Sekssiz Evlilikler
İlişkiler

Sekssiz Evlilikler

Çiftlerin seks hakkında açıkça konuşmasını sağlamak konusunda uzman bir klinik psikologla soru cevap yaptık. Sekssiz devam eden bir evlilikte yapılabilecekleri listeledik.

Geçenlerde 36 yaşında bir adam Reddit'te oldukça saçma bir şey paylaştı. Bu bir son dakika haberi değil – muhtemelen hatta kesinlikle günde binlerce kez oluyor, ancak gönderi Twitter'a düştü ve viral oldu. Peki konu ne? Adam karısının saç kesiminden nefret ediyor ve ona saçını kestirmemesini söyleyemeyeceğinin de çok farkında. "Kulağa aptalca geldiğini biliyorum ama kuaföre her gittiğimizde karnıma ağrı giriyor” diye itiraf ediyor. Buraya kadar her şey normal ancak adam herkesin dikkatini çeken küçük bir ayrıntı da ekliyor: Karısıyla hiç seks yapmadıklarını söylüyor. 

Reddit kullanıcılarının çoğu gönderiye sıradan yorumlarda bulunmuşlar. Ancak bir kullanıcı oldukça zeki bir yorumda bulunmuş: “Bunun onun saçıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Saç kesimi sadece odaklandığın somut bir şey. Asıl sorununuz seks eksikliği.” Reddit, uzun zamandır sekssiz evlilikler sürdürenler için bir sığınak olmuştur. Reddit’in 182.000'den fazla kullanıcısı olan, insanların özgürce şikayet ettiği, teselli bulduğu ve ilişkileri için yardım aradığı r/DeadBedrooms adlı bir kısmı bile var. (Bir evliliğe tam olarak “sekssiz” denmesi için resmi ve tanımlanmış bir sınır yok, ancak araştırmalar genellikle son bir yılda seks yapmamış çiftleri ve cinsel yakınlığın yılda on veya daha az kez gerçekleştiği evlilikleri sekssiz olarak kabul ediyor.) Reddit’te şu ana kadar en çok beğeni alan post düşük libidoya sahip (sitede "LLs" olarak anılıyor) bir kişinin partneriyle seks başlatmaya çalışmasının hikayesi. Kullanıcı postta, bir gece önce seks yapmaya başladıktan sonra farkına vardığı şeyi şu şekilde açıklıyor: “Kocamın bugün ruh hali harika... Sekssiz bir evlilik mutsuz bir evlilikmiş, neşesi yokmuş. Bu sitede okumaya ve öğrenmeye devam edeceğim. Seksi başlatmanın farklı yollarını bulacağım." Çoğu kişi de siteye bu yüzden giriyor: Partnerleri sonunda seksin onlar için ne kadar önemli olduğunu ve daha da önemlisi nedenini anlıyor.

Geleneksel (heteronormatif ve seksist) anlatı, erkeklerin her zaman seks yapmaya hazır olduğu, kadınların ise bundan kaçınmak için sürekli baş ağrısı numarası yaptığı yönünde. Ancak aslında durum sadece böyle değil. Down to There'in (insanları seks hakkında daha fazla konuşmaya yüreklendiren bir internet sitesi) kurucusu klinik psikolog Pam Costa'ya göre, erkekler ve kadınlar hemen hemen eşit derecede libido düşüklüğü yaşıyor. Costa, seks yapmanın ilişkilerin başlangıcında "daha kolay" olduğunu ancak birkaç yıl sonra tutkunun azalmasıyla birlikte zorlaştığını söylüyor. Çiftler; depresyon, fiziksel sağlık sorunları, sevdiklerinizin kaybı, hamilelik, doğum ve düşükler gibi atlatılması zor süreçler yaşadıkça veya uyumsuz arzu düzeylerinin bir sonucu olarak seksi daha az yapmaya başlıyor. Ancak bazen de sorun sadece insanların yapmak istedikleri seks hakkında nasıl konuşacaklarını bilmemelerinden kaynaklanıyor. Ve nedeni her ne olursa olsun, Costa seks hakkında dürüst iletişimin yardımcı olacağını söylüyor. Costa'ya sekssiz evlilikler ve çözüm yolları hakkında en merak ettiklerimizi sorduk.

GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası