GQ Hayat Okulu: Nasıl yapılır?

GQ Hayat Okulu: Nasıl yapılır?

Pokerde karşınızdakinin elini nasıl çözersiniz? Ofiste nasıl daha çok çalışıyormuş gibi görünürsünüz?


Pokerde karşınızdakinin elini nasıl çözersiniz?

Poker asla sıradan bir kağıt oyunu değildir. Karşınızdakinin tek bir bakışı, vücut dili, jest ve mimikleri aslında size çok şey anlatır. Tabii nasıl anlayacağınızı bilirseniz...

Nefes ve bakışlar

Yuvarlak bir masada oturmuş elinizde kağıtlarla bu eli nasıl alacağınızı düşünüyorsanız önce bir kafanızı kaldırın ve rakiplerinizi tek tek inceleyin. İlk etapta, nefes alışlarını kontrol edebilirsiniz. Derin ya da yumuşak nefes, iyi bir elin işareti olabilir. Şimdi gözlere odaklanma vakti... Bazı oyuncular özellikle blöf yaptıklarında, bunu karşılarındakine hissettirmemek için özgüvenli bir duruş sergilemeye çalışır, bunun için de sık sık göz teması kurarlar. Bazılarıysa bunun tam tersini yapar. Kimin nasıl bir tarza sahip olduğunu anlarsanız, işiniz daha kolay demektir. Eğer rakiplerinizi özel hayatınızda da tanıyorsanız, karakterlerini göz önüne alıp hangisinin ne tür bir taktik seçtiğini tahmin edebilirsiniz.

Şimdi sıra hareketlerde

Nefes ve bakışlardan sonra sıra rakiplerinizin hareketlerini analiz etmeye geliyor. Masadaki kadehi çevirip duran ya da tırnağını yiyen birileri mi var? Pek çok insan endişeli olduğunda elleri için bir meşguliyet arar. Bunu zayıf bir elin göstergesi olarak algılayabilirsiniz. Şimdi de bacaklara odaklanın. Rakibiniz bacaklarını birbirine sımsıkı kenetlemişse blöf yapıyor olabilir. Son olarak hatırlatalım; poker bir adrenalin oyunudur. Heyecan ve risk arttığında rakibinizin boynundaki damarları gözlemleyin. Damarlar sıkça şişip iniyor ve belirginleşiyorsa da muhtemelen blöf yapıyordur. Onu artık alt etmeye ne dersiniz?

Ofiste nasıl daha çok çalışıyormuş gibi görünürsünüz?

İşlerinizi az bir zahemtle halledebiliyorsanız, çok çalışmak zorunda değilsiniz. Ama çok çalışıyormuş gibi görünmek sizi ofisin yıldız elemanı yapar.

Belgeyle gezin

Şirket içinde nereye giderseniz gidin, elinizde daima bir doküman bulundurun. Tek sayfalık bir evrak dahi işverenlerin gözünde, kolayca çok çalışıyor imajı çizmenizi sağlar.

Masanızı kalabalık tutun

Çalışma masanızın üstünde ne kadar çok malzeme varsa, o kadar çalışkan görünürsünüz.

Soru sorun

İş arkadaşlarınıza projelerle ilgili sorular sorun. “Raporları inceledin mi?” gibi sorular, işinize olan ilginizi gözler önüne serecektir.

Erken gidin

İşe hem patronunuzdan hem de çalışma arkadaşlarınızdan önce gidin. Arada sırada da ofisi geç terk edin. Özellikle patronunuz oradaysa ondan önce asla çıkmayın.

Çok yoğunum

Gelen telefonları, herkesin duyabileceği şekilde, “Ben seni sonra arayayım mı?”, “Şu an çok işim var, lütfen daha sonra ara” diyerek kapatın.

Candy Crush mı dediniz?

Oyun oynuyorsanız, ofis ortamında dikkat çekmeyecek ve sakin görüntünüzü bozmayacak şeyler seçin. Tabii sesini kısmayı da unutmayın.

Doğada nasıl hayatta kalırsınız?

Olmaz olmaz demeyin. Outdoor sporlarına meraklıysanız, hiç ummadığınız bir anda doğanın tam ortasında kaybolabilir, aşağıdaki bilgilere fazlasıyla ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bambu bulun

Tropik bir coğrafyada kaybolduğunuzda yapmanız gereken tek şey bambu avına çıkmak. Çünkü nemli bölgeleri seven ve tropik bölgelerde yoğun olarak bulunan bu bitki, muazzam bir su kaynağıdır. Boğumlarının hemen üst kısmına açacağınız bir delik sayesinde içindeki suyu içebilirsiniz. Ayrıca bu bitkinin besin değeri de yüksektir. Birçok bambuyu, doğrudan yiyebilirsiniz ancak bazı türleri zehirli olabilir. Bu nedenle bulduğunuz bambuları kısa süreliğine ateşte tutarak, zehrini öldürmenizde fayda var.

Ayrıca kurmuş olduğunuz barınağın tepesine uzunca dizeceğiniz bambular sizi yağışlı havalardan korur, çatı saçaklarına yerleştirilecek bambudan yapılma silindir kaplarba su toplamanıza yardımcı olur. Çok zorda kaldığınız durumlarda bu mucizevi bitkiden bardak, tabak, pişirme kapları yapabileceğiniz gibi, dış kabuğunun hemen altındaki ince lifli tabakayı da yün eğirir gibi örerek oltada kullanabileceğiniz sağlam iplere sahip olabilirsiniz. Demek ki neymiş; bir bambu deyip geçmemek lazımmış!

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Kasım sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda...

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası