Çapkınlığın engeli bulundu
Hayat Rehberi

Çapkınlığın engeli bulundu

Evli ve uzun süreli ilişkisi olan erkeklerde yapılan bir araştırma aşk hormonu olarak da bilinen oksitosinin başka bir rolünü ortaya çıkardı.

Ona boşu boşuna “aşk hormonu” denmiyor. Oksitosin çiftleri birbirine daha fazla yakınlaştıran; öpüştüğümüz, sarıldığımız zaman ve özellikle seks sırasında ortaya çıkan bir hormon. Fakat pek bilinmedik başka görevleri de var. İddiaya göre oksitosin tek eşli ve uzun süreli ilişki içinde olan çiftlerden birinin diğerini aldatmasına engel oluyor, kısacası sizi sevgilisinin dizinin dibinden ayrılmayan sadık bir partner haline getiriyor.

Bonn Üniversitesi’nde bir grup erkek üzerinde yapılan araştırmada oksitosinin tek eşlilik hissini güçlendiren bir hormon olup olmadığı sorusuna cevap aranıyor. Aralarında evli olanların da bulunduğu 57 erkekten içinde oksitosin bulunan bir burun spreyini kullanmaları isteniyor. Daha sonra bir odada çekici ve seksi bir kadınla karşılaşıyorlar ve erkeklerden ona “ideal” olarak kabul edebilecekleri bir mesafede durmaları isteniyor. Bilim adamları oksitosini yani aşk hormonunu alanların seksi bir kadına karşı tepkilerinin almayanlara göre daha rahat olup olmadığını sorguluyorlar. Ulaştıkları sonuç enteresan. Hormonu kullanan bekar erkekler seksi bir kadın karşılarındayken onunla daha rahat konuşuyor, ona daha fazla yaklaşabiliyorlar. Oysa ki; hormonu kullanan evli erkeklerin stres düzeyleri yükseliyor. Karşı cinse yaklaşmaya çekiniyor, hatta bu hissi itici buluyorlar. 

Peki bu araştırma bize ne söylüyor? Acaba çapkınlığın ilacı mı bulunuyor? Oksitosin evli veya birisiyle beraber olan erkeklerin sevgilileri ya da eşleri dışında bir kadınla karşılaştıklarında “sevgilimi/eşimi seviyorum, ona karşı duyduğum yakınlığı başka bir kadında aramamın ne anlamı var?” sorusunu kendisine sormasını sağlıyor ve tehlikeli sularda yüzmesine engel oluyor. Çapkınlık ölmeye yüz mü tutuyor bilinmez ama kafalarda evlilik, tek eşlilik ve ilişkiler üzerine daha da fazla sorunun çözüm beklediği kesin.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası