Test Lab: Laboratuvar Titizliğinde Ürün İncelemesi
Dergi Konuları

Test Lab: Laboratuvar Titizliğinde Ürün İncelemesi

Test ediliyor, onaylanıyor ( ya da onaylanmıyor ). İşte, artısı, eksisi ile, laboratuvar titizliğinde incelemesiyle Test Lab'in ilk sonuçları:

 

Mahabis Flow

Mahabis

 

Marka:Mahabis

HQ:Londra, İngiltere

Fiyatı:99 €

Test Suresi:1 yıl

Neden bu ürün?

“Ev terliği” denince aklına neler geliyor? Zevksiz, sıkıcı, çirkin? Haklısın, şimdiye kadar terlik hep ikinci sınıf bir ürün oldu. Ancak Mahabis bize daha iyisinin olabileceğini göstermek istiyor. İskandinav tasarım ilkelerini baz alan Mahabis, dışarıda bile giymek isteyebileceğin şık bir terlikle piyasaya girdi. Özellikle evde daha çok zaman geçirdiğimiz 2020 yılında iç alanlarda mutluluk getirebilecek her detay gerçekten çok değerli.

Artısı

Evde keyif çatarken bile stilinden ödün vermek istemeyenler veya her yerde evde hissetmek isteyenler için ideal.

Topuğa oturan neopren kısım sayesinde yürürken ayaktan kaymıyor. Bu yüzden bahçede giymek veya markete gidip gelmek için ideal. Aynı zamanda yumuşak neoprenin üzerine basıp, klasik bir terlik olarak kullanmaya da müsait.

Eksisi

Mahabis’in ilk ürünleri, dışarıda da giyilebilmesi için takılıp, çıkarılabilir ikinci bir tabanla geliyordu ancak bu mekanizma zamanla yerinden oynuyor ve yürümeyi zorlaştırmaya başlıyordu. Bu nedenle yeni Mahabis’ler altına yapışık, tek bir tabana sahip. Yani dışarısı veya ev arasında bir seçim yapmaya zorluyor.

Her ne kadar Flow serisi yaz için nefes alabilir şekilde üretilmiş olsa da sıcak havalarda çok uzun süre giyerseniz, ayağı terletebiliyor. Çorap giymeme rahatlığının bedeli de bu.

Son Kararım

Ben Mahabis’lerimi ‘ev ayakkabısı’ gibi kullanıyorum. Arkadaşlarımı ağırlarken veya evden çalışırken giymek için ideal. Mahabis, Marie Kondo gibi evdeki her detaydan mutluluk elde etmenin peşindekiler için tasarlanmış bir ürün.

Aynı fiyat skalasında Mahabis’ten önce tercih edilecek birçok keyifli ürün var. Hepsine zaten sahip olanlar için Mahabis bir sonraki adım.

 

mahabis report

 

 

Clay Conditioning Shampoo

 

Morris Motley shampoo

Marka:Morris Motley

HQ:Melbourne, Avustralya

Fiyati:45$

Test Suresi:7 ay

 

Neden bu ürün?

Good hair day: Bazı sabahlar uyandığında saçları yumuşacıktır, kabarık değildir ve kolayca şekil alır. Peki her günü nasıl ‘good hair day’ yaparız?

Efsanevi Avustralyalı berber Rob Mason’a göre cevap kil. Sabun bazlı şampuanlar saçlarımızın doğal yapısını bozduğu için yağlanma gibi kronik problemlere neden olabiliyor. Doğal kil ise saçların doğal yapısını bozmadan nazikçe temizliyor.

Çamurla saç temizlemek mi? İşte ben buna ‘kategoriye meydan okumak’ derim.

Artısı

Asi saçlara sahip biri olarak hayatım boyunca saçlarımın kabarıklığı ve şekil almamasıyla uğraştım. CCS saçımı bir anda söz dinler hale getirdi. Kendim deneyimlemesem inanmazdım. Sanki tüm şampuanlar yanlış yapıyormuş ve Rob doğru yolu bulmuş.

Doğal kil ve esansların karışımı gerçekten mükemmel kokuyor. Köpürmeden saçların etrafını sarıyor ve keyifli bir deneyim sunuyor.

Hem temizlik hem de bakım rolünü üstlendiği için silikon bazlı conditioner gibi ürünlerden uzak durmama yardımcı oldu.

Özellikle kısa saçlarda azıcık kil yeterli oluyor. Yedi ayda şişenin yarısına ancak gelebildim. Bu da fiyatlandırmayı daha mantıklı hale getiriyor.

Eksisi

Morris Motley ekibi formüllerini Melbourne’daki laboratuvarlarında üretiyor. Butik bir üretim yaptıklarından stoklar tükendiğinde ürünlerin yeniden satışa açılması zaman alabiliyor.

MM Avustralya merkezli olduğundan kargo Türkiye/Avrupa ürünlerine oranla daha uzun sürüyor ve gümrüğe takılma riski var

 

Son Kararım

Eğer şu anki saç bakım ritüelinden memnun değilsen, iyi saç günlerinden çok kötü saç günleri yaşıyorsan denemeye değer.

 

Shampoo report 

 

Bu yazı GQ Türkiye Yaz 2020 sayısında yayınlanmıştır. Yeni Test Lab deneyimleri Sonbahar 2020'de. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası