Ofiste bir yaz günü

Yaz gelince bilgisayar ekranına dalıp tatil hayalleri kuranlardan mısınız? Çözüm ofiste mutlu olmayı öğrenmekten geçiyor.

25 Temmuz 2013

Ofiste bir yaz günü

Hayal aleminde yaşamayı bir kenara bırakalım. "Hayalinizdeki iş" sadece bir hayal. Bunu gerçek hayatta elde ettiğini iddia edenlerdenseniz de kesinlikle şanslı azınlıktansınız.

Yılın büyük bir kısmını dört duvar arasında bir ofiste, yapmanız gereken işin peşinde koştururken geçiriyor ve yıl boyunca harcadığınız yüz binlerce saatin hiç bitmeyeceğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz.

Özellikle mevsim yaz ve güneş dışarıda sizin omuzlarınızın üzerindeki tonlarca işe inat pırıl pırıl parlıyorsa yükünüz bir kat daha fazla... Evet, aklınızı okuyor olabiliriz ama bir de çözüm önerimiz var. Önünüzdeki bilgisayarın ekranına bakar gibi yapıp hayal kurmayı, işten kaytarmak için sigara molası vermeyi bir kenara bırakın. İçinde bulunduğunuz durumla baş etmenin basit yolları var.

 

1. Basit egzersizler hayat kurtarır

Belli aralıklarla düzenli spor yapmanın yararları aşikar. Bir yandan fiziğinizi korurken bir yandan da sağlıklı, stresten tamamen arınmasa da bir nebze rahatlamış bir psikolojiye sahip olmanın en kolay yolu spor. Beyinde salgılanan ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin en fazla spor sonrası etkisini gösteriyor.

Fakat bugünün ofis saatleri ve yoğun iş temposunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yaz rehavetine yenik düştüğünüz bugünlerde sevdiğiniz spora bir şekilde zaman ayırmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu salon sporlarından açık havada yapabileceğiniz sporlara kadar her tür egzersiz cinsi olabilir. Önemli olan disiplini elden bırakmadan sadık kalmanız. Kısa süre içinde kendinizi daha rahat, dinç ve en önemlisi stresle daha kolay baş edebilen bir ruh hali içinde bulacaksınız.

2. Zaman akıp gitmesin

Ofiste geçirdiğiniz saatler boyunca duvar saatinin yelkovan ve akrebini izlemek ve içinizden "hadi bitsin artık" demek zamanın sizin kontrolünüz dışında akıp gitmesine bir engel değil.

Zamanı bu şekilde boş geçirmek yerine önceliklerinizi daha iyi belirler ve sorumluluklarınızı bir an önce yerine getirip kendinize zaman ayırabilirseniz ofis sizin için yarı açık cezaevi olmaktan çıkar.

Ofis saatleriniz önemli işlerin halledildiği bir zaman dilimi haline gelirse kendinize ayıracak daha fazla zamanınız olur.

 

3. Başkalarının başarıları size yol gösterir

Burada kastedilen yan ofiste sizinle benzer pozisyonda çalışan arkadaşınızın sizden önce terfi alması üzerine hissettiğiniz kıskançlıkla ofiste ne kadar iş varsa hepsini sizin üstlenmeniz değil tabii.

Kastedilen bulunduğunuz durumdan şikayetçi olmayı bırakıp, onunla yaşamayı, onu kabul etmeyi öğrenmek. Başkalarının başarılarından kendinize örnekler çıkarmanız ve onları takdir etmeyi öğrenmeniz sizi de bir süre sonra kendisiyle barışık hale getirir, motivasyonunuzu yükseltir.

 

4. Tek rakibiniz sizsiniz

Evet, ofis kapalı bir alan. Evet, iş hayatı çok sıkıcı. Aynı iş yerine uzunca bir süredir gidip geliyor ve halen de aynı pozisyonda aynı işi yapıyorsanız belki de kendinize yeni hedefler koymanızın zamanı gelmiştir. Örneğin kariyerinizde sizi daha ileriye götürecek bir eğitim ya da araştırma programı hem kendinizi geliştirmenizi hem de başarabildikleriniz sayesinde mutlu olmanızı sağlar.

 

5. Ofis dışında bir kimliğiniz olsun

Sadece işinin başında bir çalışan olmaktan vazgeçin. İşkoliklik günümüzde yaşanan en büyük rahatsızlıklardan bir tanesi. Bunu yenin.

İş dışında bir kimliğiniz olsun. Sizi temsilen yaptığınız herhangi bir şey. Örneğin bu internet üzerinde küçük ölçekli bir iş başlatmak olabilir. Bu tip yan projeler bir süre sonra ofisteki problemlerin o kadar da önemli olmadığını hatırlatır.

 

6. Gülümsemeyi alışkanlık haline getirin

Günlük hayatınızda sizi gülümsetecek bir şeyler bulun. Gülümsemek beyninizdeki nörotransmitörleri bir anlamda kandırarak mutlu hissetmenize neden olur. 10 saniye kadar gülümseyebilirseniz sonrasında stres seviyenizin aşağıya doğru çekildiğini hissedeceksiniz.


8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

HAYAT REHBERİ | 8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

HAYAT REHBERİ | Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

HAYAT REHBERİ | Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

Daha Fazla Göster