WWF’ten iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu’na ‘Gençlik Ödülü’

WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) iklim aktivisti, eko girişimci ve doğa koruma öncüsü gençlere yönelik düzenlediği Gençlik Ödülü’nün dört kazananından biri 13 yaşındaki iklim aktivisti ve GQ Türkiye’nin en genç yazarı Atlas Sarrafoğlu oldu. Atlas aynı zamanda 2020’nin en genç kazananı.

18 Mayıs 2020

WWF’ten iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu’na ‘Gençlik Ödülü’

 WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Gençlik Ödülü 2012 yılından beri sahiplerini buluyor. Ödül dünyanın her yerinden genç doğa koruma öncülerine veriliyor. 2020 WWF Gençlik Ödülleri’nin en genç kazananı Türkiye’den Atlas Sarrafoğlu oldu. 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Atlas,  katıldığı çevre ve doğa temalı organizasyonlarda iklim aktivisti olarak yer alıyor. Atlas iklim konusunda çalışan öncülerle haftalık röportajlar yaparak yazılar yazıyor, radyo programları hazırlayıp sunuyor, GQ Türkiye’nin de yazarları arasında yer alıyor.

WWF Gençlik Ödülleri Covid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde internet üzerinde gerçekleşen WWF Yıllık Konferansı bünyesinde, 18 Mayıs Pazartesi günü, Türkiye saati ile 14.00’te, yine internet üzerinden düzenlenen bir tören ile sahiplerini buldu. 30 yaşının altındaki doğa koruma öncülerinin seçildiği ödüller için adaylar ulusal WWF ofisleri tarafından belirleniyor. Atlas Sarrafoğlu ödüle WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından aday gösterildi. 2020 WWF Gençlik Ödüllerinin diğer kazananları Bulgaristan’da ilk sıfır atık restoranın kurucusu Blazhka Dimitrova, WWF-Polonya’nın Nehir Muhafızları girişiminin öncüsü Piotr Bednarek ile yine WWF-Bulgaristan’ın adayı  sürdürülebilir moda öncüsü Boryana Uzunova oldu.

WWF Başkanı Pavan Sukhdev: “Gençler mücadelemizde bize ilham veriyor”

WWF Başkanı Pavan Sukhdev, törende “Ödül kazanan gençlerimiz bana mücadelemizi sürdürme konusunda cesaret verdi. Yaşları 13 ile 30 arasında değişen dört genç, gezegenimizin acil ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler sunmak için tutkularını ortaya koyuyor. Gençler yaşıtları, iş dünyası ve hükümet liderleri için katalizör olabilecek büyük bir güce sahip. Dört gencimiz gezegenimizin sağlığı ve insanlık için harekete geçmemiz için bizlere ilham veriyor. Acil eylem ihtiyacının her zamankinden daha belirgin olduğu benzeri görülmemiş zamanlardan geçiyoruz” diye konuştu.

Atlas’ın mesajı

Atlas Sarrafoğlu ise ödül töreninde yaptığı konuşmada “Dünya’nın önde gelen doğa koruma kuruluşlarından WWF’in Gençlik Ödülünü kazanmak benim için büyük onur. Sosyal medya üzerinden ve yazılarımla gençler ve değişim öncülerini iklim krizi ile mücadeleye davet etmeyi sürdürmem için bana güç ve ilham verecek. Umarım Gençlik Ödülü, ülkemizde daha çok gencin iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak ve somut adımlar atılması için sürdürdüğümüz çalışmaları anlayıp destek olmasına katkı sağlar” dedi.

WWF’in Türkiye ofisi WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar da konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak “WWF-Türkiye olarak aday gösterdiğimiz Atlas Sarrafoğlu’nun WWF Gençlik Ödülünü kazanmış olması nedeniyle ülkemiz ve Türk gençliği adına gurur duyduk. Her zaman söylediğimiz gibi doğa bize atalarımızdan miras değil; bugün tüketmekte olduğumuz kaynakları gençlerimizden ödünç aldık. Onların gelecek için söyleyecek çok sözü var. Atlas gibi gençlerin mücadele ve kararlılıkları bizi doğa ve insan için yeni bir başlangıç yapabileceğimiz konusunda umutlandırıyor” dedi.


Urla'da Bir Restoranla Yeni Bir Sayfa Açanlar

YEME-İÇME | Urla'da Bir Restoranla Yeni Bir Sayfa Açanlar

Yemek Atmosferini Yükselten Çalma Listesi

DAHASI+ | Yemek Atmosferini Yükselten Çalma Listesi

2021 Yazının İçecek Trendleri

YEME-İÇME | 2021 Yazının İçecek Trendleri

#GQKolektifGünlük: Caner Erdeniz - İyi ki Pandemide Baba Olmuşum!

DAHASI+ | #GQKolektifGünlük: Caner Erdeniz - İyi ki Pandemide Baba Olmuşum!

#GQKolektifGünlük | Baba Olmak

DAHASI+ | #GQKolektifGünlük | Baba Olmak

GQ x Damat Tween: Bavul Yapma Sanatı

DAHASI+ | GQ x Damat Tween: Bavul Yapma Sanatı

Daha Fazla Göster