Birini Seçin: Eyvah, Yaşasın, Nasıl Yani?
Hayat Rehberi

Birini Seçin: Eyvah, Yaşasın, Nasıl Yani?

Karşınızdaki kadına gerçekten aşıksınız ya da tek gecelik bir ilişki yaşadınız. Durum her ne olursa olsun, baba olma ihtimaliniz belirdiğinde ne yapardınız? Hiçbir fikriniz yoksa yardıma geldik.
DURUM: Her şeyi bir kenara atıp kaçarak uzaklaşmak istiyorsunuz. Ancak olan oldu bir kere ve karşınızdaki kadın ne yapacağını bilmiyor...

Henüz soyadını bile doğru telaffuz edemediğiniz bir kadın, karşınızda durmuş, baba olma fikrine hayatınızda yer açmanız gerekebileceğini söylüyor. Sizinse kafanızın içi pişmanlıklarla dolu. Hayatınızın tepetaklak olduğunu düşünüyorsunuz. Sakin olun, bırakın düşünceler orada kalsın. Yapmanız gereken şey, hayıflanmak yerine karşınızdaki kadına ne düşündüğünü sormak. Sonrasında soluğu yakın bir erkek arkadaşınızın ya da erkek kardeşinizin yanında alın. Ve ne olursa olsun, onu korunmamakla suçlamayın. Elini tutun ve yanında olduğunuzu belirtin. Şu yasaklı cümleyi de asla kurmayın: “SEN ne yapmayı düşünüyorsun?” Bu tek başına yüklenilmiş sorumluluk hissi, onda büyük bir baskı oluşturacaktır. Böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli şey, kesinlikle onun konuşmasına izin vermek. Bırakın içini döksün. Bu konuşmaları da “BİZ ne yapmalıyız, BİZ ne düşünüyoruz” ekseni etrafında tutmaya özen gösterin.

DURUM:Her şeyi bir kenara atıp kaçarak uzaklaşmak istiyorsunuz. Ancak olan oldu bir kere ve karşınızdaki kadın oyunu bebeği aldırmaktan yana kullanmak istiyor...

İşe onu dinleyerek başlayın. Eğer aldırma konusunda istekliyse aklına koyduğunu muhtemelen yapacaktır. Onu aksi için ikna etmeye çalışmayın. Aynı zamanda ona tavsiyelerde bulunmaya da kalkışmayın. Çünkü büyük ihtimalle o, bu durumla ilgili daha çok söz hakkına sahip olduğunu düşünüyor. Yapmanız gereken şey, operasyonun maddi yükümlülüğünü üstlenmeyi teklif etmek. Kabul etmezse en azından kısmen katkıda bulunacağınızı belirtin. Hastaneye gidileceği gün ona eşlik etmeyi teklif edin. Eğer birbirinizi yeterince tanımıyorsanız, buna sıcak bakmayabilir. Ama en azından bunu sorma nezaketini göstermiş olun. Baktınız, bu başına buyruk kadın, sizi bu olaydan olabildiğince uzakta tutmaya çalışıyor, yine de bir-iki gün sonra onu aramayı unutmayın.

DURUM:Her şeyi bir kenara atıp kaçarak uzaklaşmak istiyorsunuz. Ancak olan oldu bir kere ve karşınızdaki kadın bu bebeği istiyor. Üstelik siz pek gönüllü değilken...

Bir erkeğin karşılaşabileceği en zor anlardan biri budur. Böyle bir durumda, onun kararını eleştirmekten ya da korkulu gözlerle, panik halde etrafta dolanmaktan vazgeçin. Hiçbir durumda onu kürtaj konusunda ikna etmeye ve üstünde baskı kurmaya çalışmayın. Yapmanız gereken tek şey, gerçekle sonuna kadar yüzleşmek. Evet, bir bebeğiniz olacak ve bu hayatınızı değiştirecek, tabii onunkini de. Hepsi bu. 

DURUM:Mutlu bir ilişkiniz var fakat bir bebek için hazır değilsiniz…

Uzun zamandır beraber olduğunuz sevgiliniz size bir sürpriz yaptı ve hamile olduğunu açıkladı. Ve siz hiçbir tepki veremediniz. Çünkü karşı olduğunuz şey o bebek değil, onun geliş zamanı... Biraz daha seyahat ettikten, yiyip içip dağıttıktan sonra evet ama şimdi değil. Karşınızdaki kadını gerçekten seviyorsunuz. Ancak ilişkinizde bir bebek hayal etmediğinizi bilmiyor olabilir. Bu nedenle muhtemelen sizin bu haberi heyecanla karşılayacağınızı umacaktır. Böyle bir durumda en doğru çözüm, size psikolojik destek verebilecek, olaya daha rahat ve net bakabilmenizi sağlayabilecek bir terapiste birlikte gitmeniz. Hem sevgilinizle hem de terapistinizle konuşmak, hissettiğiniz bu panik halinin baskısından kurtaracaktır. Çift olarak birbirinizi incitmeden konuşabilmenin en iyi yolu bu. Aksi halde her iki tarafın da ağzından çıkacak sözler, ilişkinizde onarılmaz yaralar açabilir.

DURUM:Mutlu bir ilişkiniz varve bu bebeği istiyorsunuz...

Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey var: Kutlama! Hâlâ aklınızı kurcalayan sorular olabilir. Evet, konuya yabancısınız ve bu süreci beraber keşfedeceksiniz. Canı gecenin bir yarısı en alakasız yemeği isteyen bir kadın gibi nazlı olmasanız da, sizin de çocuklaştığınız zamanlar yaşanacaktır. Ama sonuçta bunların hepsi tecrübe edebileceğiniz en eğlenceli zamanlar olacak, tadını çıkarın.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası