Roger Federer'den Wimbledon 2021 Sinyalleri

Ronald-Garros performansının ardından efsanevi tenisçi Roger Federer'in Wimbledon'a katılıp katılmayacağı takipçileri meraklandırıyor. İlerleyen yaşı, geçirdiği diz ameliyatları ve bu konuya dair yaptığı açıklamaları düşünüp son bir Federer performansı izleme şansımızı düşünüyoruz.

06 Haziran 2021

Roger Federer'den Wimbledon 2021 Sinyalleri

Daha önce Wimbledon’dan sekiz kez şampiyonlukla ayrılan ekselansları için sık sık “emeklilik” haberleri okumaya başladık. Bu konuya son dönemdeki röportajlarından birinde “Ne zaman emekli olacağımı bilmiyorum, kariyerimin neresinde olduğum konusunda gayet rahatım.” diye cevap veriyor. Belli ki sonuna kadar gitmeyi deneyecek.

Son yıllarda iki kez üst üste diz ameliyatı geçirmesi ve yaşının artık 40’a gelmiş olması Roger Federer’in bu tarz spekülasyonlara malzeme olmasına sebep oluyor ama buna rağmen aynı aşkla, aynı istekle kortta yer alıyor. Roger, geçtiğimiz gün Dominik Koepfer’ı son 16’da yenmeyi başarmış ve maç Fransa saatiyle gece 00.43’te sona ermişti. Boş tribünlere rağmen motivasyonunu asla kaybetmeyen Federer için Andy Murray: “Maçın sonucu beni ilgilendirmiyor. 39 yaşındaki Federer’i, 2 diz ameliyatı geçirdikten sonra, gece yarısı boş stadyumda oynarken görmek bana ilham veriyor.” demişti. 

Federer şu an 4. Tur’da Roland Garros’a devam ediyor ve buradaki durumu onun Wimbledon kararında etkili olacak. Artık son 24 günün içindeyiz. Yarın ekselansları Matteo Berrettini’yle karşılaşacak. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal edilen Wimbledon için hevesli olduğu aşikar.  

Burada birbiriyle çelişen iki durum var. Federer Fransa Açık’ta iki diz sakatlığının ardından ne kadar ilerlerse o kadar kendini yorgun hissedebilir. Mental açıdan bakacak olursak da olası bir finalde kendini tekrar “Roger Federer” gibi hissedecektir. Yani demem o ki, ortada mental ve fiziksel bir çelişki var. Önümüzdeki günlerde Roger’ın Fransa macerasının nereye doğru gideceğine daha yakından şahit olacağız.

Roger, 2021 yılının en çok kazanan sporcuları listesinde neredeyse hiç saha geliri elde etmemesine rağmen toplamda 90 milyon $’lık gelir elde etmişti. Büyük olasılıkla iki yıl üst üste Forbes’un listesinde saha gelirlerinin minimumda gözükmesini istemeyecektir. Hayranları da eğer son sezonu olacaksa da bunun tenis efsanesine yaraşır bir şekilde olması gerektiğini söylüyor.

Birkaç ay önce verdiği bir röportajda gerek Covid-19, gerek yaşadığı sakatlık yüzünden 2021 yılı takvimi için temkinli konuşmuştu. Temkinli konuşma sonrası, küresel çapta bazı medya organları da Federer’in Wimbledon’ı pas geçip, o dönemde Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları için hazırlanacağını iddia etmişti. Federer’in böyle yapsa dahi, bu niyette olmayacağını bilecek kadar onu tanıyoruz. Sonrasında bu duruma bir açıklık getirmek istemiş olacak ki, "Wimbledon’da %100’ümü vererek kortta olacağımı düşünüyorum." demişti.  

Her ne kadar kortta olacağını söylese de, dünyanın binbir türlü hali var. Her ne kadar tenis efsanesi dahi olsanız zamanın nasıl sessiz bir testere olduğunu biliyoruz. 40. yaşın getirdikleri, yaşanılan iki diz ameliyatı, Covid-19 şüphesi, mental kopukluk… Daha bir sürü sebep Roger Federer’in belki de son kez oynamak isteyeceği (bilemeyiz) Wimbledon’da onu göremememize sebep olabilir. Fakat söz konusu Roger Federer’se sadece kortta değil, saha dışında da her zaman mucizeler yaratılabilir. Bir tenissever olarak söylemeliyim ki: Onu pandemiden sonra mutlaka, son kez de olsa, Wimbledon’da görmeliyiz. Son bir şarkıyı Federer de biz de hak ediyoruz.

Güncelleme: Roger Federer yaptığı son açıklamada Roland-Garros'tan çekildiğini açıkladı. Geçtiğimiz gün uzun süren maçın sonunda toprak kortun da handikaplarıyla dizini zorlamış gözüküyor. İyileşmem için bedenimi dinlemem çok önemli dediği için bunu son bir Wimbledon istiyor şeklinde okuyabiliriz. Üstelik bu sefer Federer'e ters gelen toprak kort da olmayacak. Çim onun özgürlük alanı. 24 günlük rehabilitasyon için Roland-Garros'u feda etmek tam da Roger Federer gibi bir efsanenin işi.

Naomi Osaka Son Kararında Haklı Mı?

naomi-osaka-turnuvadan-neden-cekildi

 


NBA'de Neler Oluyor?

ARGÜMAN | NBA'de Neler Oluyor?

Geleceği Merak Edilen Fenomen: Sergio Ramos

GQ SPORTS | Geleceği Merak Edilen Fenomen: Sergio Ramos

Tour de France 2021 Favori Adayları: Wout van Aert

GQ SPORTS | Tour de France 2021 Favori Adayları: Wout van Aert

Sizin İçin Stalkladık: Gianluigi Donnarumma

GQ SPORTS | Sizin İçin Stalkladık: Gianluigi Donnarumma

EURO 2020 İzleme Rehberi Ve Gruplar Analizi

GQ SPORTS | EURO 2020 İzleme Rehberi Ve Gruplar Analizi

Avrupa'nın Yeni Organizasyonu: UEFA Konferans Ligi

GQ SPORTS | Avrupa'nın Yeni Organizasyonu: UEFA Konferans Ligi

Daha Fazla Göster