Boksta Olimpiyat İkincisi Buse Naz Çakıroğlu
GQ Sports

Boksta Olimpiyat İkincisi Buse Naz Çakıroğlu

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları #TeamTürkiye için ilklerle dolu. Buse Naz Çakıroğlu gümüş madalyasıyla ülkemiz kadın boksu adına olimpiyatlarda ilk dereceyi getirdi.

Takım arkadaşı olan Busenaz ile birlikte final yoluna kadar eşsiz heyecanlar yaşatan ve çok iyi bir boks mücadelesi izleten Buse Naz Çakıroğlu Tokyo 2020'yi ülkemiz kadın boksu adına olimpiyatlarda alınan ilk madalya olan gümüş madalya ile taçlandırmayı başardı.

Çakıroğlu boksla küçük kardeşinin kırılan kolunun güçlenmesi için ailesinin onları spor salonuna göndermesiyle tanışıyor. Bir süre sonra hocasının, Buse Naz’ın yeteneğinin işlenmesi ve mutlaka devam etmesi yönlendirmesiyle aktif boks hayatı başlıyor. 

Hafif siklet olmasına rağmen gücünün farkında olan ve bunu ekran başındakilerede yansıtabilen boksörümüzü izlemek hem gurur hem keyif verici. 

2019 yılından katıldığı bir televizyon programında küçüklükten beri hayalinin olimpiyatlara katılmak olduğunu ve bunun için çok sıkı çalıştığını belirten Buse Naz hayalini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş oldu. 51 kg da altın madalya kazanıp kota hedefini perçinleyen Buse Naz final maçından sonra heyecan ve sevincini sosyal medya da yaptığı paylaşımla göstermişti: ‘Uykularımı kaçıran, her düşündüğümde avuç içlerimi terleten çocukluk hayalim... Ve bugün hayallerimin başrolünde, Cumhuriyet tarihimiz boyunca Olimpiyat Oyunlarına kota alan İlk Kadın Boksör olarak karşınızdayım.. Son bir adım.. Tüm inancımızla geliyoruz..’

Tüm bunlar ışığında Tokyo’ya giden boksörümüzün ilk maçı 29 Temmuz’da son 16 turu ile başladı. Özbek rakibini 3-2 yenip çeyrek finale çıkan Çakıroğlu, Taylandlı rakibini 5-0 ve ezici bir oyunla yenerek yarı finale yükseldi ve madalya almayı garantiledi. Ancak onun gözü finaldeydi. Yarı finalde Tayvanlı rakibini bir önceki maçtaki skoru olan 5-0 ile geçen sporcumuz finale yükselirken, yakaladığı bu form ile altın için umutlandırdı hepimizi! Final gününün ilk saatlerinde altın için ringe çıkan Çakıroğlu, Bulgar rakibine 5-0 kaybetti ve gümüş madalyanın sahibi oldu. Türk kadınlar boks tarihimizde olimpiyatlarda ki ilk madalyamızı ülkemize getiren ve tarihe geçen Buse Naz Çakıroğlu’nu yürekten tebrik ediyoruz ve gelecek adına bizi umutlandırdığı için teşekkür ediyoruz.

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Adem Kılıççı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası