Nasıl Çıkma Teklif Edilir? Chris Panicker
İlişkiler

Bir Kıza (Veya Herhangi Birine) Nasıl Çıkma Teklif Edilir?

Uygulamaları kenara bıraktınız ve bildiğimiz en klasik yoldan biriyle buluşmak ve muhtemel romansınızı başlatmak için ilk adımı atmaya karar verdiniz. Basit ama etkili önerilerle bu günlük konuşmayı nasıl yapabileceğinizle ilgili ipuçları veriyoruz.

Bir kıza nasıl çıkma teklif edeceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Ancak artık ortaokulda değilsiniz. Bu yüzden arkadaşınızdan, hoşlandığınız kişiye sizin adınıza çıkma teklif etmesini isteyemezsiniz. Artık insanları randevuya davet etmek sizin sorumluluğunuzda!

Belki, kendine hayran kalınacak kadar çok güvenen, dolayısıyla bu tür şeylerde zorlanmayan birisiniz. Eğer öyleyse, tebrikler! Çoğumuza, cinsiyetimiz ya da kime teklif ettiğimiz fark etmeksizin, çıkma teklifinde bulunmak biraz korkutucu gelebilir. Aslında bu, birinden romantik açıdan itici bir insan olmadığınızı kabul etmesini istemektir. Bir yandan da kendinizi potansiyel bir reddedilmeye hazırlarsınız.

Ama aynı zamanda... çok da büyütmemek lazım. Bu olaya ne kadar basit bakarsanız, evet cevabı alma ihtimaliniz de o kadar artar.

Önemli Olan İyi Vakit Geçirilebilir Biri Olduğunuzu Göstermektir

Sanki karşınızdakini sizden önce başka biri kapacakmış gibi davranıp işleri aceleye getirmeye çalışmayın. Ona soğukkanlı, normal, sıradan bir insan olduğunuzu gösterin. Tabii bu sıradanlık dişçi sırasında karşılaştığınız birine davrandığınız gibi de olmasın. Çıkma teklifi etmeden önce o kişiyle biraz konuşun. Tekliften önce ismini ve en azından onun hakkında iki başka şey daha bilmeniz gerekir. (İşi, nereli olduğu, vs. gibi). Eğer ki bu tür bir konuşmanın gerçekleşmesinin mümkün olmadığı bir durumdaysanız da muhtemelen şutu atmanın zamanı değildir.

Birine çıkma teklif ederken ses tonunuzu ayarlama gücüne sahip olduğunuzu unutmayın. Eğer bu olayı çok büyütmeden, sadece karşınızdaki kişiyle ilgileniyor ve onu daha iyi tanımak istiyor izlenimi verirseniz, teklifinize olumlu cevap alma olasılığınız çok ama çok daha yüksektir. Neden mi? Çünkü karşınızdaki için, hayır dersem çılgına dönecek düşüncesi ortadan kalkar. Sakin kalarak ve yavaş hareket ederek, umutsuzca insanları kovalamaktan çok daha mütevazı bir özgüven sergilersiniz. Vakit geçirmek için doğru zaman olduğu izlenimini verebilirsiniz.

Spesifik olun.

Eğer “forklift sertifikası” alacak kadar yaşlanmışsanız, birisine belirli, önceden düşünülmüş bir tarihte çıkma teklif edecek kadar da yaşlısınız demektir. Ancak, çıkma teklif ederken spesifik olmak önemlidir. Tabii ki karşınızdaki kişiye e-posta göndermeniz gerektiğini söylemiyorum. Sadece şu şekilde sormayın diyorum: "Bir ara boş musun?"

Belirsiz bir randevu teklifi, o kişi sizden gerçekten hoşlanmıyorsa reddetmesi zor olabilir. Sonuçta size ne diyebilir ki, "Asla ama asla boş olmayacağım” mı? Ancak belirsizlik aynı zamanda ilgi veya çaba göstermeyi de doğru şekilde yansıtmaz. Bir kişiye ilgi göstermeyecek kadar “cool” olduğunuzu düşünüyorsanız, randevu için hazır değilsiniz demektir. (Şahsen bana göre "Bir gün kahve içmeliyiz", nefret ettiğim eski iş arkadaşlarıma söyleyeceğim türden bir cümledir.) 

“Perşembe günü bir şeyler içmek ister misin?” daha etkili olabilir. Veya “Gelecek hafta akşam yemeği için boş musun?” deyip, popüler olan bir restoranı gösterip, “Bu restoranı denemek için bir neden arıyordum.” diye sormak sizin için doğru çıkış olacaktır. Neler olduğu konusunda net olmalı ve sorduğunuz kişiye gerçekten dürüst bir şekilde iletişim kurması için alan vermelisiniz.

İşte Deneyebileceğiniz Bir Randevu Hilesi:

Şimdi size en iyi numaralardan birini vereceğim: zaten yapacağınız bir programa (kurgu bile olsa), onu da davet edin!

“Hafta sonu X mekanına gidiyorum, sen de gelmelisin” ya da “Y için ekstra biletim var, benimle gelmek ister misin?”

Çıkma teklif ettiğiniz kişiyle arkadaşsanız ya da en azından tanışıyorsanız, bu taktik biraz daha sorunsuz işe yarayacaktır. Yani en azından bu kişiyle bir süredir konuşuyor olmalısınız. Unutmayın, bu taktik, barda tanıştığınız yabancılar ya da Tinder’da attığınız ilk mesajlar için işleyecek bir yöntem değildir.

Böylelikle karşınızdaki kişi zavallı olmadığınızı (sonuçta bir etkinliğe davetlisiniz), onu da düşündüğünüzü ve evet demek zorunda olmadığını anlar. Siz de çaresiz görünmez, sadece size eşlik etmesinden keyif alacağınızı kanıtlarsınız.

Tabii, bu konularda biraz korkaksanız, bilet almış olduğunuz ya da sizi geri çevirirlerse söz konusu etkinliğe gideceğiniz konusunda yalan söyleyebilirsiniz. Ama yine de o gelmezse bir arkadaşınızla gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü dolu bir hayata sahip olmak çok ateşli bir izlenim verebilir!

“Gizli Hayır”ı Anlayın

Bir kıza nasıl çıkma teklif edileceğine dair bilinmesi gereken en önemli şey "Gizli Hayır"ın ne olduğudur. Açık bir "hayır"ı anlayabileceğinizi ve saygı duyabileceğinizi varsayarsak, birine çıkma teklif etmenin daha zor kısmı, birinin sizi reddetmemesine rağmen aslında "hayır" dediğini deşifre edebilmektir.

Size zor ve hızlı bir denklem söyleyeyim: varsayalım ki karşınızdaki kişi sizinle çıkmak istiyor ve nasıl iletişim kurması gerektiğini de biliyor. Peki eğer o kişi size evet demiyorsa, sizinle bir plan yapmıyor veya planınızı kabul etmiyorsa ne olacak? Maalesef ki bu bir “hayır” cevabıdır. Yani, herhangi bir mazeret uydurması ve devamı için isteksizlik göstermesi kibarca ve yetişkince söylenmiş bir hayır cevabı anlamına gelir.

Ama! Ya o kişi sizinle çıkmak istiyorsa ama gerçekten de meşgulse? Bunu size söyleyecektir. Ve işi bittiğinde teklifi tekrarlayacaktır. Hiç kimse bir ay boyunca hoşlandığı biriyle randevuya çıkamayacak kadar meşgul değildir.

Şimdi muhtemelen bu denklemin geçerli olmayacağı istisna bir durumu düşünmeye çalışıyorsunuz, ancak buna hiç gerek yok. “Bu hafta meşgulüm ama gelecek hafta perşembe günü boşum.” demekten bile aciz biriyle çıkmak istemezsiniz herhalde. Eğer böyle demiyor ya da “Gelecek hafta müsait olduğumda sana haber veririm.” diyor ama söylediğini yapmıyorsa, sizinle ilgilenmediğini  varsayabilirsiniz. Çünkü durum gerçekten de böyledir ve bunu eylemlerinden anlayabilirsiniz.

"Ve evet, o adama randevu ayarlamak için mesaj atmayı unutup duruyorum.” da bir “hayır”dır.  Israrcı olmayın! Israrcı olmak, örneğin yeni bir dil öğrenirken işinize yarayabilir belki, ama çıkma teklifi ederken iyi bir yöntem değildir.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

 

İLGİLİ İÇERİKLER ilişkiler ilişki tavsiyesi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası