Panerai’den 1930’lara Özlem Duyan Saatler
GQ Loves

Panerai’den 1930’lara Özlem Duyan Saatler

Panerai, 1930’ların ender bulunan modeline adanan; siyah ve zamanla değişime uğramış vintage görünümünü andıran yeni modeli Radiomir 3 Days Acciaio - 47mm’yi sunar.

Panerai, 1930'ların sonunda üzerinde “OFFICINE PANERAI – BREVETTATO” kelimeleri işlenmiş 12 kenarlı bezelli Radiomir saatler üretti. Bu kelimeler kadranda kullanılan patentli karanlıkta parlayan Radiomir maddesine atıfta bulunuyor ve bu modellerin askeri operasyonlarda kullanılmadığını; su altı görevleri için yeni enstrümanlar geliştiren İtalyan Kraliyet Donanması yetkililerine sunulduğunu ifade ediyor. Radiomir 3 Days Acciaio’nun iki Special Edition modeli, Panerai Neuchâtel atölyelerinde, ilk kez orijinalinin temel özelliklerini bu denli barındırarak üretilen modeller olma özelliğine sahip.  Radiomir 3 Days Acciaio, markanın kimliğine saygı duyuyor; ve koleksiyonerleri Panerai tarihinin göz alıcı bir bölümüne geri götürüyor.

Yeni Radiomir 3 Days Acciaio modellerinin ilk vintage detayı pürüzsüzleştirilmiş ve cilalanmış kenarlara sahip 12 kenarlı matlaştırılmış çelik bezeli ve üzerine dönemin fontlarıyla tarihi modellerdeki yazının işlenmiş olması. Bezel ve kasa arka kapağı Radiomir'in klasik yastık formundaki kasasına vidalanarak sabitlenmiş ve böylelikle tıpkı tarihi modellerde olduğu gibi yandan bakıldığında açıkça görülebilen üç parçaya bölünmüş şık ve simetrik bir yapıya kavuşmuş. Kasa paslanmaz çelikten (AISI  316L) yapılmış ve vintage Panerai saatlerle aynı ölçüye sahip; 47 mm çapında. Kayışın bağlantı noktalarındaki tel boynuzlar çıkarılabilir olduğundan tek iğneli geniş bir tokayla tamamlanmış, ekru dikişli, işlem görmemiş kahverengi deri kayış kolayca değiştirilebiliyor.

16-11/12/pam685_cat_dett04_c_1461535.jpg

Tarihi modelden ilham alınmış bir başka göz alıcı özellik de kadran. Son derece sade ve minimalist sandviç yapısıyla büyük rakam ve indekslerin okunurluğunu maksimum düzeye getiren model iki farklı renk opsiyonuyla sunuluyor; siyah kadranlı (PAM00685); ve vintage görünümlü model içinse Panerai koleksiyonunda tamamen yeni bir renk olan, orijinal siyah kadranda kullanılan radyum bazlı maddenin saçtığı ışık etkisini çağrıştıran gölgeli kahverengi (PAM00687).

Kasa arkasındaki lumboz şeklindeki safir cam pencere tamamen Neuchâtel'deki Panerai atölyelerinde üretilen manuel kurmalı P.3000 kalibreyi gözler önüne seriyor.  Dönemin modelleriyle aynı ölçüdeki 16½  linye boyutundaki kalibre ve onun geniş, matlaştırılmış baskıları, üç günlük güç rezervi sağlayan 13.2 mm çapındaki geniş balans çarkı ve çift tulumba da dahil olmak üzere çark mekanizmasının büyük bir kısmını kaplıyor. P.3000 mekanizma aynı zamanda saatin çalışmasına veya dakika ibresinin hareketine engel olmaksızın saat ibresini hem geri hem de ileri doğru birer saatlik derecelerle hareket etmesine olanak sağlayan bir sistemle donatılmış.

Her iki yeni Radiomir 3 Days Acciaio modeli de 3 bar'a kadar (yaklaşık 30 metre) derinliğe kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.  Saatin sunulduğu şık kutunun içinde ikinci bir Plexiglas® cam, edisyonun seri numarası yazılmış sertifika ve içinde Panerai saatleri ve enstrümanlarının yer aldığı İtalyan Kraliyet Ordusu’nun askeri ekipmanlarını konu alan nadir bulunan bir yayın bulunuyor.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası