Feministle Karşılaşan Masum Türk Erkeği
Hayat Rehberi

Feministle Karşılaşan Masum Türk Erkeği

Bir feministle karşılaştığınızda bu yazıyı okumuş olmayı dileyeceksiniz. Baştan söyleyelim; nihai amacımız, feminist harekete ısınmanızı sağlamak.

Bir ülke düşünün ki, bu ülkede kadına karşı işlenen suçlar gündelik, sıradan bir meseledir. Bu canice suçların üstelik komik denilebilecek cezai yaptırımları vardır. Haliyle ne olur? O toplumun feministleri giderek asabileşir, hatta radikalleşir. Kendi cezalarını kendileri kesmeye ya da en azından adalet için seslerini yükseltmeye başlar.

İşte güzide ülkemiz, günümüzde feminizim konusunda böylesi bir sınavdan geçiyor. Pek çok genç kadın hakkını arayan birer pantere dönüşürken, pek çok erkek haklı yahut haksız yere bu feministlerin açık hedefi haline geliyor. Ama korkmayın. Asabi feministlerle karşı karşıya kalındığında, yapılacak ve asla yapılmayacak hayati hareketleri bir bir listeledik. Nihai amacımız, feminist harekete ısınmanızı sağlamak. 

Tanım için bir alıntıyla başlayalım mı?

“Kadınların da insan olduğunu anlatan radikal kavrama feminizm denir.” (Cheris Kramarae, sosyolog, yazar)

 

BUNLARI BİR FEMİNİSTE ASLA SÖYLEMEYİN

#1. Demek tüm erkeklerden nefret ediyorsun…

Feminist, erkek cinsinden değil, en fazla erkek egemen toplumun baskısından nefret eden kadındır. Ki çoğunlukla, bu nefreti haklı çıkaracak sebepleri vardır. Yani özetle hayır; iletişim kurduğunuz feminist tüm erkeklerin yok olmasını istemiyor. Lakin sizden ufaktan nefret etmeye başlamış olabilir.

#2. Sadece çirkin lezbiyenler feminist olur.

Erkek ve kadının eşit haklara sahip olması gerektiğine, dünya toplumunun ancak bu şekilde gerçek ilerlemeyi sağlayabileceğine inanan, kadın-erkek herkes feminist olabilir. Ayrıca hem feminizmin cinsel yönelimle alakalı bir kavram olmadığını, hem de radikal feminist grup Femen’in güzelliğini hatırlatırız.

#3. Feminizmin modası çoktan geçmedi mi?

Kadınlar erkeklerle iş ve sosyal hayatta eşitler mi? Yoksa hâlâ paranın ve özgürlüklerin çoğu, sadece erkekler tarafından mı kontrol ediliyor? Bu soruyu şöyle de sorabiliriz gerçi; siz bu satırları okuduğunuz gün, bu ülkede kaç kadın öldürüldü ya da cinsel saldırıya uğradı? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, bir kadının neden “hâlâ” feminist olması gerektiğini, dahası feministlerin neden bu kadar sinirli olduklarını açıklamaya yetecektir.

#4. Feminizm kocayı, komünizm parayı bulana kadardır.

Komünizmi ve parayı tam bilemiyorum. Lakin bir üst maddede bahsettiğimiz, cinayete kurban giden o kadınların çoğunun kocaları tarafından öldürüldüğünü biliyorum. Velhasıl bu argüman geçersiz işlem yürüttü, kapatılacak. Zira feminizmin evlilik hayatında da, kimi hayatların devam etmesi açısından büyük önem taşıdığı aşikar.

#5. Ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum

Bu açıklamayı yapacağınız bir feminist, çatalla kalbinizi çıkarıp yiyebilir ve evlatlarınız gidip kendisine “Bubamı niye yidin?” şekli sitem etse bile, bundan zerre pişmanlık duymaz. Şaka şaka… Öte yandan Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’ne “birazcık” aykırı bu fikri, öyle uluorta seslendirmemenizi öneririz.

#6. Kadınlar otomobil kullanmasın, beceremiyorlar!

Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanması yasak mesela, oraya taşınmaya ne dersiniz? Hayır, elbette taşınmayacaksınız. Her 10 kadın sürücüden 9’unun düzenli olarak trafikte taciz edildiğini, lakin her 10 ölümlü kazadan 9’una da erkek sürücülerin sebep olduğunu bilmek, belki bu konudaki fikrinizi biraz değiştirir.

#7. Ama orada/o kıyafetle ne işi vardı?

Herhangi bir kadına söyleyebileceğiniz en acımasız söz budur. Şayet bir cinsel saldırı sonrası mağdurenin durumunu sorguluyor ve onun bu saldırıyı hak etmiş olabileceğini ima ediyorsanız, bilin ki sadece ve sadece (belki de sevdiğiniz kadınlara karşı işlenecek) yeni suçlara çanak tutuyorsunuz.

 

FEMİNİST NÜMAYİŞLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPILACAKLAR

#1. Sinirli feministe dokunmayın

Genel olarak, sinirli hiçbir kadına temas etmeyin. Hoş karşılanmayacaktır. Gerek havaya kalkmış elini tutmak, gerek kendinizden uzaklaştırmak için omuzunu dürtmek, hatta saçını okşamak için bile olsa, bağırmakta olan bir kadına dokunmanız, ona bedensel üstünlüğünüzü hatırlatma çabası olarak görünür. Tartışma esnasında, ellerinizi göğsünüzde kavuşturup gerekirse biriyle çenenizi tutun. İşte müdahale eden değil, dinleyen bir görüntü.

#2. Dinleyin

Dinleyen bir görüntü vermek durumun çoğunu kurtarsa da, karşınızdaki kadını biraz olsun gerçekten dinlemeye gayret edin. Emin olun, karşınıza çıkacak her feministin “çirkin ve evde kalmış olmak” dışında çok fazla derdi bulunmakta. Ayrıca sözlü münakaşa sırasında karşınızdakiyle kuracağınız en ufak empati ve göstereceğiniz şefkat, sizi tartışmayı izleyenlerin gözünde haklı konuma getirecektir.

#3. Bırakın o ayakları

Centilmenliğin gereklerinden biri de duruşunuz. Karşınızdaki kişi size laf anlatırken, mümkün mertebe lakayt görünmemeye özen gösterin. Mesela ayaklarınız, affedersiniz ördek gibi yanlara açık durmasın. Oturmaktaysanız koltuğunuzun hudutlarını aşacak şekilde dizlerinizi ayırmayın, hele ki zinhar kaykılmayın. Bu pozisyonlar sadece feministlerin değil, teyzelerin de tepkisini yoğuşturmaktadır.

#4. Sevin

Kadınları gözünüzü gönlünüzü açan, duygularınızı kabartan değişik canlılar olarak değil, insan olarak sevin. Onların yaptıkları işleri, hayatınıza kattıkları değeri, fikirlerini sevin. Sadece anne, bacı ve sevgilinizi değil, komik arkadaşlarınızı, çalışkan meslektaşlarınızı, cefakar ve işini iyi yapan emekçi kadınları, heyecanlı genç kızları sevin. Bilginizi paylaşın. Bir kadını gerçekten sevip anladığınızda, diğerlerini de anlayabildiğinizi ve hayatın çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

 

“Feminist mücadele erkekleri de özgür kılacak” diyerekten, bu yazının son noktasını da koyuyorum.

İLGİLİ İÇERİKLER feminizm
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası