Tescilli Cimnastikçimiz Ferhat Arıcan
GQ Sports

Tescilli Cimnastikçimiz Ferhat Arıcan

Ferhat Arıcan ilklerin adamı ve tam olarak ‘tescilli’ sporcumuz. Tokyo 2020’de bronz madalya alarak cimnastik tarihimizde olimpiyatlarda madalya alan ilk sporcumuz olan Ferhat, aynı zamanda kendi adına tescilli hareketleriyle sıra dışı bir başarı hikayesine sahip.

28 Temmuz 1993’te İzmir’de dünyaya gelen Arıcan, Göztepe sporcusu. 178 boyu ve 68 kilosuyla oldukça güçlü bir fiziğe sahip ve cimnastik sporuyla 10 yaşında henüz ilkokul yıllarında beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle tanışıyor. Beden eğitimi öğretmeninin adını bulamadım ama tüm Türkiye adına bu teşvik için minnettarız.

2009 Akdeniz Oyunları, 2009 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali, 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları, 2013 Akdeniz Oyunları, 2015 Avrupa Oyunları, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları, 2017 İslami Dayanışma Oyunları, 2018 Akdeniz Oyunları ve 2019 Avrupa Oyunları, 2019 Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası, 2020 Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası, 2021 Artistik Cimnastik Dünya Challenge Kupası ve 2021 Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden Arıcan, toplamda 4 bronz, 2 gümüş ve 5 altın madalya ile performansını taçlandırmayı başarmıştı. Daha önce katıldığı olimpiyat oyunlarında madalyayı alamayan Ferhat şu an bunu başarmış bir sporcu olarak huzurlarımızda.

Tokyo 2020'de artistik jimnastik finallerinde paralel barda 15.633 puan ile bronz madalya alarak Olimpiyat tarihimizde madalya alan ilk cimnastikçimiz oldu. Madalya koleksiyonuna bir yenisini ve unutulmaz bir başarı ekledi.

Olimpiyatlardan önce Ajansspor'a verdiği röportajda ‘‘Avrupa Şampiyonası’nda ki performasımın bir tık üstüne çıkarak Olimpiyat da ülkemize tarihi bir başarı kazandırmak istiyorum. Onun için daha fazla çalışmam gerekiyor. Düştüğüm yerlerden hep daha güçlü kalkmasını bildim. Kendime bir söz verdim.’’ açıklamasını yapmıştı. 

Ferhat Arıcan tescilli cimanstikçimiz cümlesini detaylandıralım. Arıcan'ın Dünya Cimnastik Literatürü'nde kendi adına tescilli iki hareketi bulunuyor, üçüncüsü de değerlendirme aşamasında. 

banner  

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası