Seni görmem imkansız

Her filmde, her kitapta hatta her parçada sorgulanan kadın erkek ilişkilerinin geleceğini bilim belirledi.

26 Temmuz 2012

Seni görmem imkansız

 

Kadınla erkek arasındaki ilişki ve bu ilişkinin sınırlarının ne olduğu aklınıza gelebilecek her parçada, her filmde, her kitapta ezelden beri tartışılan yegane soru. Bu sorular kafanızı kurcalarken bilim boş durmuyor; konuyu mercek altına alıyor.

Bilim insanları çok önceden kadınla erkek arasındaki ilişkinin aslında göründüğü kadar masumane olmadığına kanaat getirmişti. Erkekler genelde karşı cinse yaklaşırken cinsel çekiciliğe göre hareket ediyorlar ve karşılarındaki kadının bekar olup olmaması onları pek de ilgilendirmiyor. Oysaki kadınların erkeklerle arkadaşlık ilişkileri daha çok platonik düzeyde kalıyor ve sadece hali hazırda içinde bulundukları ilişki yürümüyor ise başka bir erkekle beraber olmayı düşünüyorlar. Bir başka deyişle kadınlar işleri biraz daha ağırdan almayı seviyor.

Bilim insanlarına göre bir kadınla erkek arasındaki arkadaşlık birlikte zaman geçirilen durum ve yere göre de farklılık gösteriyor. Fakat asıl tehlike şu: Yüzlerce binlerce senelik cinsel dürtülerimiz araya girebiliyor. Yapılan bir araştırma da bunu kanıtlar cinsten. Araştırmada kadın ve erkeklerin birarada bulunduğu 88 genç çifte birbirlerinden habersiz sorulan sorulara cevap vererek karşılarındaki kişiyle ilgilenip ilgilenmedikleri soruluyor.

Sonuçlar bekleneni kanıtlıyor: Erkekler karşılarındaki kadın arkadaşları da olsa; bekar olsa da olmasa da onunla birlikte olmayı istiyor. Oysaki; hem bekar hem de bir birlikteliği olan kadınlar karşılarındaki erkeğe karşı farklı bir dürtüyle hareket etmiyor. Aynı şekilde karşılarındaki erkek arkadaşları başka bir kadınla beraber olan kadınlar o erkeğe ilgi duymuyor. Yapılan araştırmada arkadaşlıklarının sonunda bir problemle karşılaşacaklarına inanan erkeklerin sayısı kadınlara göre beş kat fazla.

Araştırmanın sonuçlarına inanmayın demiyoruz ama panikle telefona sarılıp en yakın erkek ya da kadın arkadaşınızla ilişkinizi bitiren bir konuşma yapmayın ya da ofiste karşılaşmamak için kaçacak köşe aramayın. Doğal olun. Evet karşı karşıya olduğunuz bir tehlike var ama olayları ölüm kalım meselesine dönüştürmeye gerek yok.


8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

HAYAT REHBERİ | 8 Adımda ‘Siz’den ‘Sen’e Nasıl Geçilir: Resmiyetten Kurtulma Rehberiniz

Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

HAYAT REHBERİ | Neden Her Gün Yatak Topluyoruz?

Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

HAYAT REHBERİ | Yeniden Dönüşüm için 4 Basit Adım

#GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Müzikler

#GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

HAYAT REHBERİ | #GQEvde: Zamanını Evde Geçireceklere En İyi 8 Tavsiye

Daha Fazla Göster