İş yerinde duygusal güç
DAHASI+

İş Yerinde Duygusal Olarak Daha Güçlü Olmanın 4 Yolu

Bir lider olarak kendinizin ne kadar farkında olursanız, kendi duygularınızı ve ekibinizin duygularını o kadar sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. İşte bilimsel araştırmalara göre iş yerindeki duygu durumunuzu güçlü tutmanın yolları.

İş yerinde duygusal olarak daha güçlü olmak için dört temel alana odaklanmalısınız: öz farkındalık, kişisel kontrol, kişilerarası farkındalık ve ilişki yönetimi. Ancak, eski bir klinik psikoloji profesörü olan ve şu anda psikolojiyi işyerine uygulayarak tam zamanlı çalışan Michael Wiederman'a göre, öz farkındalık modülü tekil bir merceği hak ediyor. Bir lider olarak kendinizin ne kadar farkında olursanız, duygularınızı ve ekibinizi o kadar sorunsuz yönetirsiniz.

Öz farkındalığa sahip bir lider, kararlarını bir duruma karşı kışkırtıcı bir tepki olarak değil, açık bir zihinle verir. Araştırmasını Daniel Goleman'ın 1995 tarihli en çok satan kitabı Duygusal Zeka Neden IQ'dan Daha Anlamlı Olabilir'e dayandıran Wiederman, öz farkındalık pratiği yapmanın ve bunun karşılığında iş yerinde duygusal olarak daha güçlü olmanın birkaç yolunu sıralıyor.

Bilime göre iş yerinde duygusal olarak daha güçlü olmanın 4 yolu

Bu içerik GQ INDIA websitesinde yayınlanmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası