Zam Nasıl İstenir?
Güncel

Zam Nasıl İstenir?

Daha yüksek bir maaş istemek, genellikle işyeri ortamınının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarda pek de konuşulmayan bir konu ancak her zamankinden daha fazla paraya ihtiyacınız varken, maaş pazarlığını nasıl yapacağınızı bilmelisiniz.

Para istemek; kimden istediğine bağlı olarak, ya tüm kötülüklerin sebebi ya dünyayı döndüren şey ya da büyük olasılıkla her ikisi de. Her halükarda, yükselen faturaların ve enflasyonun maaşları eritmesi, maaşınızın size yetmediği hissine kapılmanıza sebep olabilir.

Doksanların filmleri ve emlakçı broşürleri, çok çalışmanın unvanınızı yükseltmek ve karşılığında da daha fazla kazanmak anlamına geldiği mesajını veriyordu. Ancak bu denklem giderek insanlar için işe yaramaz hale gelmeye başladı. Mevcut yaşam maliyeti krizinin bir sonucu olarak, insanlar bu krizle başa çıkmak için tam zamanlı işlerinin yanı sıra ekstra işler de üstleniyorlar.

Modern çalışma, 7/24 e-posta ve Teams ulaşılabilirliği sayesinde sınırların aşılmasına ve bu uzun çalışma saatlerinin maddi karşılığının olmamasına yanıt olarak verdiğimiz savaşı anlatıyor. Sözde Büyük İstifa'yla birlikte, işçilerin sessizce işi bırakmaları veya iş karşıtı eylemlerde bulunmaları yoluyla gücü geri almaları amaçlanıyor. Ancak işyeri sorumluluklarından kaçmak; çoğu zaman mümkün değil ve her halükarda işle ilişkimizde kontrolü yeniden kazanmanın tek yolu olarak da görülmemeli. 

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre, Z kuşağının ve Y kuşağının yaklaşık yarısı, aylık gelirlerinin tüm masraflarını karşılayamayacağından endişe ediyor ve daha fazla para istemek devrim niteliğinde bir fikir olmasa da, işyeri ortamını iyileştirmesine yönelik çalışmalarda hep konu dışı bırakıldığını düşündüklerini gösteriyor. Daha iyi ücret için baskı yapmaktan kaçınılmamalı, çünkü tüm sorunlarınızı çözemese de adil bir maaş, daha uzun çalışma saatlerinin yarattığı zararı görmezden gelmenize ve boş zamanlarınızı da finansal olarak hayatta kalmak için ekstra çalışarak geçirmemenizi sağlayıp zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. 

Yine de, bunlar konuşulması kolay konular değil ve meslektaşlarla para hakkında konuşmak toplumun bu tartışmaları teşvik etmek için çabalamasına rağmen genellikle hoş karşılanmıyor. Maaş zammını nasıl istemeniz ve ne yapmaktan kesinlikle kaçınmanız gerektiğini araştırmak için farklı sektörlerden patronlarla görüşmeye karar verdik.

Sonuç: “Ne aradıklarına ve ne yaptığınıza bakın”

British GQ

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası