Bir bilimsel kanıt eksikti!

Sonunda bilim insanları da en çok söylenen, en az uygulanan "ex'ten next olmaz" uyarısını destekledi.

05 Mart 2012

Bir bilimsel kanıt eksikti!

Pek yakın geçmişte hayatınızı mahveden kadınla yeniden birlikte olma fikri cazip gelmeye mi başladı? Frenleri patlak bir arabaya tekrar tekrar binmenin kazayla sonuçlanacağını bilmek için alim olmaya gerek yok. Ama artık bilimsel verilere göre de eski sevgiliye dönüp durmak berbat bir fikir.

Ayrılık sonrası rakı masasında devrilen kadehler eşliğinde edilen yeminler hızla unutulabilir. Eski günlerin hatrına Facebook'tan bol kalpli bir mesaj sallayıp, bir cicim haftasının ardından aynı kahır dolu günlere geri dönebilirsiniz. Üstelik bugüne kadar asla tutulmayan karşılıklı sözlerle dolu, daha güvensiz daha sağlıksız bir ilişkinin içinde olmak, çok da uzak olmayan bir sonraki ayrılığınızda size daha fazla zarar verecek; ve bir sonrakinde daha da fazla. Ama bunlar daha önceki sekiz barışmanızda da herkesin söyleyip durduğu boş laflar gibi gelyorsa, belki koskoca beyaz önlüklü doktorların araştırmasının fikrinizi değiştirmeye gücü yeter.

Kansas State University’den Yrd. Doç. Amber Vennum’a göre eski sevgiliyle yeni bir başlangıç yapmak felaketin habercisi. Vennum ve ekibi farklı ilişki tiplerini 14 hafta boyunca izledi. Sonuç: uzatmalı ilişki içindeki çiftler birlikte yaşamak, bir çocuk ya da evcil hayvan sahibi olmak gibi ilişkide büyük önem taşıyan kararları düşüncesizce ve aniden alma eğilimindeler. Uzatmalı ilişkilerde partnerler, birbirinden daha az tatmin oluyor, daha kötü iletişim kuruyor ve ilişkiyi daha kötüye götürecek daha fazla karar alıyor. Bu da bir süre sonra bitmeyen aşkı kısır döngüye dönüştürüyor.

Özgüven yıkımı ve ilişkinin geleceğine olan inancın sarsılması da sözkonusu. Daha kötüsüyse bunun sürekli ve göz göre göre tekrarlanacak olması. Artık arkasında yüce bilimin de imzası olduğuna göre, eski sevgiliye "nasılsın"la başlayıp, "seni özledim"le devam eden mesajlar atmadan önce aklınızı başınıza toplayın. 


Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

HAYAT REHBERİ | Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

HAYAT REHBERİ | Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Daha Fazla Göster