Olmak ya da olmamak
Hayat Rehberi

Olmak ya da olmamak

Kadınların çoğunun orgazm taklidi yaptığı bilinen bir gerçek. Oranı ise tahmin edilenden çok daha yüksek. GQ Seks Editörü Merve Baran meselenin detaylarını araştırdı.

Beyler haberler kötü. Hemcinslerim ipliklerini pazara çıkardığımiçin kızacak ama araştırmalar kadınların yüzde 48'inin çoğu zaman orgazm taklidi yaptığını doğruluyor. Değişik zaman ve ülkelerde yapılan araştırmalarda bu oran yüzde 78’e kadar yükseliyor. Daha vahimi ise; kadınların 80’inin seks sırasında çıkardıkları şehvetli sesleri, orgazma ulaşmak bir yana, sadece bir an önce bitsin diye çıkarıyor olmaları. Aynı araştırmada yer alan kadınların yüzde 95’i hayatlarında en az bir kere, yüzde 25’i ise her 10 sevişmeden 9’unda orgazm taklidi yaptığını belirtiyor. MSNBC’nin haberine göre, kadınlar yüzde 82 gibi büyük bir oranla klitoral uyarı olmadan, sadece vajinal sekse maruz kaldıklarında her iki seferden birinde orgazm taklidi yapmak zorunda kalıyor. Ortaya çıkan şoke edici bir sonuç ise; kadınların oral seks ve ön sevişme gibi en çok zevk aldıkları zamanlarda seslerini en az çıkarıyor olması. En fazla ses çıkarıp, rol yaptıkları zamanlar ise rahatsızlık hissettikleri veya sıkıldıkları zaman!

Erkeklerin yüzde 18'i taklit yapıyor

Buraya kadar çıkan sonuç hayal kırıklığı gibi görünse de, partnerlerinin doyuma ulaşmaya yakın olduğunu hissettiklerinde onlara verdikleri zevki arttırmak için seslerini yükselttikleri de bir gerçek. Orgazm taklidi yapma konusunda sürekli kadınların üzerinde gidilse de erkekler de az numaracı değil. Yüzde 18 gibi azımsanmayacak bir kesim orgazm taklidi yaptığını belirtiyor. Tabii olmayan “delil”i çaktırmadan yok etmek için prezervatif kullanan erkeklerin rol yapmaya daha müsait oldukları kesin. Erkekle kadının numara yapma oranları arasındaki bu açık fark erkeğin kadına göre daha kolay orgazm olabilmesinden, kadının ise orgazm taklidini daha kolay yapabilmesinden kaynaklanıyor. Her iki cins de “gerektiğinde” taklit yaptığına göre gelelim sebeplerine.

“20 dakikadan sonra sıkılıyorum, basıyorum çığlığı"

Kadınların genelde partnerlerinin kötü hissetmesini istemedikleri veya sadece yorgun oldukları ve o sırada uyumayı tercih ettikleri için rol yapıyor. 39 yaşındaki T.Z. “20 dakikadan sonra sıkılıyorum, basıyorum çığlığı ve olayı bitiriyorum. Şimdiye kadar gerçek orgazmlarım parmakla sayılacak kadar azdır” diyor. Başka bir sebep ise, kadınların ille de orgazma ihtiyaç duymamaları. Birçok kadın yakınlaşma ihtiyaçlarını gidermek için cinsel ilişkiye giriyor. Bunun karşılığını da ufak bir taklitle ödemeyi yeğliyor. Bazı kadınlar ise orgazma ulaşmalarının uzun sürmesi, çeşitli yöntemler gerektirmesi yüzünden partnerini çok zorlamamak için olmuş numarası yapmayı tercih ediyor. Böylece hem partnerinin tatmin olduğuna, hem de kendini arzulu göstererek, daha çekici olduğuna inanıyor.

Onca efor boşa gitmesin

Erkekler seks sırasında kadınlara zevk vermeyi hedefler. Bazen ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar kadın orgazm olamayacağını anlarsa, onca eforun boşa gitmemesi ve erkeğini ödüllendirmek için rol yapmaktan başka çaresi kalmaz. Çünkü kadının orgazm olamaması kimsenin suçu değildir. 33 yaşındaki B.H. erkek arkadaşının çok uzun sevişmesinden yakınarak “1 saati bulan sevişmelerin sonunda baktım canım yanıyor, tahriş oluyorum ve bizimkinin ben doyuma ulaşmadan durmaya niyeti yok mecburen orgazm taklidi yapıp bitmesini sağlıyorum” diyor. Zamanla arzunun azalması, ilişkinin rutine bağlanması, sadece eşi istiyor diye seks yapılması gibi nedenler de özellikle evli veya uzun süredir ilişki yürüten kadınların, ilişkilerini sürdürmek için seçtikleri sebep.

Orgazm bir zorunluluk değil

Sonuç olarak kadınların en az yüzde 50’si sık sık orgazm taklidi yapıyor. Bu oran erkeklerde yüzde 18 civarında. Her iki taraf da partneri için böylesinin daha iyi olduğunu düşünerek rol yapıyor. Sebep ne olursa olsun, orgazm taklidi genel olarak karşıdakini incitmemek ve onun kendini iyi hissetmesi için yapılan bir eylem. Niyet iyi de olsa kimse kendine rol yapılmasını istemediğine göre ne yapmak lazım? Açık olmak en iyisi ama kızmaya gerek yok. Belki sizin bilmediğiniz bir pozisyon veya bir hareket orgazma giden en kısa yoldur. Değilse de her iki taraf da her sevişmede orgazm olmak zorunda olmadığını bilmeli. Aslında gerçekler sizin zannettiğiniz gibi olmasa bile üzerinizdeki baskı azaldığı için sevinmelisiniz. Bunca iyi niyetli aldatmacadan çıkan sonuç, her sevişmenin orgazmla sonuçlanmasına gerek ve ihtiyaç olmadığı.

 

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Eşini memnun etmek için %25.4

Bir an önce bitsin diye %%22.2

Eşini rencide etmemek için %10

Yorgun olduğu için %9.1

Seks tatminkar olmadığı için %7.2

Sıkıldığı için %3.7

Havasında olmadığı için %2.4

Fazla genç/tecrübesiz olduğu için %2.4

Laf olsun diye %1.3

Diğer %4.2

Fikri yok %12.1

(Kaynak: ABC News)


Yazı: Merve Baran  

GQ Seks Editörü'ne sorularınızı merve.baran@gq.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER orgazm seks araştırma
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası