Roger Federer Emekli Oluyor
GQ Sports

Roger Federer Emekli Oluyor

Tüm zamanların bir başka harika tenisçisi daha raketini bırakıyor.

Serena Williams'ın (sözde) son maçını oynamasından sadece bir hafta sonra, tüm zamanların bir başka harika tenisçisi emekli oluyor. Roger Federer, sosyal medya üzerinden paylaştığı bir mektupta, 24 yıl ve 20 Grand Slam şampiyonluğunun ardından kariyerine son vereceğini duyurdu.

"Bu acı tatlı bir karar çünkü turun bana verdiği her şeyi özleyeceğim. Ama aynı zamanda kutlanacak çok şey var” diye yazdı. “Kendimi dünyadaki en şanslı insanlardan biri olarak görüyorum. Bana tenis oynamak için özel bir yetenek verildi ve bunu asla hayal etmediğim bir seviyede, mümkün olduğunu düşündüğümden çok daha uzun süre yaptım.”

41 yaşındaki Federer, son sakatlıklarını kararda bir faktör olarak gösteriyor. Son üç yılda önemli diz sorunlarıyla uğraştı, 2020 ve 2021 yılları arasında sağ dizinden üç ameliyat geçirdi. Bu yıllarda çok kısıtlı oynadı, 1999'dan bu yana ilk kez bu yıl Wimbledon'ı, ayrıca 2021 ve 2022 US Open'ı kaçırdı.

“Sadece etrafta dolaşmak istediğim için etrafta dolanacak olan biri olmayacağım” dedi. “Biliyorsun, hala eğlenmek ve daha önce hiç gitmediğim yerlerde oynamak istiyorum. Taraftarlar benim için çok şey ifade ediyor ama vücudumu kötüye kullanmak istemiyorum." diye ekledi.

Federer, Açık Dönem'de 103 (Jimmy Connors 109'a sahipti) ile herhangi bir erkek oyuncunun en fazla tur tekler şampiyonluğunda ve genelde en fazla maç zaferinde ikinci sırada. Sonuncusu 2018'de Avustralya Açık'ta gelen 20 Grand Slam şampiyonluğu ile, ezeli rakipleri Rafael Nadal (22) ve Novak Djokovic'in (21) arkasında üçüncü sırada yer alıyor.

2000'lerin başında uluslararası sahneye çıktı ve Pete Sampras'ı Wimbledon'da 2001'de baş döndürücü bir şekilde alt üst etti. 2003'te aynı turnuvada ilk Grand Slam'ini kazandı. Hem saha içinde hem de saha dışında sporun en saygı duyulan süperstarlarından biri oldu. -burada büyük ciro kazancı elde etti- zarif oyunu ve onurlu tavrıyla tanındı. Merhum yazar David Foster Wallace, 2006 yılında New York Times'ın "Ruhani Deneyim Olarak Roger Federer" başlıklı makalesinde, İsviçreli sporcunun sahada inanılmaz, görünüşte imkansız hareketler yaptığı zamanları anlatan "Federer Anları" terimini kullandı.

“Üst düzey bir sporcunun güzelliğini doğrudan tarif etmek neredeyse imkansızdır. Federer'in forehand'i sıvı formunda harika bir kamçıdır, backhand'i düz, topspin ile yükleyebildiği veya kademelendirdiği tek elli bir vuruştur - o kadar hızlıdır ki top havada şekil alır ve çimlerin üzerinde belki ayak bileği yüksekliğine kadar kayar."

Federer mektubunda eşine ve dört çocuğuna, antrenörlerine ve karşı oynadığı sporculara teşekkür etti. “Asla unutamayacağım pek çok epik maç oynayacak kadar şanslıydım” diye yazdı. Tutkuyla ve yoğun bir şekilde adil bir şekilde savaştık ve oyunun tarihine saygı duymak için her zaman elimden gelenin en iyisini yaptım.” diye ekliyor. 

Federer'in son etkinliği, Avrupa Takımı için arkadaşı ve rakibi Nadal ile takım kurması planlanan Laver Kupası olacak. Federer ve Williams gibi efsanevi oyuncuların emekli olması, 21 yaşındaki Iga Świątek ve 19 yaşındaki Carlos Alcaraz'ın tekler şampiyonluğunu kazandığı 2022 ABD Açık'ta keskin bir şekilde hissedilen teniste nesiller boyu bir değişimi temsil ediyor.

GQ

İZLE
Ertan Balaban'la Challenge - Goran Ivanisevic
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası