Futbolun En Büyük Markası: Cristiano Ronaldo

Günümüzde kamuya açık hemen her işi yapan herkes ‘markalaşmayı’ hedeflerken, futbol gibi dev bir sektörün de değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte, yıllardır ortaya koyduğu dev markaları var. En karlı ve popüler marka ise son dönemde: Cristiano Ronaldo.

20 Ekim 2020

Futbolun En Büyük Markası: Cristiano Ronaldo

Saç modeli, kurduğu iç giyim markası, adını taşıyan parfümler, kullandığı kramponlar ve daha niceleri… Sadece spor branşını icra etmek değil bu, son derece başarılı bir kariyer yönetimi. Bunun için de kimsenin çalışmadığı kadar çok çalışıyor. Yediğine, içtiğine, yaşantısına son derece özen gösteriyor. 

 

Öyle ki, bugün itibariyle Instagram’da en çok takipçiye sahip şahıs hesabı ona ait (bu yazının ilk yayını esnasında 241 milyon). Dolayısıyla her bir paylaşımı, Instagram’da trafiğe soktuğu her öge altın değerinde. Erişimin ve etkileşimin altın değerinde olduğu dönemde Cristiano Ronaldo’nun paylaşımlarını tüm büyük şirketlerin reklam departmanlarının en büyük hedefi.

 

Vücut yaşı 19 olsa da, aslında 35 yaşında ve diğer futbolculara göre bu emekliliğe birkaç kala yaşları olarak adlandırılıyor. Buna rağmen Juventus’tan yılda 34 milyon dolara tekabül eden bir maaş alıyor. Şirketler ise Ronaldo’ya bir paylaşım başına 1 milyon dolardan fazla ücret ödüyor ve Hopper HQ’nun araştırmasına göre Instagram’dan yılda yaklaşık 47 milyon dolar kazanıyor. İşin dijital boyutu sportif boyunu birkaç kulaç geçmiş gibi görünüyor.

 

Futbolcular Instagram’dan etkileşim almak için neredeyse her maçtan sonra maç esnasında çekilen karelerini paylaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Fransa ve Portekiz UEFA Uluslar Ligi’nde kozlarını paylaştı ve Kylian Mbappe, Paul Pogba, Presnel Kimpembe gibi yıldızlar maçtan karelerini paylaşırken “ne tesadüftür ki” Ronaldo’yla girdikleri ikili mücadelelerin fotoğraflarını paylaştılar. Bu dev markayla yan yana gelmenin bile inanılmaz bir etkileşim kazandırdığının farkındalar.


Bu sadece bir futbol kariyeri değil. Yakın geçmişte David Beckham ile gördüğümüz popüler kültür ikonu haline dönen futbolcu örneği, modern zamanlarda yeni bir örnek ile daha anılacak. Kişisel serveti 1 milyar doları aşan Ronaldo, A’dan Z’ye profesyonelce yaşanan bir hayatın, bir kariyerin, bir markanın adı.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Kylian Mbappé (@k.mbappe) on


NFT'deki En İlginç Satışlar (Şimdilik)

POPÜLER | NFT'deki En İlginç Satışlar (Şimdilik)

En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!

GÜNCEL | En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!

Marvel Evreninde Neler Oluyor?

GÜNCEL | Marvel Evreninde Neler Oluyor?

Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?

GÜNCEL | Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?

Çağdaş Sanat Öldü, Yaşasın NFT

ARGÜMAN | Çağdaş Sanat Öldü, Yaşasın NFT

The North Face Yeni 
VECTIV™ Koleksiyonu

GÜNCEL | The North Face Yeni 
VECTIV™ Koleksiyonu

Daha Fazla Göster