Finansal kararlarınızı mutsuzken almayın
Hayat Rehberi

Finansal kararlarınızı mutsuzken almayın

Araştırmalara göre ruh haliniz finansal kararlarınızın başarısını etkiliyor.

Eskilerin dediği gibi "para parayı çeker" mi ya da "parayla saadet olmaz" mı bilmiyoruz ama mutluluk ve para arasında kuvvetli bir bağ olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. İnsanların halet-i ruhiyesi ve finansal kararlarının başarısı arasındaki ilişkiyi ölçmek üzere çalışan Harvard, Columbia ve California Riverside üniversitelerinden bilim adamları, araştırmalar sonucunda mutsuzluğun maddi başarısızlığa sebebiyet verdiğini ortaya koydular.

Araştırma kapsamında 600 denek nötr, mutsuz, berbat olarak gruplandırıldı; her birine, şimdi alabilecekleri düşük miktarda ve üç ay sonra alabilecekleri daha yüksek miktarda para teklif edildi. Mutsuz denekler üç ay beklemek yerine hemen yüzde 13 ve yüzde 34 arası daha az para almaya razı oldular. Ruhsal bunalımın insanlara kısa vadeli, ani ve verimsiz kararlar aldırdığını öneren myopic misery (miyop acı) fenomenini kanıtlayan mutsuz denekler gelecekte 85 dolar yerine bugün 37 doları kabul ederken, nötr denekler beklentilerini düşürmeyerek hemen 56 dolar talep ettiler.

Araştırma raporunun yazarlarından, California Riverside Üneversitesi profesörü Ye Li bu durumu "insanlar mutsuzken tüketimlerini artırmaya yöneliyor ve bu yüzden az miktarda da olsa parayı hemen talep ediyorlar." açıklamasını yaptı. Şöyle bir düşününce, depresyon terapisi olarak alışverişe saldırmak etrafımıza sıkça rastladığımız bir eylem değil mi? Yine de siz siz olun kendinizi mutsuz hissediyorsanız para işlerinden uzak durun. Çünkü son pişmanlık, yeni mutsuzlukların öncüsü olarak yeni finansal yıkımları ve mutsuz sonları hazırlayabilir.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası