Spor Tarihinin En Cool Adamları: George Best

Futbol oynamak için yaratılmış demek hafife almak olur, futbol o oynasın diye bulunmuş bir oyundu. Yedi Miss World güzeliyle birlikte olduğu iddialarının aksine çapkın değildi; sadece dört tanesiyle münasebeti olmuş, diğer üçünü reddetmişti…

15 Kasım 2015

Spor Tarihinin En Cool Adamları: George Best

Kararlığı, azim ve disiplinle kendini futbola adamış çalışkan sporculara yapılmış en büyük adaletsizlikti. Matt Busby’nin deyimiyle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz erkeklerinin başına gelen en kötü şeydi. Dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcusu olması yetmezmiş gibi karşı konulamaz derecede de çekiciydi.

Futbol dünyasında süperstar mertebesine ulaşmış ilk futbolcuydu. 1963-74 yıllarında 7 numaralı Manchester United forması giydiği dönemde Beatles’dan bile daha büyük bir şöhrete sahipti. Geceleri elinde sigarası, nefesinde ağır alkol kokusu, kolunda dünyanın en güzel kadınları, altında son model arabası, peşinde paparazzi ordusuyla rulet masalarında sabahlar, ertesi gün sahada fuleli vuruşları, efsane çalımları, şiir gibi pasları ve jeneriklik golleriyle kendine hayran bırakırdı. The Fall grubunun Kicker Conspiracy adlı şarkısındaki “Manchester’ın mavi yakasının bile kralı George Best’tir” sözleri, City’nin bile ezeli rakibi United’ın yıldızına zaafını açık etmişti. Yakışıklılığı ve futbolculuğu konusunda hiç de mütevazı değildi. Bir röportajında “Eğer çirkin olsaydım Pele adını hiç duymamış olabilirdiniz” demişti. Yine de kendinden başka kimseyi beğenmeyen Pele’nin bile ezeli rakibi Maradona’yla hem fikir olduğu tek konu, Best’in dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olduğu gerçeğiydi. Soyadı hayata attığı en güzel çalımdı ve alkol hariç her şeyi çalımlamayı başardı. 2002 yılında karaciğer nakli sonrası üç sene daha içmeye devam etti. 100 bin kişiden fazla seveninin onu uğurlamaya geldiği cenaze töreni, BBC dahil dokuz televizyon kanalından yayınlandı.


3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

FITNESS | Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Daha Fazla Göster