Seni görmem imkansız
Hayat Rehberi

Seni görmem imkansız

Araştırmalar şehir efsanelerini kanıtladı. Bir kadın ve bir erkek arkadaş olamıyor.

 

Kadınla erkek arasındaki ilişki ve bu ilişkinin sınırlarının ne olduğu aklınıza gelebilecek her parçada, her filmde, her kitapta ezelden beri tartışılan yegane soru. Bu sorular kafanızı kurcalarken bilim boş durmuyor; konuyu mercek altına alıyor.

Bilim insanları çok önceden kadınla erkek arasındaki ilişkinin aslında göründüğü kadar masumane olmadığına kanaat getirmişti. Erkekler genelde karşı cinse yaklaşırken cinsel çekiciliğe göre hareket ediyorlar ve karşılarındaki kadının bekar olup olmaması onları pek de ilgilendirmiyor. Oysaki kadınların erkeklerle arkadaşlık ilişkileri daha çok platonik düzeyde kalıyor ve sadece hali hazırda içinde bulundukları ilişki yürümüyor ise başka bir erkekle beraber olmayı düşünüyorlar. Bir başka deyişle kadınlar işleri biraz daha ağırdan almayı seviyor.

Bilim insanlarına göre bir kadınla erkek arasındaki arkadaşlık birlikte zaman geçirilen durum ve yere göre de farklılık gösteriyor. Fakat asıl tehlike şu: Yüzlerce binlerce senelik cinsel dürtülerimiz araya girebiliyor. Yapılan bir araştırma da bunu kanıtlar cinsten. Araştırmada kadın ve erkeklerin birarada bulunduğu 88 genç çifte birbirlerinden habersiz sorulan sorulara cevap vererek karşılarındaki kişiyle ilgilenip ilgilenmedikleri soruluyor.

Sonuçlar bekleneni kanıtlıyor: Erkekler karşılarındaki kadın arkadaşları da olsa; bekar olsa da olmasa da onunla birlikte olmayı istiyor. Oysaki; hem bekar hem de bir birlikteliği olan kadınlar karşılarındaki erkeğe karşı farklı bir dürtüyle hareket etmiyor. Aynı şekilde karşılarındaki erkek arkadaşları başka bir kadınla beraber olan kadınlar o erkeğe ilgi duymuyor. Yapılan araştırmada arkadaşlıklarının sonunda bir problemle karşılaşacaklarına inanan erkeklerin sayısı kadınlara göre beş kat fazla.

Araştırmanın sonuçlarına inanmayın demiyoruz ama panikle telefona sarılıp en yakın erkek ya da kadın arkadaşınızla ilişkinizi bitiren bir konuşma yapmayın ya da ofiste karşılaşmamak için kaçacak köşe aramayın. Doğal olun. Evet karşı karşıya olduğunuz bir tehlike var ama olayları ölüm kalım meselesine dönüştürmeye gerek yok.

İLGİLİ İÇERİKLER erkeğin dünyası ilişki
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası