Dijital Dünyada Tanışmanın Adab-ı Muaşereti
İlişkiler

Dijital Dünyada Tanışmanın Adab-ı Muaşereti

Dijital bir uygulama üzerinden tanışıyoruz diye centilmenliği elden bırakmaya, hıyarlığa lüzum yok! Ön yargılı olma! Bir tıkla ürün seçmiyoruz, insan seçiyoruz. Hem ne biliyorsun, karşındaki hayatının kadını olabilir.

Dijital dünyada yeni birisiyle tanışmak hiç olmadığı kadar kolay. Birçok uygulama katalog gibi. Sola kaydırdıkça yeni biri. Sürekli daha iyisini bulabileceğimize inandığımız bir seçki. Yolda çarpışarak gerçekleşen tanışmaların naifliği eskide kaldı. Bu gerçeği kabul edelim. Artık bizler değil, akıllı telefonlarımız çarpışıyor ama yine de bu yeni tanışma formları centilmenliğimizin önüne geçmemeli. Bir uygulama üzerinden tanışıyor olmak, yüz yüze tanıştığımızda gösterdiğimiz nezaketi ve özeni yok saymayı gerektirmiyor. Aksine daha özenli davranmamız gerekmiyor mu? Ürün seçmiyoruz, insan seçiyoruz. 

Her profile boncuk dağıtma!

Öncelikle karşına çıkan her profile boncuk dağıtmak, içi boş iltifatlarla meşgul etmek yerine gerçekten ne aradığını bir düşün. Karşı tarafın bilgilerini, paylaştıklarını incele. Zevkleriniz uyuşuyor mu, ortak alanlarınız var mı? Kafanı bu sorular kurcalasın biraz.

Kendi profiline, görünümüne özen göster!

Mümkünse profilinde yer alan fotoğrafların tamamı selfie'lerden oluşmasın. En azından bir fotoğrafında gömlek giy, tebessüm et. Hem ciddi bir görünümün olsun, hem de güven ver. 

İlk mesaj!

"N'aber? Nasılsın güzellik?" gibi klişe mesajlar yazmayacağını umut ediyoruz. Bir işe yaramadığinı defalarca deneyimlemişsindir gerçi ama biz yine ikaz edelim. Böyle saçmalamak ve sıradanlaşmak yerine onun profilinde yakaladığın bir detayla sohbete başla, etkile. 

Sakın yapma: Çıplak fotoğraf göndermek ya da talep etmek!

Seviyeyi bu kadar düşürmeye hakkın yok! Uzun soluklu, seviyeli bir ilişki istiyorsan bu tarz taleplerle karizmayı baştan çizdirme. Ayrıca güven ilişkisi kurmadığın hiçbir kişiyle bu tarz bir içerik alışverişine zaten girme! İleride başına bela alırsın, bizden söylemesi. 

Telefon numarasını rica et

Kibar bir şekilde telefon numarasını rica et. Müsait olduğunda ara, sesini duy. 

Randevulaş

Karşındaki kişiyi bir ömür telefona hapsetme! Gün içerisinde mesajlaşmaya başladıysan, hayatına giriş ehliyetini almayı hak ediyor demektir. İkinize de uyan bir lokasyon, restoran seç. Randevulaş. Bir kahve için buluşma mümkünse. Cimrileşmenin alemi yok. Güzel ve keyifli bir akşam yemeği ikinize de iyi gelecektir.

Hesabı öde!

Erkek veya kadın olmaktan bağımsız, tamamıyla incelikle alakalı bir jest bu. Karşı tarafı yemeğe davet ediyorsan, hesabı öde. Bir daha görüşmek istemesiniz bile arkandan iyi konuşsun. Kötü söz söylenmesine müsaade etme. 

Teşekkür mesajı

Ona vaktini ayırdığı için en azından bir mesajla teşekkür et. Unutma nezaket hayat kurtarmasa bile centilmenliği kurtarır!

Daha iyisini arama

Uygulamaların yapısı gereği eşleşebileceğin diğer profillerde aklın kalabilir. Eğer yemeğe çıktığın kişiden gerçekten etkilendiysen başka alternatifleri bırak, düşünme. Enerjini, zamanını yalnızca o kişiye ayır. Yüz kişiye dağıtmanın bir alemi yok. 

 

İZLE
GQ ile 1 Dakika - Seçkin Özdemir
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası