım yıllarda herkes en pahalı kanepeyi almak istiyordu. Şimdi ‘Bu kereste nereden geliyor’ diye soruyorlar. ‘O mermeri nasıl temin ettin? Bu kumaşı hangi fabrika üretti?’ Tedarik ve sürdürülebilirlik zenginler için vazgeçilmez hale geliyor." Yat yapımının maliyeti düşünüldüğünde eski tekneleri geri dönüştürmek artık çok daha pratik bir hareket olarak kabul ediliyor.

cassius_yat_gqNjord by Bergman Design House

Kaynakların sürdürülebilir olması elbette çok önemli ancak son dönemde orataya çıkan çok popüler bir kavram daha var: Sağlıklı yaşam. 

Njord’un Sarah Colbon’la birlikte Kurucu Ortağı ve Soliman’ın Genel Müdürü Albin Berglund, “Lüks artık mermer ve altın değil” diye ekliyor. “Tabii ki sürdürülebilirlik hatta yatınızda veya evinizde soluduğunuz hava bile. Havalandırmadan gelen filtrelenmiş hava, duşunuzdan gelen filtrelenmiş su… Mesela Cassius'ta, C vitamini ile zenginleştirilmiş su, cilt ve saç sağlığınız için harikalar yaratıyor. Tüm yata entegre edilmiş ses sistemi, meditasyon için olduğu kadar partilemek için de uygun. Spa ise bildiğiniz İsveç masajının yanı sıra kriyoterapi de sunuyor. Banyolar, havayı temizleyen özel Japon karolarıyla donatılmış durumda.

Yatların gaz salınımıyla ilgili kötü bir şöhreti var. Bu sebeple gaz emisyonuyla mücadelede endüstride önemli bir odak noktası haline gelmiş durumda. Dizel-elektrikli hibrit teknolojiler, rüzgar, güneş kumaşıyla yapılan yelkenler artık ultra lüks yatlarda teknolojiler arasında yer alıyor. 

Dünyanın en ünlü yelkenli yatı Black Pearl, Atlantik'i yakıt yakmadan geçebilmesini sağlayan bir elektrik jeneratörüne sahip ve yelkenleri bu şekilde çalışıyor. Dünyanın her yerinde yeni yatlar, yakıt verimliliğini artırmak için yapısal olarak daha modern hale getirilmek üzere tasarlanıyor. Yat şirketleri ve dolayısıyla yat sahipleri sürdürülebilir bir yaklaşım benimsedikçe mevcut yatlar da tükettikleri karbon miktarını dengelemek üzere çalışmalarını artırıyor.

Njord'daki ekip, Cassius'un iç mekanlarını tasarlarken akıllarında en başından beri yatın ideal bir sahibi vardı. Soliman, “Aksiyon tutkunu Henry Cookson ile tavsiyesini almak için çok konuştum” diyor. “Bizim için mükemmel bir müşteri. Alaska'da balina izleme gezileri ve ayı gözlemciliğinden zıpkınla balık avına ve serbest dalış gezilerine kadar, kırmak zorunda olduğu buz miktarı bir yana, Cassius'un kullanılabileceği tüm zorlu yollar hakkında bize fikir verdi. Cassius’u onu anlattıkları etrafında şekillendirdik ve tasarladık. O zorlu yollarda havuzu nasıl kullanacaktı? Kar scooterları ve diğer aletler için ne tür bir depolama alanı gerekliydi? Geziler hangi saatlerde yapılacaktı? Aklımızda binlerce soru vardı.”

süper_yat_gqNjord by Bergman Design House 

Prens Harry'nin Kuzey Kutbu'na yaptığı “Walking With The Wounded” yardım seferine rehberlik etmesiyle tanınan Cookson, dünyanın en ulaşılmaz gibi görünen yerlerine seyahat eden ve bu anlamda lüks turizm sektörünün de en saygı duyulan isimlerinden biri. Şirketi Cookson Adventures; kraliyet ailelerine, ünlülere, milyarderlere ister vahşi yaşam ister Kolombiya’nın kovboylar bölgesi olsun parayla satın alınamayacak hizmetler sunuyor. Ultra lüks keşif yatlarıyla kutup gezileri yapan, Njord'un fahri elçisi olarak konumlandırdığımız Cookson gerekli olabilecek her şey hakkında ekibe inanılmaz yardımcı oldu. Bir anlamda her şeyin yeniden tasarlanmasını sağladı. 

Cookson'un rehberliğinde, Njord ekibi, doğal dünyayı hem dış hem iç mekan tasarımına entegre etmiş durumda. Böylece yat sahipleri kendilerini her zaman manzaranın bir parçası olarak hissediyor. Bir yatta göremeyeceğiniz derecede büyük pencereler gün batımını, karlı dağları, uçsuz bucaksız buzulları izlemek için çok ideal ve iç mekana çok fazla ışık girmesini sağlıyor. Ekip “İç tasarım bir minder ya da kanepe değil, ışık, havalandırma, mekanın nasıl nefes aldığı” diyor. "İnsanlar iç tasarım deyince, 'tamam, birkaç dekorasyon malzemesi ve belki biraz kulp' diye düşünüyorlar, ama aslında iç mekan her şey. Tonlar, renkler… Güneş ışığının gün doğumundan akşam karanlığına kadar her bir odayı nasıl etkilediği… Dünyanın en iyi yatlarına milyonlarca pound harcanıyor. Ancak içeri girdiğinizde dünyanın en küçük odasındaymış gibi hissediyorsunuz. Çünkü ışık hiç düşünülmemiş. İnsanlar karada ya da yatta bizim tasarladığımız mekanlarda vakit geçirdiklerinde kendilerini daha mutlu hissediyorlar. Işık; oturma alanı, spor salonu veya giyinme odasını tamamlayan en önemli unsur. Her bir odayı ise farklı tamamlıyor.”

Njord ekibi, Cassius'u kimin satın aldığını açıklayamasa da, bugün ortalama yat sahibi dediğimiz kişinin kim olduğu konusunda bir değişiklik gördüklerini söylüyorlar. Berglund, "Bütün dünya değişiyor ve zenginler gençleşiyor" diyor. “On yıl önce, büyük ölçüde orta yaşlı bir tüketici tabanı iken, şimdi tanıştığımız neredeyse tüm yat sahipleri Silikon Vadisi'nden genç insanlar, kraliyet ailelerinden veya teknoloji, video oyunları, kripto para birimi, emlak ve müzik endüstrisinde çalışan insanlar.”

Ortağıyla birlikte Galaxy'nin sahibi Amerikalı bir iş insanı, Cassius’tan sonra Njord'un şu anda üzerinde çalıştığı iki yattan birinin sahibi. Njord ekibi bu yatı; sahiplerinin en sevdiği festival Burning Man’den esinlenerek tasarladıklarını söylüyor. Yata “Yüzen Burning Man” ismini vermişler. Festival topluluğundan ve onların hayata ve eğlenceye olan inanılmaz sevgisinden ilham alan Galaxy; dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Joseph Klibansky'nin “Thinker” heykelinin yanı sıra birçok dijital sanat eserinin yer aldığı, çiftlerin hayallerindeki ev olarak tanımlanıyor. Gemideki ana güverte, ultra lüks bir yatta ilk kez tasarlanmış olup özel üyelik gerektiren bir kulüp olma özelliğini taşıyor. Ancak kulüp ne yazıkki halka açık olmayacak. 

Yat sektöründe iyi bağlantıları olan ve ekibiyle birlikte fiziksel tasarımın ötesinde müşterilerin vizyonlarını hayata geçirmeyi amaçlayan bir marka üzerinde çalışan Colbon "Çoğu yat sahibi, maliyetleri dengelemek için böyle bir yatı kiralamayı tercih eder çünkü milyonlarca sterlinlik işletme maliyeti söz konusu. Ancak gemide yaşamak gerçekten sizin yaşam tarzınızsa ve yatınız daimi ikametgahınız olduğunda böyle bir yat sahibi olmak anlamlı oluyor. Gerçekten burada belirleyici olan para değil” diyor.

 

süper_yat_gq2Njord by Bergman Design House

Njord ekibinin tasarımını üstlendiği üçüncü ultra lüks yat Eden de başlı başına ayır bir dünya. Diğerlerinden farklı olarak tamamen ev yaşamına uygun sahibinin isteği üzerine tasarlanmış durumda.

Cassius ve Galaxy'den daha büyük bir bütçesi olan Eden, sahibinin özel isteği üzerine karısı ve çocukları için sağlıklı yaşamın ön planda tutulduğu tam zamanlı yaşama uygun olarak tasarlanmış yüzen bir ev. İçinde sonsuzluk havuzu, geniş pencereler, 1 milyon sterlinlik özel olarak tasarlanmış bir piyano ve devasa bir meditasyon alanı bulunuyor. Soliman şu ana kadar yaptığı en zor şeyin ise 6 aydır üzerinde çalıştıkları küvet olduğunu söylüyor. "Müşteri, cilt ve sağlık için çok yararlı olması sebebiyle küvetin tamamen kuvarstan yapılmasını istiyor. Bu yüzden kötü enerjiyi de çeken özel bir taş bulmamız gerekti. Ayrıca, C Vitamini filtresinin küvetin içine yerleştirilmiş olmasını istediler. Küveti doğru ve isteklerine uygun bir şekilde tasarlayabilmemiz için milyonlarca sterlin gerekiyor. Taşın ağırlığını hafifletmek ve yatın taşıyabilmesini sağlamak için yapılan güçlendirme çalışmaları başlı başına bir proje” diyor. 

 

süper_yat_gq2

Njord by Bergman Design House

“Sonra inanılmaz bir şey oldu. Daha önce Londra’da ve yurtdışındaki evlerini de tasarladığımızbir müşterimiz yatlarını yenileyip yenileyemeyeceğimizi sordu. 'Nasıl yaşadığımı, ne yediğimi, nasıl antrenman yaptığımı biliyorsun, hatta iç çamaşırımı bile nasıl katlamayı sevdiğimi biliyorsun. Yatımı her zaman çok seviyordum, her hafta sonu ailece zaman geçirmeyi sevdiğimiz bir yer. Pandemiden beri yani yaklaşık altı aydır tamamen yatta yaşıyoruz diyebiliriz. Ama aydınlatma doğru düzgün çalışmıyor, depolama alanı kötü. Yatak odasının yenilenmesi gerekiyor. Yardımınıza ihtiyacım var’ dedi. Biz de inceleyeceğimizi söyledik” diyerek bu yolculuğa nasıl çıktıklarını özetliyor.

Şans bu ya birkaç hafta sonra Soliman ve Berglund, kendilerini Manchester merkezli yat endüstrisinde yıllarca çalışmış, bir defter dolusu da kontağı olan Colbon'un yanında bir Zoom paneline katılmışken buluyorlar. Böylece Njord doğmuş oluyor.

 

süper_yat_gq4Njord by Bergman Design House 

Hirsch Bedner Associates çalışırken tanışan çift, işe kendi oturma odalarını tasarlayarak başladıklarını söylüyor. Şimdi ise dünyanın dört bir yanında ofisleri var diyebiliriz. Ana ofis Londra’da bulunmakla birlikte Chicago, New York ve Vancouver’da da ofisler bulunuyor. Şimdilerde İngiltere’de The Other House oteli ve Silverstone'daki gelecek yıl bitecek gibi görünen Formula 1 Rezidansları üzerinde çalışıyorlar.

Ultra lüks yat endüstrisinin büyük bir ivme yakalamasıyla birlikte Njord’da işlerin yoğunlaşacağını düşünüyorlar. Instagram’da hali hazırda markayla ilgili bir itibar sağlanmış durumda. Colbon, “Gelecek yıl gerçekten ilginç olacak. Hiç bu kadar çok yat satmamıştık ve şimdi herkes daha da fazla satın alıyor" diyor. Gelecek için düşünceleri sorulduğunda Soliman, Berglund ve Colbon, Bergman'ın otellerden edinmiş olduğu bilgi ve tecrübe birikimini yolcu gemilerine geçişle birleştirmek istediklerini söylüyorlar. “Turistik gemiler ya da bir diğer deyişle yüzen oteller, yüzen evlerden sonra yeni popüler şey olacak” diyor Colbon ve devam ediyor “Yeni nesil müşterilere hizmet etmek için buradayız. Bu artık sadece Karayipler’de yaşlanmak isteyen Floridalı emeklilerle ilgili değil. Bu, genç milyarder müşteriler, silikon vadisinin dahi çocukları ve Bitcoin’den hızla para kazanan insanlarla ilgili. Pandemi’den beri herkes bir şekilde suda olmak istiyor, herkes bu özgürlüğe sahip olmak istiyor. Biz de bunun bir parçasıyız” diyor.

British GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası