Çekici Erkek Olmanın Yeni Formülü
Hayat Rehberi

Çekici Erkek Olmanın Yeni Formülü

Bir kadın, bir erkekte ne arar? Her zaman 'yakışıklılık' kazanıyor gibi gelse de, o iş pek öyle olmuyor.

Gerçekten ne zor cevaplaması: Bir kadın, bir erkekte ne arar? Yıllardır nice yağız delikanlıların, delidolu çapkınların, halk ozanlarının kafasını kurcaladı... Öyle ki, Worcester Üniversitesi'nden Daniel Farrelly, Paul Clemson ve Melissa Guthrie adlı üç araştırmacı da bir türlü bu sorunun cevabını verememekten muzdaripmiş ve bu konuyu derinleştirmeye karar vermişler. Evolutionary Psychology'de yayınladıkları makaleleri erkeklere yeni bir umut ışığı olabilir: Fiziksel çekicilik elbette kadınlar için oldukça önemli ancak eğer fedakar bir beyefendiyseniz, açık ara farkla öndesiniz.

Özellikle altı çizilen bir madde açıkça şunu söylüyor: Şayet bencillik bir karakter özelliğiniz değilse, kadınların uzun süreli partner tercihlerinde sizi seçmelerine şaşırmayız. Çoğu 20'li yaşlarının başlarında olan 202 kadınla yapılan araştırmanın bir yerinde her kadına 24 farklı erkek fotoğrafı gösterildi, erkeklerin biri oldukça yakışıklı (ama kime göre), diğeri ise görece daha 'az' yakışıklıydı. Oluşturulan senaryo ise şöyleydi: Yolda yürüyen iki erkek var ve karşılarına bir evsiz çıkıyor. Bir tanesi yakınlardaki bir büfeye gidip adama yiyecek alıp getiriyor, diğeri ise cep telefonundan kafasını kaldırmadan yürümeye devam ediyor. Bu senaryoların yarısında fedakar rolü yakışıklı erkeğe, diğer yarısında ise diğer erkeğe atfediliyordu.

Sonuçlara bakıldığında ise kadınların neredeyse tamamı - erkeğin dış görünüşünden bağımsız bir şekilde - fedakar olan adamı uzun süreli bir partner olarak seçti. Dipnot olarak vermekte fayda var, fedakar olmayan erkeğin ise daha çok tek gecelik ilişki için tercih edileceği ortaya çıktı. Daniel Farrelly'ye göre eğer bir erkek yalnızca bir karakteristik özelliğe sahip olacaksa bu kesinlikle fedakarlık olmalı.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası