Ringlerin Efendisi Olmaya Hazırlanın
Fitness

Ringlerin Efendisi Olmaya Hazırlanın

2017 için yeni bir hobi arayışında mısınız? Gerçek şu ki, herhangi bir spor dalında daha iyi olabilmek için vücudun farklı bölgelerini çalıştıran aktivitelerle becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Antrenman maçları, torba ve ayak çalışması içeren boks sporu için de aynı şey geçerli. Ancak iyi bir aerobik metabolizma vücudun tamamını desteklerken, sık tekrarlanan yoğun antrenmanlar sonrasında iyileşmek ve güçlü bir şekilde mücadeleyi sürdürebilmek de çok önemli. Tam da bu yüzden programınıza ağır tempo koşu, güçlendirme ve bacak antrenmanları gibi kardiyo egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Amaç, çoklu eklemlerin art arda çalışması esasına dayalı olan ve kuvveti artırmaya yarayan ‘patlayıcı’ egzersizler eşliğinde vücudun tamamını çalıştırmak. Unutmayın, güç çalışmalarının mutlaka yıpratıcı olması gerekmiyor; tekrar sayısı düşük üç veya dört set yeterli olacaktır.

PLAN

Egzersiz 1

Pliometrik şınav

Ellerinizi omuz mesafesinde ve genişliğinde tutarak şınav pozisyonuna geçin. Göğsünüzü yavaşça alçaltın ve tam zemine değmek üzereyken kendinizi güçlüce yukarı itip ellerinizi çırpın. Yere kontrollü bir iniş yapın ve hiç beklemeden hareketi tekrarlayın.

Setler arası 60 saniye dinlenerek 6 tekrardan oluşan 4 set

 

Egzersiz 2

Plise atlama

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Sırtınız dik vaziyetteyken, dizlerinizi kırın ve alçalarak squat pozisyonuna geçin. Dikey biçimde zıplarken dizlerinizi göğsünüze çekin ve yere iner inmez hareketi tekrarlayın.

Setler arası 60 saniye dinlenerek 6 tekrardan oluşan 4 set     

 

Egzersiz 3

Sağlık topu

Sağ ayağınız ve omzunuz önde, yüzünüz duvara dönük durun. Sol eliniz arkada, sağ elinizle topu göğüs hizasında tutun. Topu duvara atın ve her iki elinizle yakalayın.

Setler arası 30 saniye dinlenerek her bir yön için 15 tekrardan oluşan 3 set  

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Adem Kılıççı
İLGİLİ İÇERİKLER ring boks
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası