Centilmenliğin El Kitabı
Hayat Rehberi

Centilmenliğin El Kitabı

Otomobilden hızlıca inip bir kadına kapıyı açmak, Starbucks’da oturmadan sandalyesini tutmak günümüzde biraz tuhaf kaçabilir. Yani adab-ı muhaşeret günlük hayatımızda her ne kadar eskisi gibi ağır uygulanmasa da değişmeyen centilmenlik kuralları diye bir şey var. Beyler! Merak etmeyin yine püf noktalar burada.

Metroda bile güneş gözlüğünü takan birkaç kişiye rastlamış olabilirsiniz. Akşam 8’de güneş batmışken caddede güneş gözlüğü takıp yürüyen birini de… Ya da bunlara benzer bir şeyler. Bu durum komik olmakla beraber yapılmaması gereken de bir hareket. Bir centilmen böyle komik durumlara düşmez.

 

Sandalye çekip oturmasını sağlamak bu devirde her ortamda yapılabilecek bir naziklik örneği değil. Ancak karşınızdakini beklemeden oturmamak her an her ortamda yapılabilecek bir incelik. Bir centilmen her daim bu inceliği gösterir.

 

Bir ortama girerken kapıyı sizin açıp partnerinizin geçmesini sağlamak da yine bir centilmenin olmazsa olmaz özelliklerindendir.

 

Esprileriniz naif ve zekice olmalıdır. Bir centilmen her zaman kaba mizahtan uzak durur.

 

Bir centilmen sürekli mesaj atmaz, emojilere boğmaz. Telefonla arar.

 

Bir centilmen karşısındakinin erkek arkadaşı olmadığını bilir ve uslubunu da buna göre ayarlar.

 

Güzel bir yemekte tam da sohbetin en iyi gittiği yerde çalan gereksiz bir telefon tüm atmosferi alır götürür. Bir centilmen yemeğe çıktığı zaman telefonunu ya iç cebine koyar ya da masanın üstüne ters şekilde koyar.

 

Bir centilmen günlük hayatta ne giyer bilemeyiz ama her ana hazırlıklı olmak için gardrobunda bir tane şık takım elbise bulundurur.

 

Bir kadın asla bekletilmemelidir, bunu öğreneli hayli oldu. Bir centilmen buluşma yerine beş on dakika önce gelir. Bir kadını asla bekletmez.

 

Bir centilmen bir kadını nasıl öpmesi gerektiğini bilir.

 

Şimdi de çok eskilerden bildiğimiz hesap ödeme konusuna geldik. Bir centilmen hesap öderken cüzdanından çıkardığı tutarı karşısındakine göstemez.

 

Mesaj ile iki haftalık ilişkinin bile bitirilmemesi gerekir. Bir centilmen eğer bir ilişkiyi bitirecekse yüzyüze bitirir.

 

Doğaya saygılı insanlar her zaman naiftir. Bir centilmen doğayı sever. Hayvanları, bitkileri, her şeyiyle...

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası