Facebook bizi de zengin eder mi?
Güncel (Eski)

Facebook bizi de zengin eder mi?

Sonunda çok konuşulan Facebook hisseleri satışa çıktı. Halka arz yatırımcısının yüzünü güldürür mü, yoksa hayal kırıklığı mı yaratır? Tabii, en önemli soru: Türkiye'den hisse nasıl alınır?

Sonunda Facebook hisseleri satışa çıktı. Fiyat aralığı 34 ile 38 dolar arasında sabitlendi.Daha önce 337 milyon hisse ile halka açılacağını söyleyen Facebook talebin yoğun olması üzerine ABD Menkul Kıymetler Borsası'nda satışa çıkacak hisse sayısını artırarak 421 milyona çıkardı. Durum böyleyken hisse senedi satışından yaklaşık 16 milyar dolar gelir elde edilecek. 900 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook satıştan alnının akıyla çıkabilecek mi tahmin etmek zor. 2004 senesinde sansasyonel bir şekilde halka arz edilen Google 1 milyar 700 milyon dolarlık kazancı zor elde etmişti.

Finans dünyasını ikiye bölen Facebook yatırımcıya bekleneni verebilecek mi sorusu cevaplanmayı bekliyor. Kimileri Facebook’un piyasa değerinin abartıldığını ve uzun vadede hüsrana uğrayacağı yönünde tahminde bulunurken diğerlerinin sosyal medya devinden beklentileri büyük. Fakat şu gayet açık: Eğer Facebook başarılı olmak ve yatırımcısını memnun etmek istiyorsa çok iyi bir strateji izlemeli.

2011’de elde ettiği 3 milyar dolarlık karın büyük bir bölümünü reklam gelirlerinden kazanan platform çok yakın zamanda bir darbe aldı bile. ABD’nin en büyük reklam veren firmalarından General Motors geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile Facebook’ta yaptığı 10 milyon dolar değerindeki reklam kampanyasını durdurdu. Nedeni de istediği ilgiyi görmemesi. Öte yandan bugün dünyanın en büyük 10 markasından biri olarak kabul edilen Facebook’un adı Coca Cola ve McDonalds gibi büyük ve köklü firmalarla aynı anda telaffuz edilir oldu. Bu yadsınamayacak gerçek kuşkusuz markanın değer kazanmasında önemli bir etken. Fakat Zuckerberg’in uzun vadede başarılı olabilmesi için teknoloji ve internetin yaygın olarak kullanıldığı yeni pazarlara yönelmesi gerekebilir.

Türkiye'den Facebook hissesi nasıl alınır?

Türkiye'den hisse alma süreci biraz zorlu olsa da alabiliyoruz. Amerikan vatandaşı olmadığınız sürece Amerikan borsasında işlem yapabilmeniz için broker şirketlerine ihtiyacınız var. Bu şirketlerden birinde açacağınız hesaba para göndermeniz gerekecek ama daha önce W-8BEN adı verilen ve hisse senedi alım satımı yapabilmeniz ve finansal kimliğinizi doğrulamak için doldurmanız gereken bir form var. Bu formu doldurduktan sonra nüfus cüzdanı fotokopiniz ve bulunduğunuz adreste olduğunuzu kanıtlayan sizin isminize gönderilmiş bir fatura ile hesabı açtıracağınız broker şirketine yolluyorsunuz. Onlar gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra hesabınızı açıyorlar. Fakat bu noktada unutmamanız gereken mutlaka aktif bir çek hesabınızın olması ve en az 1000 dolar bakiyesi olması gerektiği. Hesabınız açıldıktan sonra rahatça hisse alıp satabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER hisse finans facebook
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası