İş Arkadaşınızla Kovulmadan Nasıl Flört Edebilirsiniz?
İlişkiler

İş Arkadaşınızla Kovulmadan Nasıl Flört Edebilirsiniz?

İşle aşkı birbirine karıştırmak incelik ister.

Gerçekte iş yeri romantizmleri hala biraz tabu olsa da, TV’nin en sevilen çiftlerinin çoğu ofiste buluştu. Bir ankete göre, çiftlerin yaklaşık %17,5’i işte tanışarak sosyal medyayı ve çevrimiçi buluşmayı geride bıraktı. Fiziksel yakınlık, birine aşık olmanın en büyük göstergesi olduğundan ve hayatımızın üçte birinden fazlasını ofiste geçirdiğimizden, bazı iş arkadaşlarının birbirlerine karşı hisler beslemesi şaşırtıcı değil. Tarihsel olarak, işte romantik davranışların neyin uygun olup neyin uygun olmadığını ayrıştırma konusunda oldukça kötüyüz (eğer herhangi bir sorunuz varsa, Mad Men’in herhangi bir bölümünü izleyin). Tek eşli, ciddi ilişkiler bile, genellikle profesyonelliğe aykırı şekilde drama ve dikkat dağınıklığına neden olabilir, ancak açıkçası bu da bizi durdurmuyor.

Bir iş arkadaşıyla çıkmanın birçok insana çekici gelmesinin bir nedeni, genellikle aynı ilgi alanlarına ve sosyal çevrelere sahip olmanızdır. Erkek arkadaşım ve ben, birlikte sinema okuluna gittiğimiz için, birlikte film izlemek için gerçekten uyumsuz iki insanız (bir keresinde arkadaşlarımızla Zootopia akşamını mahvetmiştik), ama söz konusu kötü üçüncü perdeler ve zayıf karakter gelişimi olduğunda birbirimize bağlıyız. Bir inşaat mühendisi, başka bir inşaat mühendisiyle çıkıyorsa, benim gibi birine mesleğindeki teknik terminolojiden bir terimin ne olduğunu açıklamak için zaman harcamak zorunda değildir.

Madalyonun diğer yüzünde, tabii ki, iş ile iş dışı arasındaki bütün o aynılık biraz monoton hissi verebilir. Bir inşaat mühendisi günde sekiz saat ofiste dayatılan deformasyondan bahsederse ve eve geldiğinde partneri tekrar dayatılan deformasyon hakkında konuşmak isterse, bu dayatılan deformasyon hakkında çok fazla sohbet edilmiş olur. Film okurken bir hocamızın bize verdiği en iyi tavsiye, kahve makinesini paylaştığımız dişçilik okulundan biriyle evlenmek olduğunu söyledi. Ama neden? İki sebepten ötürü. Birincisi, her zaman sağlık sigortanız olur. Ve ikincisi, diş hekimi olmak o kadar sıkıcı ve sessiz olurdu ki, tüm o sessiz hasta olayları yüzünden, siz çocuklar işten sonra konuştuğunuzda, söylediğiniz her şey harika görünürdü. Ve film yapımcıları zeki hissetmeyi severler. Tek dezavantajı, karşılıklı olarak kanal tedavisi hakkında konuşmalar yapmaya istekli olmanız gerektiği.

Şimdilerde, ofis aşkları yalnızca ortak çıkarların bir sonucu olarak ortaya çıkmıyor. Pek çok yetişkin hayatlarındaki yeni insanların çoğuyla iş yerinde tanışıyor, bu yüzden doğal olarak iş arkadaşları da flört havuzunun bir parçası oluyor. Evli olmayan her on kişiden dördü daha önce bir iş arkadaşıyla çıktığını bildiriyor ve %17’si bunu en az iki kez yaptığını söylüyor.

Birçok şirket, iş yerinizdeki insanlarla flört etmeyle ilgili kuralları resmileştirdi ve genel olarak, İK politikaları #MeToo ışığında daha katı hale geldi. Bazı şirket içi politikalara göre, rızaya dayalı romantik ilişkileri İK’ya kendiniz bildirmenizi gerektirir, ancak birçok kişi bunu yapmayı reddeder. Aslında ofis aşkınızla bire bir çalışmıyorsanız bu gerekli olmayabilir, ancak ilişkinizin daha sonra öğrenilme ihtimali varsa, bu konuda açık olmak muhtemelen sizin yararınızadır. Sizinle çalışan biriyle birlikte olmak doğası gereği yanlış bir şey olmamasına rağmen, işlerin bir sezon öncesi Knicks maçından daha karmaşık olma potansiyeli var. İş yerinde astınız veya üstünüzle birlikte olmak en iyi ihtimalle her zaman uygunsuz ve en kötü ihtimalle taciz edicidir. Aslında, bu gerçekten iş arkadaşlarıyla çıkmanın altın kuralıdır: kendi seviyenize göre insanlarla çıkın. Bölümünüzün dışından biriyle birlikte olursanız, bu bonus puandır. Mesafe, kalbi daha az karmaşık hale getirir.

En sağlıklı, her şeyin açıkça yaşandığı ofis içi ilişkiler bile —ve oyunda tartışılabilir hiçbir güç dinamiğinin olmadığı— ofis politikalarının ağırlığı altında mücadele edilebilir. Konuştuğum kişilerden biri olan ve bir iş arkadaşıyla çıkan Natalie, onun için en zor kısmın herkesin ilişki hakkındaki fikirleriyle uğraşmak olduğunu açıkladı. “İş arkadaşlarımız ikimizi de çok iyi tanıyordu ve bir restoranda çalışırken kesinlikle insanların en kötü hallerini görebiliyorsunuz, bu yüzden onu benim yerime onaylamayan insanlar ve onun yerine beni onaylamayan insanlar vardı.”

Natalie’nin dediği gibi, ofisler arası bir ilişki başkalarının sizin hakkınızda nasıl düşündüğünü etkileyebilir ve bu olumsuz algılar eşit olarak hissedilmez. Bir çalışma, çoğu çalışanın iş arkadaşlarıyla takılmalara kaşlarını çattığını ve olumsuz algılarının yükünün ilgili kadınlara düştüğünü gösterdi. Bir ofis romantizminde olmak, özellikle diğer insanlar sizi ve partnerinizi şirket zamanında flört ederken yakalarsa, diğer herkes günün yarısını telefonlarında piyano çalan kedilerin videolarını izleyerek geçirse bile, daha az üretken görünmenize neden olabilir. Tıpkı bir çiftle yaşama fikri gibi, iş arkadaşlarının çıkmasıyla ilgili rahatsızlığın büyük bir kısmı, işlerin sarpa saracağına duyulan korkudur ve siz, masum bir seyirci olarak onların dramasına sürüklenebilirsiniz.

Genel olarak, iş arkadaşlarınızla, hatta yakın olanlarla bile, ilişkiniz hakkında ne kadar bilgi paylaştığınıza dikkat edin. Happy hour sırasında seks hayatınızın ayrıntılarını dökmeye alışmış olsanız da -ki artık bu hiç uygun değil çünkü bu insanlar hala partnerinizle çalışmak zorunda - iş arkadaşlarına iş yerindeki aşkları konusunda açık olan insanların sayısı artıyor. İnsanların %72’si aşklarını saklama gereği duymadıklarını söylerken, henüz 5 yıl önce yapılan benzer anketteki %46 genel olarak konuyla ilgili rahat olduklarını belirtmişti. Ama bundan ilişkinize tepki vermeyen insanların, ilişkide bir taraf olmak isteyebileceği anlamını çıkarmayın.

Aksi takdirde, iş arkadaşlarınıza açıkça söylemediğiniz sürece, iş yerindeki hiç kimse, siz mesaiye kalmışken ikinizin çıktığınızı söyleyemez. Mesai saatleri için kendinizi neden kötü abur-cubura mahkum ettiğinize, dair şüpheleri olabilir ama eylemleriniz onların izlenimlerini doğrulamamalı. İş yerinde, özellikle şirket tarafından izlenen herhangi bir mesajlaşma sisteminde flört etmeyin ve açıkçası herhangi bir başka mobil uygulama da pek işe yaramaz. Ve kesinlikle ama kesinlikle, şirket içindeki konumlarına zarar verme potansiyeli olan ilişkinizin iniş çıkışlarına başkalarını dahil etmeyin. Fotokopi odasına gizlice kaçmak cazip gelse de, kucaklaşmak için herkes gibi akşam 5’e kadar bekleyin.

GQ US

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası