Büyük boy prezervatif kandırmacası

'Boy' ve 'işlev' tartışması belki hiçbir zaman bitmeyecek ama prezervatif boylarıyla ilgili ortaya çıkan bilgiler 'boyut'la ilgili 'büyük' bir tartışma başlatacak.

09 Temmuz 2012

Büyük boy prezervatif kandırmacası

Her pazarlamacı ne kadar ürünü kaça satacağını hesaplamak zorundadır ancak çok azının müşterisi daha iyi ve daha büyük olmayan bir ürüne daha fazla para vermeye gönüllü prezervatif üreticileri kadar şanslı olabilir.

Adından kolayca çağrışacağı üzere Magnum, Amerika'nın lider prezervatif üreticilerinden Trojan'ın 'büyük' prezervatifler satan bir alt markası. Bu marka son on yılda pazar payını yüzde 4.6'dan yüzde 18.8'e çıkardı. Oysa Amerikalı erkeklerin 'boy'unda böyle sıra dışı bir büyüme görülmedi. Peki bu gizemli büyümenin sırrı neydi?

11 kitabı en çok satanlar arasına giren 'Priceless: the Myth of Fair Value (and How to Take Advantage of It)' adlı kitabının da yazarı William Poundstone da blogunda bu pazarlama sahtekarlığına değiniyor. Neredeyse aynı ürün erkek egosuna hitap ederek farklı marka ve pazarlama stratejisiyle daha pahalıya satılıyor.

Magnum, internet sitesinde şöyle tarif ediliyor: "Magnum XL'tan biraz daha dar ve kısa" Evet, büyük boy prezervatif markası Magnum'un bir de XL'i var… Buradaysa amaç klasik Trojan kullanıcısını Magnum'a, Magnum'unkini Magnum XL'e çekmek. Erkeklerin bu tuzağa nasıl düştüğünü tahmin etmek zor değil, prezervatif üreticisinin bu stratejisinin arkasındaki sebebi de… Standart bir kutu prezervatif 6 dolardan satılırken XL kutu 8 dolardan satılıyor.

Trojan'ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Jim Daniels da bu kandırmacayı bir röportajında şu sözlerle itiraf ediyor: "Magnumlar diğerleriyle neredeyse aynı boyda sadece ortalarında biraz daha genişler"

Trojan, Magnum ve Magnum XL'in üçü de 5,08 santimetre genişliğinde ağza sahip. Boyda ise sadece 8 milimetrelik bir fark var, üstelik Magnum ve Magnum XL arasında boy farkı yok her ikisi de 20,62 santimetre uzunluğunda.

Gözle görülür fark ise sadece prezervatiflerin gövdesinde, Trojan gövdede 5,08 santimetre genişliğe sahipken Magnum ondan 1,27 santimetre, Magnum XL ise 1,90 santimetre daha geniş. Firmanın rakiplerinden LifeStyles adlı markanın King XL adlı ürünü ise standart boy Trojanlarla aynı ölçülere sahip.

Büyük boy prezervatiflerin asıl sakıncası ise sağlık sorunlarına sebep olabilmesi. Yanlış boyda prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıkları tetikliyor ve istenmeyen hamilelik oranını artırabiliyor.


#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

Daha Fazla Göster