Mutlu Bir Çift Ne Sıklıkta Seks Yapar?
İlişkiler

Mutlu Bir Çift Ne Sıklıkta Seks Yapar?

Kulaktan dolma bilgilerin peşinden koşmayı bırakın. Mutlu bir ilişkide cinselliğin kotası olmaz. Çok fazla seks yapmak iyi bir ilişki yaratmaz ya da zor bir ilişkiyi iyileştirmez.

Gürültücü komşularınızı saymazsak, yapılan araştırmaya göre Amerikalılar önceki nesillere göre daha az seks yapıyor. Dünyanın gidişatından, doğum kontrol yöntemlerine ulaşamamaktan, internette sınırsız pornoya ulaşabilmekten ya da ekonomiden kaynaklanıyor olabilir. Milenyumluların libidosundan düşüşten kim emin olabilir ki? 

Sebep ne olursa olsun Amerikalılar daha az cinsel ilişkiye giriyor. Tüm zamanların en yüksek libidolu çiftleri arasında ilk 5’e girdiğimiz için biraz endişelendim, ama sonra çok da büyütülecek bir şey yok diye düşündüm. 

Seks yapmamak, ya da sıklığında ciddi bir düşüş yaşamak mutsuz bir ilişkinin sinyali olabilir. Merak etmeyin, her sabah çok iyi seks yaptığını söyleyen arkadaşınız da sizden daha mutlu değil. 

Adeta saçınızı yıkamak gibi, o kadar da sık seks yapmak zorunda değilsiniz - en azından  Social Psychological and Personality Science‘ta yayınlanan araştırmaya göre eğer içinizden gelmiyorsa zaten haftadan bir kereden fazlası aşırı yüklenme. Açıkça görünebilir ki seks sıklığının - üst sınır olmaksızın- tam olarak bir çiftin mutluluğu ile ilişkili olduğuna dair kalıcı bir inanç var.

Çoğu uzun vadeli partner zaten haftada bir yapıyor; Ortalama bir evli çift yılda 51 kez seks yapıyor. Ve evli çiftler genellikle bekarlardan daha fazla seks yapmakla kalmıyor, aynı zamanda el ele tutuşma veya öpüşme gibi kesinlikle cinsel olmayan sevgi eylemlerinin cinsel frekansa göre, uzun süreli partnerinize “çok” aşık olduğunuzun daha iyi göstergesi olduğu ortaya çıktı.

Geçenlerde, erkek arkadaşımla birkaç haftadır seks yapmadığımızı itiraf ettiğimde arkadaşlarımdan biri şoke oldu, adeta dehşete düştü. Aslında aramız gayet iyiydi, ama küçük sağlık sorunlarıyla uğraşıyordum (ki bu havayı çoğu zaman bozar) ve ikimiz de meşguldük, olmadı işte. Ve söz konusu arkadaşım 4 yıllık erkek arkadaşıyla her gün seks yaptığını söylüyordu. Duyulmamış şey! İtiraf etmeliyim biraz kıskandım, ama hiç de rekabet edesim yoktu. Yani, teoride her gün seks yapmaya tamamım. Sevdiğim aktörün fotoğraflarıyla kendimi yükseltebilirim e o zaman neden onun kadar sık seks yapmıyorum? Arkadaşımla konuştuğumda (ki sorguya çektiğimde de diyebiliriz) kendimi bu duruma daha az gıpta eder buldum. Cinsel ilişki sırasında daha ilk yarıdayken sıkça sıkılıyormuş. Ki bu benim her gün seks yapabilmek için zaman ve enerji bulabileceğim gerçeğinden daha imkansız! Birkaç hafta sonra ayrıldıklarını duydum ve şaşırmadım. 

Şahsen, bizzat, kendim hiç de bilimsel olmayan bir araştırmayla (farklı cinsiyet ve ilişki durumlarında) 40 kişiye, ne sıklıkta seks yaptıklarını ve ilişki boyunca bu sıklığın nasıl değiştiğini ve de mutlu olup olmadıklarını sordum. Neredeyse tüm cevaplar 3 kategoride toplandı. İlki, bekar gibi olanlar - ya da öncelikli bir partner sahibi olmayanlar diyebiliriz - şöyle cevap verdi: Her ay ya da birkaç ayda bir seks yapıyorlar, daha sık olmasını diliyorlar. (Hatta sorduklarımdan bir kadın haftada yaklaşık 4 kez seks yaptığını söyledi, zaman yönetimi konusunda gerçek bir usta!). Diğer grup çok partnerli ilişkilerdekilerdi ve haftada 3-6 cevabını verdi. Çoğu da ilişkilerinin ilk dönemlerindeydi (yani 20’lerinde ve ilişkinin ilk 5 ayında gibi düşünebilirsiniz). Cevaplarından memnun olsalar da, işin sıklığı stres ve meşguliyetler değişiyordu tabii. Üçüncü ve en kalabalık grup tek partnerle uzun süredir ilişkide olanlardı. Cevap haftada 1 ya da iki haftada 1. Çoğu da kendini gayet mutlu hissediyordu, birkaçı daha sık seks yapmalıyız sanki diye ekledi ama “hayat işte” diyerek bitirdi. Önemli bir çoğunluk sağlık meselelerinin cinsel ilişkiyi engellediğini belirtti. "Yeterince" seks yapmadıkları fikri, eskiden daha fazla seks yaptıkları fikrinden kaynaklanıyor gibiydi. İstisnasız, hepsi ilk dönemlerinde daha yüksek bir frekanstan bahsetti. 

Genel olarak, insanlar cicim ayları dönemi geçtikten sonra sıklığı sürdürmekte pek iyi değillerdir. Psikolog Dorothy Tennov tarafından ortaya atılan limitasyon dönemi, partnerinizin yaptığı her şeyi sevdiğiniz (veya görmezden geldiğiniz) bir ilişkinin ilk 18 ila 24 ayını temsil eder, buna mutfak dolaplarını asla kapatmamak ve saçma sapan TV programları hakkında konuşmak da dahil, çünkü beyniniz onu sevmek için çalışıyor. Bu süreden sonra beyin kimyanız değişir, heyecan biter ve daha az sıklıkta seks de dahil olmak üzere daha istikrarlı kalıplara girersiniz.

Belirli bir miktarda seks yapmamız gerektiğine dair neredeyse patolojik bir inancımız var ve Salı gecesi 48 dakikalık ön sevişme yapmaya hevesli olmayan, ancak yine de birbirini seven çiftler mevcut. Özellikle erkeklerin kalıcı bir azgınlık halinde var olmaları ve ayrıca sevişme sıklığının bir şekilde erkeklikleriyle doğrudan ilişkili olması beklenir. Kadınlar için, eşlerini cinsel olarak "tatmin etmek" için  bir baskı vardır, çünkü başka bir yere bakmamalıdırlar, sanki bu bir iş tanımının parçasıdır. Hepimiz kurgulanmış bir seks kotası peşindeyiz - hiçbirimizin karşılamadığı, ancak diğer insanların kesin ulaştığı bir kota. 

Ama yine de, çiftler aslında hala seks yaptıkları sürece düşüşe pek aldırmıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, size ve eşinize doğal gelen sıklıkta birlikte olun ve her hafta listedeki hayali sihirli sayı için endişelenmeyin. Aşırıya kaçmak gerçek şehvet ve arzıdansa sıkıcılığa yol açabilir. Çok fazla seks yapmak iyi bir ilişki yaratmaz ya da zor bir ilişkiyi iyileştirmez, aksine sağlıklı ilişkiler organik olarak daha fazla seks içerir.

Sakin olun, sizi rahatlatacak bir şeyler için ve koltukta uyuyakalın siz ikiniz bu hafta yeterince seks yaptınız.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası