Yepyeni Galaxy Note

Samsung, teknoloji dünyasını Galaxy Note serisinin en yenisi Note 4 ile 3 Eylül'de tanıştıracak. Merakla beklenen modelin ön incelemesine göz atmaya ne dersiniz?

02 Eylül 2014

Yepyeni Galaxy Note

Mobil teknoloji dünyası yeni sezona hızlı bir başlangıç yapıyor. 9 Eylül'de gerçekleşmesi beklenen, muhtemelen iPhone 6 ve iWatch içerikli, Apple lansmanından hemen önce Samsung, Note serisinin dördüncü nesil temsilcisini 3 Eylül'de tüm dünyayla tanıştırmaya hazırlanıyor. Modelin görünümü ve teknik özellikleriyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da teknoloji kulislerinde konuşulanlar bize Note 4 hakkında sağlam ipuçları veriyor.

Geleneksel tasarım

Yeni nesil Galaxy Note 4 tasarım anlamında Galaxy S5 ve Galaxy Note 3 arasında olacağa benziyor. Malzeme kalitesiyle sık sık eleştirdiğimiz Samsung'un cihazlarında deri görünümlü plastik kullanarak ağırlık ve fiyat gibi bazı noktalarda avantaj sağladığı bir gerçek. Ayrıca değişebilir plastik kapaklar sayesinde Samsung kullanıcılara telefonlarını çok ucuza kişiselleştirebilme şansı sunuyor. Hem yüksek kaliteli alüminyum yüzeye sahip HTC One M8 ya da iPhone 5 gibi telefonları, arka yüzeyleri çizilmesin diye 10 liralık plastik kılıfa koyduğunuzda zaten aralarında bir fark da kalmıyor. Bu sebeplerden ötürü Samsung'un Galaxy Note 4 tasarımında deri görünümlü plastik dış yüzey ile yola devam etmesi muhtemel.

Standart parlak ekran

Samsung Galaxy Note 4  büyük ihtimalle artık standartlaşmak üzere olan 2K ekran çözünürlüğüne sahip olacak. Modelin ekran boyutu ise aynı öncülü Note 3'teki gibi 5.7 inç olacak. 2K çözünürlükteki Super AMOLED ekranın nasıl görüneceği hepimiz için büyük merak konusu.


İşlemci farkı

Beklentilere göre Galaxy Note 4 yine öncülü Galaxy Note 3 gibi iki farklı işlemciye sahip olacak. Bunlardan biri şimdiden efsane haline gelen Qualcomm Snapdragon 805 yonga seti. Diğeri ise Galaxy S5 ile ara verdiği ama şimdilerde Galaxy Alpha ile geri gelen Exynos Octa 5433. Bu, Samsung’un pazara sunduğu ilk 64-bit mobil işlemci olacak. 4 adet Cortex A57 ve 4 adet Cortex A53 çekirdekten oluşacak bu işlemcinin 8 çekirdekli yapısının aynı anda çalışması ise mobil dünyada dengeleri tamamen değişeceğe benziyor.

Daha fazla RAM

Samsung'un her gün artan bellek savaşlarında geri kalmamak ve alanında öncü olmak adına dünyanın ilk 4 GB belleğe sahip telefonunu piyasaya çıkarması muhtemel. 2 adet 2 GB RAM modülüyle donatılacak Galaxy Note 4 bu özelliğiyle de yine bir ilk olacak.

Megapiksel kralı

Samsung bu yıl piyasaya çıkan Galaxy S5 modelinde kendi ürettiği kamera sensörlerini kullanmıştı. ISOCELL adı verilen bu sensörün biraz daha geliştirilmiş bir versiyonunu Galaxy Note 4 donanımına ekleyeceği tahmin ediliyor. Başka bir deyişle Samsung’un megapiksel savaşlarında bayrağı 20 megapikselin ötesine taşıyacağına şüphe yok.

Batarya cephesi

Son iki yılda telefonların ekranlarında, işlemcilerinde, grafik yongalarında hatta bellek hızlarında çok büyük gelişimlere tanıklık ettik. Ama aynı değişimin binde birini pil cephesinde yazık ki göremedik. Bundan dolayı üreticiler bir süredir "Süper Şarj Koruma" gibi yazılımları kullanarak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bu güne kadar yapılan en agresif pil koruma modunun yaratıcısı Samsung, Galaxy S5’te sadece belirli uygulamalı çalıştırarak ve ekranı tamamen siyah-beyaza çevirerek bataryada sadece yüzde 15 güç varken bile 24 saat bekleme süresini yakalamayı başarmıştı. Galaxy Note 4 modelinde de bu güç kullanım statejisinin devam edeceği öngörülüyor. Hem hangi akıllı telefonu alırsanız alın zaten şarjı en fazla bir gün gitmiyor mu?

Bu veriler ışığında Samsung’un iPhone 6’dan 6 gün önce kullanıcıların kafasını karıştıracak bir ürün ortaya koymasını ve Android dünyasından iOS tarafına geçmeyi hayal edenlerin tekrar düşünmelerini sağlayabilecekleri bir telefonu ortaya koyduğunu görmekteyiz. Bakalım Galaxy Note 4 başarılı olabilecek mi?


Bu Yazın En İyi 8 Sneaker'ı

GQ LOVES | Bu Yazın En İyi 8 Sneaker'ı

Tyler The Creator’un Beklenen Albümü: IGOR

GQ LOVES | Tyler The Creator’un Beklenen Albümü: IGOR

Bayern Munich’in Yeni Sezon Forması ile Tanışın

GQ LOVES | Bayern Munich’in Yeni Sezon Forması ile Tanışın

adidas İmzasıyla Juventus’un Yeni Sezon Formaları

GQ LOVES | adidas İmzasıyla Juventus’un Yeni Sezon Formaları

2019’un Şimdiden Ses Getiren Albümleri

GQ LOVES | 2019’un Şimdiden Ses Getiren Albümleri

Diego Maradona’nın Belgeselinden İlk Fragman

GQ LOVES | Diego Maradona’nın Belgeselinden İlk Fragman

Daha Fazla Göster