Tartışmaya Açtık: Sporda Tayt, Nasıl Giyilmeli?

Spor yaparken öncelik, rahat giyinmek. Ama performansı arttırıp iyi görünmek de fena olmaz. Bu yazıda taytları sorguluyorum.

16 Temmuz 2020

Tartışmaya Açtık: Sporda Tayt, Nasıl Giyilmeli?

Maksimum fayda nasıl sağlarız diye fitness yazarımız Talha Beşir’le konuşmaya başlıyorum. Bir de moda bakış açısına dair görüş alırsam tamamım. 

Alper:

-İstikrarlı bir spor salonu üyesiyim, açık hava opsiyonlarına yeni yeni geçiyorum diyelim. Taytın aklıma gelen ilk işlevi soğuktan koruyup rahat hareket edebilmeyi sağlaması. Performans açısından antrenman yaparken tayt giymenin (ve belki de benzeri sıkı üst giyim ürünlerin) bir avantajı var mı? 

Talha:

-Kompresyon giysiler aslında daha çok antrenmandan sonraki saatlerde giyilir. Oldukça sıkı olan bu giysilerin bulundukları yerlerde devamlı bir baskı oluşturarak kan dolaşımını artırdığı ve laktik asit gibi antrenman sonrası atıkları temizlediği düşünülmektedir. Bu tarz sıkı giysiler, şişliği azaltarak da koşu ekonomisine katkıda bulunur ve eklemlere yardımcı olur. Kompresyon giysiler antrenman nedeniyle kaslarında hasar oluşan aktif insanların toparlanma planları için sağladığı konfor ve destek açısından faydalıdır.

A:

-Bu avantajları nasıl maksimize edebiliriz?

T.

-Bu taytları antrenman esnasında ve antrenmanı takip eden 48 saat boyunca giyebilirsin. Ayrıca önemli bir antrenmandan veya müsabakadan önceki gece ve yolculuk esnasında bu ürünleri giyerek kan dolaşımını hızlandırabilir ve şişkinliklerden korunabilirsin.

A:

-Şort içinde her şeyi sabit tutacak bir ürün, konfor ve güvenlik açısından amatörler için de önerilen bir durum. Kendinden taytlı şortlar bana göre pratik bir çözüm. Senin rahat bir antrenman için favori ürün seçeneklerin nedir? 

T:

-Rahatsız etmeyecek bir kumaşa sahip ve çok sıkı olmayan bir boxer-short giymek her anlamda rahat etmeyi sağlayacaktır. Zaten bilinen markaların şortları, mayolara benzer şekilde antrenman için gerekli konforu sağlayacak şekilde tasarlanmış, görünmeyen bir iç giyim bölümüne sahiptir. Bu sayede tam anlamda rahatlık yakalanabilir ve antrenmanlar gönül rahatlığıyla yapılabilir.

A:

-Biraz konudan sapıyorum ama, şu cümleyi teknik olarak açıklayabilir miyiz?

‘İyice terletti çok yağ yakmışımdır:)’

T:

-Korseler ve vücudu sarıp sauna etkisi yaratan giysileri önermediğimi söyleyebilirim. Fit bir vücudun en iyi yolu hareketli bir yaşam sürmek, antrenman yapmak, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmektir. Yağ yakımı kişinin tamamen beslenme düzeni ve antrenman şiddeti ile alakalı bir durumdur.

Alper

-Moda editörümüz Erkan Altunay’dan da bir görüş istiyorum taytlara dair. 

Erkan

-Diz üstü bir tayt, vintage bir sweatshirt ile tamamlanabilir. Taytın kullanımının belki gelmiş geçmiş en iyi örneği yine erkeğe dair stil önerilerinin ve ilhamlarının en iyilerini gördüğümüz John F. Kennedy JR.

Uzman görüşlerini aldım. John F. Kennedy JR. havasını yakalayabileceğime dair şüpheliyim. Kan dolaşımını hızlandırmak ve şişkinliklerin önüne geçmek meselesi ise çok cazip geliyor. Özellikle spor yaparken, en mühimi, kendinizi nasıl rahat ve iyi hissettiğiniz. Farklı türlerde ürünlerin kullanıma dair faydasını arttırmaya yönelik araştırmalarım devam edecektir. 


Yeni Podcast Serisi: Çok İyi Çok Başarılı Şahane

DAHASI+ | Yeni Podcast Serisi: Çok İyi Çok Başarılı Şahane

Mükemmel Ev Barını Kurmak: Doğru Bardaklar

YEME-İÇME | Mükemmel Ev Barını Kurmak: Doğru Bardaklar

GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

SEYAHAT | GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

Oyunlarda Sosyal Tavır Dönemi

GQ LOVES | Oyunlarda Sosyal Tavır Dönemi

Avrupa'nın Şampiyonları

DAHASI+ | Avrupa'nın Şampiyonları

#GQDeneyim: Koronavirüs’e Rağmen Moda Haftası İçin Milano ve Londra’ya Gittim

DAHASI+ | #GQDeneyim: Koronavirüs’e Rağmen Moda Haftası İçin Milano ve Londra’ya Gittim

Daha Fazla Göster