iOS 6’da ters yön

Yayınlanalı henüz 24 saat olmasına rağmen mobil işletim sistemi iOS 6 başta haritalar olmak üzere birçok konuda hayal kırıklığı yaratıyor.

21 Eylül 2012

iOS 6’da ters yön

Apple iOS 6’nın ilk duyurusunu yaptığında büyük bekleyiş başlamıştı. Tarihi an geldi diyerek apar topar iOS 6 entegrasyonunu yapan ve işletim sistemini kullanmaya başlayanlardan şikayetlerin yükselmesi ise hızlı oldu.

Apple başta haritalar olmak üzere birçok uygulamada güncelleme ve değişiklik yaparak kullanımı hem kullanıcı için kolaylaştırmak, hem de bugüne kadar bağlı kaldığı ortaklıklara son verse de kendi ayaklarının üzerinde durabileceğini kanıtlamak istedi. Fikrin çıkış noktası harika olsa da sonuç pek de parlak olmadı. Zira iOS 6 kullanıcıya sununalı 24 saati henüz biraz geçmiş olmasına rağmen Wi-Fi bağlantısında sorun yaşayanlar, bazı bilgilerini kaybedenler ve kimi uygulamaların vadedildiği gibi kullanılamadığını iddia edenlerin sesi yükseldi. En büyük şikayet ise harita uygulaması ile ilgili oldu.

Apple’ın Google’la ortaklığını kesmesi ve bir düzine başka firma ile işbirliğine giderek kendi harita uygulamasını yazması harika bir fikir ancak yazdığınız uygulamada sokak ve cadde isimlerinin yanlış olması, yer yön ilişkisinin bozukluğu ve hatta siz hastaneye gitmek isterken sizi ilgisiz bir yere yönlendirmesi gibi olumsuz özellikler kısa sürede tepki doğmasına sebep oldu.

Apple haritalar uygulamasını kullanılmaz hale getiren bu bug’ı kuşkusuz en kısa sürede yok etmeye çalışacaktır fakat bu süreçte, başka bir deyişle yeni bir update yayınlanana kadar, özellikle Amerika’daki kullanıcılar için büyük sorun olmayı sürdüren harita uygulaması kullanmaya değmeyecek bir yazılım olmaktan öteye gitmeyecek.