Boksun Altın Kadını Busenaz Sürmeneli
GQ Sports

Boksun Altın Kadını Busenaz Sürmeneli

Busenaz Sürmeneli hırslı kişiliği ve rakibi yıldıran tekniğiyle Tokyo’da tarih yazarak boksta kadınlar 69 kg. karşılaşmalarında tüm rakiplerine karşı ezici üstünlükle altın madalyanın sahibi oldu.

Busenaz Sürmeneli 1998 Trabzon doğumlu. 10 yaşında spora başlayan Busenaz Sürmeneli, 'Siz başlayın spor sizi bırakmaz' sözünü hayat felsefesi yapmayı başarmış ender kadınlarımızdan biri. 

Doğduğu yöreden midir bilinmez ama ‘Laz inadı’ tabirini iliklerine kadar yaşayan Busenaz için takım arkadaşları en iddialı ve hırslı kişi olarak bahsediyor. 

Ülkemiz boksunda ilk Büyükler Dünya Şampiyonluğu’na ulaşarak, Türk sporunda kendine ayrı bir parantez açmayı başaran Sürmeneli’nin ulusal ve uluslararası platformlar da 20’den fazla şampiyonluğu var. Son olarak Fransa’da kota mücadelesinde 69 kiloda şampiyon olduktan sonraki coşkulu sevincini görünce Tokyo için umutlu olmamamız neredeyse imkansızdı. Nitekim öyle de oldu.

27 Temmuz’da başlayan boks seansında ilk maçı olan son 16 turunda Polonyalı rakibini 5-0, çeyrek finalde Ukraynalı rakibini 5-0, yarı finalde Hindistanlı rakibini 5-0 ve son olarak finalde Çinli rakibi Hong Gu’yu 3-0 mağlup eden Sürmeneli, ilk turlardan itibaren eşsiz ve zevk veren boks stiliyle hak edilmiş bir altın madalyayı ülkemize getirmeyi başardı. Bu madalya aynı zamanda Türk boksu adına aldığımız ilk olimpiyat altın madalyası olarak tarihe geçti. Hırsın, mücadelen ve yaşattığın güzel anlar için teşekkürler Busenaz Sürmeneli.

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Adem Kılıççı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası