Bir İlişkiyi Bitirebilecek 6 Etken
İlişkiler

Bir İlişkiyi Bitirebilecek 6 Etken

Çoğumuzun düzeltemeyeceği kadar bozuk bir ilişki aslında tanıdık hatalar sonrasında bitiyor.

Bir ilişkiyi sona erdiren tetikleyiciler çok çeşitlidir; işin ilginci, bunların genellikle düşündüğümüzden daha evrensel olmasıdır. Son derece bireysel bir şey gibi görünse de, kaçımızın inanılmaz derecede benzer nedenlerle bir ilişkiyi bitirmeyi seçtiğine şaşıracaksınız. Her ilişki kesinlikle benzersizdir, ancak romantik, cinsel ve yakın ilişkilerde uyumsuzluğa neden olan birkaç evrensel faktör vardır.

Öyle ki, insanların ilişkilerini bitirmelerine tam olarak neyin neden olduğunu değerlendirmek için her zaman çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bunlardan en yeni ve ilginç olanlarından biri, Prag'daki Charles Üniversitesi'nden ZSófia Csajbók ve ekibi tarafından 2022 yılında Personality and Individual Differences adlı bilimsel dergide yayınlanan bir çalışma ve bulguları oldukça etkileyici.

gq_newsletter

Örneğin bu bulgulardan biri, kadınların bir ilişki kurma ve sürdürme konusunda daha yüksek standartlara sahip oldukları ve bu nedenle de erkeklere kıyasla gündelik seks yapmaya daha az istekli oldukları. Araştırmanın bulgularına göre, uzun süreli ilişkilerde erkekler çocuk sahibi olma konusuna daha fazla önem verirken, gündelik sekste bu ilgi ya çok azdır ya da hiç yoktur. Ayrıca, özellikle gündelik veya kısa süreli bir ilişki bağlamında, bir ilişkiyi bitirmelerine neden olacak şeylerle ilgili standartlarını düşürme eğilimindeler. Veya, daha sık (rastgele) cinsel ilişkiye giren kişilerin partnerlerine karşı daha düşük standartlara sahip olduğu; buna karşılık 'yüksek eş değerine' sahip kişilerin daha yüksek kalitede bir partneri hak ettiklerine inandıkları için partnerlerini reddetmeye daha istekli oldukları ortaya çıkmış.

Ekip tarafından analiz edilen bu bilgiler ilk olarak 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir üniversiteden yaşları 18 ila 55 arasında değişen 116'sı erkek 285 kişilik bir örneklemden toplanmış. Katılımcıların %95'i heteroseksüeldi ve yarısı bir ilişki içindeydi. Hepsi, çalışmanın önerdiği 49 "anlaşmazlık" (belirleyici faktör) arasında bir önem sırası beyan etmek zorunda kalmış ve sonuç olarak, bir ilişkiden tamamen vazgeçme ya da bitirme arzusu söz konusu olduğunda en önemli 6 faktör belirlenmiş...

Bu içerik GQ HİNDİSTAN websitesinde yayınlanmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası