Tektaş Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Hayat Rehberi

Tektaş Yüzük Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Tebrik ederiz! Tektaş yüzük almayı aklınızdan geçiriyorsanız hayatınızın kadınını bulmuşsunuz demektir. Ona en uygun yüzüğü seçmek zor iş, haklısınız. Karar veremiyorsanız, yardımcı olalım.

Fotoğraf: Instagram/@cartier

Öncelikle genel bir fikir vermesi açısından The Knot'un 2017 yılında, Amerika'da yaptığı evlilik ve düğün araştırmasını yeniden gündeme getirelim. Yaklaşık 14 bin nişanlı ve yeni evli çiftin yer aldığı araştırmada tektaş yüzük için harcanan ortalama rakam 6 bin 351 dolar. Bu rakam gözünüzü korkutmasın. Sadece tek taş yüzüğün hem maddi, hem de manevi olarak ne kadar önemli bir yüzük olduğunu hatırlatsın yeter. 

4c Kuralı

Şimdilik bütçeyi, kişisel zevkleri ve aranan özellikleri bir kenara bırakalım. Elmas dünyasına adım atmadan önce '4c' kuralına hakim olmak şart: Cut (kesim), color (renk), clarity (berraklık) ve carat (karat). Bir elmasın kıymeti ve değeri bu dört faktör ile anlaşılır. 

Kesim konusunda basit bir kural var: Bir pırlanta ne kadar incelikli ve teknik olarak kusursuz kesilirse, değeri o kadar artar. En popüler formlar yuvarlak, prenses ve yastık kesim. Sormaktan, araştırmaktan çekinmeyin çünkü kesim hakkındaki teknik detayları yalnızca iyi bir pırlanta ustası söyleyebilir. 

Renk için de benzer bir formül geçerli: Bir elmasın rengi ne kadar açık olursa, o kadar değerlidir. 20 adet renk sınıflandırması bulunan elmasların en kıymetlisi D. 

Berraklık hakkında da benzer şeyler söylemek mümkün. Elmasların tabiatı gereği içlerinde farklı minerallerin izleri bulunur. Bu izlerin minimum seviyede olması pırlantanın daha çok parlamasını sağlar.

Ve gelelim karata. Karat pırlantanın ağırlığını ölçmek için geliştirilmiş bir birimdir.Bu bağlamda pırlantanın karatına göre fiyatı yükselir yükselmesine ama yukarıda saydığımız diğer üç özellik sayesinde karatı düşük bir pırlanta karatı daha yüksek bir pırlantaya kıyasla daha pahalı olabilir.

Bunlar işin teknik ve bilgi kısımları. Onun fikirleri, zevki ve ne istediği de en az sizin tektaş alma çabanız ve arzunuz kadar önemli. Birlikte tektaş alma fikri pek romantik tınlamasa da, olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için doğru bir hamle sayılabilir. Partnerizini çok iyi tanıdığınızdan eminseniz, sürprizin bozulmasına müsaade etmeyin tabii. Endişelenmeyin. İki opsiyonda da hayal kırıklığı yaşamazsınız. Neticede ömürlük bir yola çıkmanın ilk sembölünü almak üzeresiniz. Bu fikir bile başlı başına mutlu olması için yeterli değil mi?

Son olarak tektaş yüzüğe iyi bir yatırım yapıp büyük bir rakamı gözden çıkarmak istiyorsanız, yüzüğü mutlaka sigortalatmanızı öneririz.  

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası