Düşüncesi bile aptallaştırıyor!

Bilim insanları bu kez de kadınların karşısında sersemlemek, elini kolunu nereye koyacağını şaşırmak gibi semptomların kökenine indi.

16 Mart 2012

Düşüncesi bile aptallaştırıyor!

Günlük hayatta sokakta, ofiste onlarla karşılaşıyorsunuz ya da onlarla telefonla görüşüyorsunuz, e-mail atıyorsunuz kısacası kadınlarla her an iletişim içindesiniz. Ama her karşılaşmanızda kontrolsüzce üstünüzü başınızı düzeltirken buluyorsanız, elinizi, kolunuzu kullanış şekliniz değişiyorsa, ellerinizi cebinize mi koysanız yoksa kollarınızı bağlayıp mı konuşsanız bilemiyorsanız, sesinizin tonu değişiyorsa "bana ne oluyor" diye dertlenmeyin. Bilim bu mevzuyu da masaya yatırdı, test etti araştırdı. Kadınların yanında sersemlemek erkekliğe özgü bilimsel bir durumdur yargısına vardı. Bu bilgi hepimizi rahatlattı mı emin değiliz ama durum özetle şöyle: 

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre erkekler kadınlarla karşılaşmaları ve konuşmaları gereken durumlarda bocalıyor ve bilişsel yetenekleri azalıyor, yani nasıl davranacaklarından emin olamıyorlar. Hatta bir kadının yakında olduğunu düşünmek bile en basit tanımıyla erkeği aptallaştırıyor. Araştırmacılar kadın erkek karışık iki grup üzerinde iki deney uyguluyor. Deneye katılanlardan bir webcam karşısında çeşitli kelimeler söylemeleri isteniyor ve bu sırada karşı cinsten birinin onları test ettiği bilgisi veriliyor. Deney öncesinde ve sonrasında uyguladıkları Stroop Test denen bir yöntemle bilgiyi nasıl işledikleri ölçülüyor. Deney sonunda kadınların karşı cinsle karşılaşmaları söz konusu olduğunda iletişim yeteneklerinde herhangi bir değişiklik olmadığını görüyorlar. Oysa ki erkekler "testten kalıyor”. Araştırmacılar bunun nedenini erkeklerin kadınları etkileme isteğinin kadınların onları etkileme isteğinden daha fazla olmasına bağlıyorlar. Onlarla bir araya gelmeniz gereken her durumda içinizden bir ses “iyi görün, doğru kelimeleri kullan, o kadını kazanmalısın” diyor, siz de ne yapacağınızı bilemeyip soğuk terler dökmeye başlıyorsunuz.

Fakat bu dünyanın sonu değil. Bilim insanları erkeklerin kadınlar karşısındaki davranışlarının onları tanıdıkça ve görmeye alıştıkça değiştiğini ve her şeyin normale döneceğini söylüyorlar. Tabii bunu hoşlandığınız kadının karşısında saçmalarken nasıl anlatırsınız ya da kadınların önünde kılı bile kıpırdamayan adam genetik mucize midir, eminiz bilim bir gün buna da çok ikna edici bir yanıt bulacak.

 


#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

Daha Fazla Göster