Kıyak emeklilik kuralları

30'lu yaşlarda, bir şişe viskiye bir dünya para vermekten çekinmemeyi, hayalinizdeki motosikleti olur olmaz şeylerden vazgeçmeyi normal karşılıyoruz. Ama “sonunu düşünen kahraman olamaz” sözü her zaman geçerli değil. Erken tasarruf yöntemleri, tatlı hayatın ömrünü uzatır.

23 Şubat 2012

Kıyak emeklilik  kuralları

1. Tutumlu adama bir şans verin

Kulağa bir televizyon programı sloganı gibi geliyor olabilir; ama yaşam standardınızı düşünmeden para biriktirmek mümkün. Bu projede anahtar kelime bütçe analizi. Gelir ve giderlerinizi not ettiğiniz bir tablo oluşturun, neyi nereye harcadığınızı not alın. İlk ayın sonunda tüm ödemelerinizi yaptıktan sonra ne kadar para artırabildiğinizi hesaplayın.

2. Kredi kartıyla aranızı bozun

Daha fazla taksit alışverişi ucuza getirmek değil, önümüzdeki aylara devreden daha fazla borç demek. Bu da bugün daha az tasarruf edebilecekseniz anlamına geliyor. Gereksiz kredi kartı kullanmaktan kaçındığınız anda biriktirmek istediğiniz miktarın büyük bir kısmını elde ettiğinizi göreceksiniz. Kullanmadığınız kartları kapatın. Aynı eylemi hiç gitmediğiniz spor salonu üyeliğiniz için de uygulayın. Yapmadığınız sporun vücudunuza bir faydası yok.

3. Borsayı kumarhane değil yatırım aracı olarak görün

Risk ile kumar arasındaki ince çizgiyi görmeden hareket etmeyin. Borsa spekülasyonları hakkında derin bilgi sahibi olmadan, yüksek miktarda kağıt alıp satarak kazanç elde etmeye çalışmak ikincisine girer. Borsaya yatırım yapacaksanız hedeflerinizi iyi seçin. Kendinize devlet tahvili, güvenilir, köklü firmaların fonları ve diğer hisse senetlerinden oluşan bir havuz belirleyin. Devlet tahvili en güvenilir kağıtlardandır ve kaybetme riskiniz azdır.

4. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden korkmayın

Bankanız size bireysel emeklilikten bahsettiğinde kestirip atıyorsunuz değil mi? İşte onu yapmayın. Bireysel emeklilik, bankalar ve özel fon yönetim şirketleri tarafından yönetilen ve size bugünden tasarruf imkânı sağlayan bir sistem. Emeklilik fon hesabı olanlara devletin vergi indirimi uyguladığına da dikkatinizi çekeriz.

5. Soru sorun

Erken yaşta tasarruf etmek istediğinize karar verdiniz ama hangi yöntemi izleyeceğiniz konusunda aklınızda hâlâ sorular var. Bir bilene sormaktan çekinmeyin. Finansal danışmanlık şirketleri gerçekten işinize yarayabilir.


İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

HAYAT REHBERİ | İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

HAYAT REHBERİ | Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Neler Yapmalısınız?

WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

HAYAT REHBERİ | WhatsApp’ta Hayatta Kalma Sanatı

Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Konuşmamız Lazım: Erken Boşalma Sorunsalı

İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

HAYAT REHBERİ | İkinci Buluşmayı Garantilemenin 5 Yolu

Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

HAYAT REHBERİ | Dikkat! Yoksa Seks Bağımlısı mısınız?

Daha Fazla Göster