Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul Notları
GQ Sports

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul Notları

1970 yılından beri yapılan Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nın 37.si 2-5 Mart tarihleri arasında ilk kez ülkemizde organize edildi. 100.yaşını kutlayan Türkiye Atletizm Federasyonu için böyle bir organizasyonun ev sahipliğini üstlenmek ve bunu başarıyla tamamlamak ayrı bir önem taşıyordu.

Tuğba Danışmaz / Getty

Daha önce 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na da ev sahipliği yapan İstanbul Ataköy Atletizm Salonu bu organizasyon için tamamen yenilendi.  60 ülkede naklen yayınlanan organizasyona dört gün boyunca basının olağanüstü bir ilgisi vardı.
51 ülkeden 600'den fazla sporcunun katılımı ile gerçekleşen bu organizasyonda 26 branşta ülkemizi 20 sporcu temsil etti. 

Şampiyonada toplamda 1 dünya ve 5 avrupa rekoru kırıldı. 

Şampiyonayı 4 altın, 1 gümüş madalya ile birinci sırada tamamlayan Norveç'in olimpiyat ve dünya şampiyonu yıldızı Karsten Warholm 400 metrede altın madalyayı yine rakiplerine bırakmadı. Bugüne dek katıldığı tüm büyük şampiyonaları birinci tamamlayan Norveçli Jakob Ingebrigtsen henüz 22 yaşında 11. kere Avrupa Şampiyonu oldu. 

Şampiyonada en çarpıcı performans ise pentatlon'da, iki olimpiyat altın sahibi, Belçikalı Nafissatou Thiam'ın 5055 puan ile dünya rekoru kırması oldu. 

Atlama branşlarında 1950 yılında Londra'da Ruhi Sarıalp tarafından kazanılan bronz madalyadan beri, ilk kez yine bir üç adım atlama sporcusu olan Tuğba Danışmaz madalya umudu ile finale kaldı. Tuğba Danışmaz finalde ilk atlayışında 14.31 atlayarak hem Türkiye rekorunu kırdı hem de bu sene dünyanın en iyi 6., Avrupa'nın ise en iyi 3. derecesini gerçekleştirdi. Altın madalyasını boynuna taktıktan sonra Tuğba kendisinin de ifade ettiği gibi onu destekleyen minik hayranlarını çok mutlu etmişti. Her atlayışı öncesinde tribünlerden yükselen "Tuğba Abla, Tuğba Abla" seslerine böylesine özel bir performans ile yanıt verdi ve gelecek nesillere ilham kaynağı oldu.

GQ Young Athlete Awards'da başarısını kutladığımız Berke Akçam'ın da üyesi olduğu 4x400 metre erkek takımımız 3.09.41 derecesi ile Türkiye rekoru kırdı.

Ağustos ayında Budapeşte'de düzenlenecek olan Dünya Atletizm Şampiyonası ve gelecek yaz yapılacak olan Paris Olimpiyatları öncesinde sporcularımızın yükselen performansları geleceğe dair umutlarımızı canlı tutuyorlar.Böyle başarılı ve güzel bir organizasyon düzenleyerek  ülkemizi temsil eden tüm paydaşlara sonsuz teşekkürler.

Fotoğraflar: Burak Baştürk

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul 

İLGİLİ İÇERİKLER atletizm İstanbul
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası