COS'un sezonsuz kapsül koleksiyonu: Soma
Moda Haftaları

COS'un sezonsuz kapsül koleksiyonu: Soma

Londra merkezli moda markası COS, 17 erkek giyim parçasından oluşan, sezonsuz kapsül koleksiyonu Soma'yı bugün 94. Pitti Uomo’da sundu. Koleksiyon, Wayne McGregor'un koreografisini üstlendiği, 10 dansçının yer aldığı yenilikçi ve güncel bir performans eşliğinde Floransa'daki Istituto degli Innocenti'da sunuldu.

Gündelik hayatın istemsiz ve bilinç dışı hareketleri, koleksiyonunu çıkış noktasını  oluşturuyor. Bir eldivenin kıvrılışı, bir yakanın boynu sarmalama şekli, kumaşın deriyi okşaması, parmakların farkında olmadan manşete dokunması-bir kıyafetin vücuda oturmasınını tamamlayan tüm o hareketlerin bütünü. Koreografide ve koleksiyonun kendisinde tüm bu hareketler yeniden tanımlandı, manşetler ya da cepler, kişinin sanki hareketin kendisini giymesi fikrinden yola çıkılarak düşünüldü. Bu tasarımları tamamlamak için ise beyaz ve siyah renklere lacivert ve gri tonları eşlik etti. Her bir stil COS estetiğini yansıtıyor: Giyilebilir ve esnek, ama aynı zamanda yaratıcı.

18-06/19/cos-x-pitti-uomo-soma-03.jpg

Bu hareketleri dans aracılığıyla yansıtmak için ise tasarım süreci yeniden keşfedildi ve fonksiyonellik ön plana çıkarıldı. "Soma, bizim her koleksiyonumuza karşı yaklaşımımıza farklı bir açıdan bakan bir işbirliği. COS çatısı altında durmaksızın keşfediyor ve yeniliklerin peşinden koşuyoruz. Dans da dahil olmak üzere sanatın her dalından ilham alıyoruz. Kıyafetlerin vücuda uyum sağlamalarını yansıtan gündelik hareketler, Soma'nın çıkış noktasıydı ve Pitti Uomo'da koleksiyonunun koroeografi ile hayat bulmasına tanıklık etmek heyecan vericiydi." diyor COS'un Kreatif Direktörü Karin Gustafsson.

18-06/19/cos-x-pitti-uomo-soma-05.jpg

Zamansız günlük parçaları ön plana çıkaran, abartılardan uzak bir koleksiyon oluşturmak için geleneksel yöntemler ve yeni teknikler kullanan Soma kapsül koleksiyonu, COS’un öz estetik değerlerini benimsiyor. COS Erkek Giyim Departmanı Baş Tasarımcısı Christophe Copinbu süreci şöyle açıklıyor: “Soma, ihtiyaç duyulan erkek giyimin COS’taki anlamını gerçekten keşfetti ve her bir detay giyen kişinin aklındaki harekete göre tasarlandı. Wayne McGregor ile işbirliği fırsatını yakaladığımız ve dansçıları sayesinde erkek koleksiyonuna direkt bir hareketlilik ve akışkanlık getirerek ilhamını hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyuz.”

18-06/19/cos-x-pitti-uomo-soma-04.jpg

Dansçı ve koreograf Wayne McGregor, koleksiyonu erkek giyimiyle ilişkilendirilmiş rutin usta jestlerle buluşturuyor. McGregor, konuyla ilgili düşüncelerini şu cümlelerle özetliyor: “COS koleksiyonunu, giyen kişinin farkındalığıyla birlikte eğlenceli bir şekilde keşfederken, günlük hareketlerimizi tasarımlarla birlikte alt üst edecek özel bir projeye imza atıyoruz. Gündelik hayatın hareketlerini yeniden yorumlayan Wayne McGregor dansçıları, kendi fiziksel özelliklerini hareketlerine yansıtıyor. Benim koreografimde haraket hem tanıdık hem yabancı, hem eğlenceli hem de yaratıcı, ama özetle sade bir biçimde karşımıza çıkıyor. Soma, bedenle, doğayla, insan olmakla ilgili. "

18-06/19/cos-x-pitti-uomo-soma-09.jpg

Performans cosstores.com adresinden izlenebilecek. Hemen ardından koleksiyon Via della Spada, 1 adresindeki COS Floransa mağazası ile Avrupa, Amerika ve Güney Kore’de COS e-commerce sitelerinde 6 Eylül'e kadar satışta olacak.

 

 

 

 

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER COS SOMA pitti uomo
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası