#Changemakers: Türkiye'deki Motosiklet Kültürü Ne Durumda?
Dergi Konuları

#Changemakers: Türkiye'deki Motosiklet Kültürü Ne Durumda?

Bunker Custom kurucu ortağı Can Uzer'le custom motosiklet yapımı hakkında ve genel olarak Türkiye'deki motosiklet kültürü hakkında konuştuk.

Fotoğraf: Arif Akdenizli

  • Sen görüntü yönetmenliği ve prodüksiyonla uğraşırken kardeşin sanat yönetmenliği yapıyordu, profesyonel olarak bambaşka mesleklerle uğraşırken ‘custom’ motosiklet yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Günümüz dünyasında hepimiz hem özgün hissetmek hem de yaratıcı olmak istiyoruz. Yönetmenlik yaparken yaratıcı olabiliyorduk ancak çalıştığımız ajansın bizi, onun çalıştığı markanın da bizden önce onu kısıtladığını hissettiğimiz için kendi markamızı kurmak istedik. Zevk aldığımız yaşam tarzını yansıtan ürün tasarımları yapan bir marka aracılığıyla daha yaratıcı olabileceğimizi düşündük. Müşterilerimizin zevk ve deneyimimize güvenerek bizimle çalışmak istediği bir düzen kurmak istedik. Motosikletle başlamamızın sebebi, karşı tarafa verdiği özgür ve farklı olma hissiydi. Çok fazla değiştirilebilir parçası olması, oyun oynayabileceğimiz farklı birçok alan sunduğu için bizi çok heyecanlandırdı. 

 

  • En basit şekliyle Bunker Custom ne iş yapar?

 Bunker aslında bir life-style markası. Başlangıç noktamız motosiklet olsa da aslında kişiselleştirme yapan bir marka. Yani ürünün ne olduğu önemsiz; günlük hayatımızda kullandığımız her ürünü, aslında herkesin yaptığı gibi kişiselleştirmek istiyoruz. 

 

  • Türkiye’de bu işi yapan tek yer Bunker Custom Cycles ve global markalarla yaptığınız başarılı iş birlikleri var. Dünyanın geri kalanına baktığında Türkiye’deki motor kültürü nasıl bir yerde?

Türkiye’de bir motor kültürü var ama bence yurt dışında olduğu gibi değil. Maalesef Türkiye’de motosiklet kültürü gibi alt kültürler sosyal ve ekonomik düzen yüzünden daha zor ve daha yavaş gelişiyor.

 

  • Tasarladığınız her motor kendine has ve kişiye özel oluyor, bu özelleştirme süreci nasıl gelişiyor?

 Müşterilimize sunduğumuz hizmet, bize getirdikleri üründen almak istedikleri kişisel duygularına göre şekilleniyor. Onların zevklerini ve bir motosikletten beklediklerini kendi yaratıcılığımızla birleştirip yeni tasarımlar çıkartıyoruz. Kişiye özel, tekrar etmediğimiz tasarımlar yapıyoruz. 

  • Bunker Custom’ın şu an gündeminde olan, heyecan verici bir proje var mı? 

 2009’da evimizin salonunda bir motor yaparak bu işe başladığımızdan bu yana hayalimiz, dünya çapında ilgi görebilecek projeler yapıp, bu projelerin parçalarını ve genel olarak yaşam tarzını satan bir marka haline gelebilmek. Şu an gündemimizde dünya geneline sattığımız aksesuarlarımızın sayısını ve çeşidini artırmak var. 

 

  • Ana akım dışında yer alan işlerle uğraşmak isteyenlere tavsiyelerin neler?

 Kendilerine zevk veren, tutkulu oldukları ve farklı hissettikleri alanlarda iş yapmalarını tavsiye ederim. Bir işten ne kadar para kazandığınız değil, o işin sizi ne kadar beslediği çok daha önemli bence. Ne kadar mutlu olursanız, işiniz de sizi hem manevi hem de maddi anlamda o kadar besler ve mutlu eder. Hepimiz başarıyı hissetmek için çok yoruluyoruz; ama bazen biraz geri çekilip “Ne yapıyorum ben, ne hissediyorum” diyebilmeli insan.

Video: Arif Akdenizli

Proje: Şahin Çakıroğlu

 

İZLE
#Changemakers: Can Uzer
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası