Hayatın kontrolü avcunuzun içinde
GQ Loves

Hayatın kontrolü avcunuzun içinde

Anahtarlarınızı bulmayı, köpeğinizin peşinden koşmayı, ışıkları ya da klimayı açıp kapamayı artık dert etmeyin.

Gelecek sandığınızdan çok daha yakında. Tek bir dokunuşla evinizin ve çevrenizin kontrol etmek için artık mucizelere ihtiyacınız yok.

Fütüristik tasarımlar, çok boyutlu televizyonlar ya da cebimize kadar giren ileri teknoloji algılayıcılar yavaş yavaş hayatımızın birer parçası olurken bu sayede giderek çevremizde olan biteni daha rahat keşfedebiliyor ve kontrol edebiliyoruz.

Elektronik kapı kilitleri, ev aletlerini kumanda eden uygulamalar, hareket ve konum sensörleri hatta bir göz kırpmasıylafotoğraf çekebilen gelişmiş aygıtlar kullanmaya başladık bile.

Hayatı kolaylaştıran ileri teknoloji yeni ve akıllı bir yaşam tarzının doğuşunu müjdeliyor. Adını akıllı yaşamdan alan SmartThings tüm bu gelişmiş donanım ve uygulamaları bir araya getiren ilk proje. Geçtiğimiz yıl Kickstarter'da 250 bin dolarlık hedefini fazlasıyla aşarak 1 milyon 200 bin dolar toplayan SmartThings projesi sonunda gerçeğe dönüştü.

Basitçe SmartThings akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulamayla evinizdeki aydınlatmayı, sıcaklığı ve nem oranını kontrol edebilen, beyaz eşyaları kumanda ederek yemeğinizi pişirebilen ya da çamaşırınızı yıkayabilen, anahtarınızın ya da köpeğinizin o anki konumunu bildirebilen ve tüm bunları birbiriyle ilişkilendirebilen bir sistem.

Uyandığınızda kahvenizi hazır edebilen, siz evden çıktığınızda arkanızdan kapıyı kilitleyebilen ya da arabanızla eve yaklaştığınızda garaj kapısını ve ışıkları açarak size hoşgeldin diyebilen SmartThings ile yapabileceğiniz öyle çok şey var ki...

Örneğin siz dünyanın öbür ucunda da olsanız köpeğiniz bahçeden eve girdiğinde Twitter hesabından size merhaba diyebilir ve siz de bir tuşa basarak sıcaktan bunalmaması için havalandırmayı açabilir ya da mamasını verebilirsiniz.

Hatta siz yokken evinizde bir hareket olduğunda Darth Vader figürüne hareket emri verip kötü niyetli ziyaretçinin kendini polise teslim etmesini sağlayabilirsiniz. Başka bir deyişle SmartThing ile hayatınıza hükmederken yapabilecekleriniz sadece yaratıcılığınızla sınırlı.

Ortalama 200 dolar ödeyerek temel fonksiyonlara sahip bir SmartThings sistemine sahip olabilir ve satın alacağınız ek modüllerle bu sistemi geliştirebilirsiniz. SmartThings şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da satılıyor ama kısa sürede Avrupa ve tüm dünyada yaygınlaşacağına şüphe yok.

SmartThings

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası