Wales Bonner Artık Resmen Burada

Pitti Uomo’da Grace Wales Bonner kariyerinin en önemli koleksiyonunu sergiledi. Sonbahar 2023 koleksiyonunun tüm detayları ve kariyerinde ne anlama geldiğiniz Floransa'dan Samuel Hine anlatıyor.

16 Haziran 2022

Wales Bonner Artık Resmen Burada

Grace Wales Bonner, Ocak 2020'den bu yana bir defile düzenlemedi. Wales Bonner x Adidas iş birliğini dünyaya tanıttığı an kariyerinde önemli bir dönüm noktasıydı. Önceleri Wales Bonner, zarif terziliği, kültürler arası referansları ve açıkça görülen star ılığı üzerine kafa yoran moda uzmanları tarafından sevilen bir markaydı. Ve sonra, neredeyse bir gecede, Adidas spor ayakkabıları - tığ işi detaylarla Sambas - her yerdeydi, küresel şehir merkezindeki yaratıcı sınıfın yeni hit parçasıydı. (GQ onları 2021'de Yılın Sneaker'ı ilan etti.)Artık Bonner sadece Londra moda sahnesinde güçlü bir yetenek olarak görülmüyor - son iki yılda birkaç dikkat çeken lookbook’unun ardından eğer isterse büyük bir moda evine geçebileceği konuşuluyor. 

 wales_bonner

Dün gece Floransa'daki Sonbahar 2023 Wales Bonner gösterisi, onun podyuma dönüşünün işaretiydi ve başka bir önemli dönüm noktası olabilir. Bonner da öyle düşündü. Gösteriden sonra “Bence Wales Bonner için gerçekten önemli bir andı…Bunu bir bakıma varış gibi düşünüyorum.” dedi.

 wales_bonner

Gösteri, aslen 1444'te Floransalı yönetici ailenin patriği tarafından görevlendirilen Palazzo Medici Riccardi’deydi. Erkek giyim ticaret fuarı Pitti Uomo'nun bu sezonki edisyonunun konuk tasarımcısı olarak Bonner, antik kentte istediği bir saray ve kamusal alanı seçebilirdi. Bu sarayı özellikle seçti, çünkü bir zamanlar Floransa Cumhuriyeti'nin ilk kalıtsal hükümdarı ilk Siyahi devlet başkanı olduğu düşünülen Floransa'nın Kara Prensi olarak adlandırılan Alessandro De' Medici'nin eviydi. Batı Avrupa. Floransa Dükü veya Rönesans döneminde Floransa'ya gelen Batı ve Kuzey Afrikalılar olsun, "tarihsel olarak burada bulunan bu çok ağırbaşlı, sofistike karakterleri düşünerek" koleksiyonu geliştirirken Bonner çok zaman harcadı.

 wales_bonner

Defile, Bonner'ın en son iş birliğiyle açıldı: hacimli, dökümlü şortların üzerine giyilen, Kerry James Marshall'ın bir resminin işlendiği bir tişört. Şehirde eskiler tarafından ve onlar için çalışan yeni ustaların olduğuna dair bir gönderme… Bonner, estetik evrenini inşa etmesine yardımcı olmak için Eric N. Mack ve Tyler Mitchell gibi çağdaşlarından yararlanarak sanatsal iş birliğini yaratıcı pratiğinin ana teması haline getirdi. (Hem Mack hem de Mitchell gösteri için sarayın ana avlusunda oturdular.) Bonner, sarayda atmosferi kurmak için mermer zeminin her santimini ve duvarların çoğunu kaplayan Ganalı sanatçı İbrahim Mahama ile çalıştı. Kendi ülkesindeki pazarlardan temin ettiği jüt çuvallarla görüyorduk. Bonner, alanda Afrika geleneklerinin fizikselliğini hissetmenin önemli olduğunu söyledi. Ve giysilerde ortaya çıkan zanaat üzerine keskin odağını yansıtıyordu.

 wales_bonner

 wales_bonner

Pitti Uomo'daki şovların çoğunda ağır terzilik görüyoruz ve Bonner, Savile Row'un cesur Anderson & Sheppard ile geliştirdiği en iyi takım elbisesini ortaya çıkarma fırsatını yakaladı. Wales Bonner'ın ilk ev içi ayakkabı serisinin bir parçası olan leopar desenli babuşlarla giyilen kaşmir bir smokin, Paris'te Charvet tarafından özel olarak dikilmiş ipek jakardan dikilen düz ipek opera mantoları gibi modern bir prensliğe uygun parçalar birbirini izliyordu. Wales Bonner x Adidas harika, ancak Galler Bonner x Anderson & Sheppard, modadaki en havalı iş birliği! Sözü açılmışken, bu sezon gümüş ve rugan siyah üç çizgili spor ayakkabılar el yapımıydı, futbol ayakkabıları bildiğimiz bir takım elbise ayakkabısı gibi yapıldı. Bonner, “Almanya'daki [Adidas] atölyesinde yapıldılar, bu yüzden hepsi daha çok beyefendi ayakkabısı yapım teknikleri kullanılarak elde dikildi” dedi. "Bu, Adidas'a olan yaklaşımımla oldukça tutarlıydı - bir tür kişiye özel ilgi, spor giyim üretiminde sıkı bir gelişim ” diye ekledi. Bonner'ın kıyafetleri her zaman ağırbaşlı ve zarif olmuştur, bu da en gürültülü kıyafetlerin çoğu zaman en çok dikkat çektiği bu dönemde satış zorlaştırabilir. Çok daha zor bir şeyi nasıl yapacağını buldu - zarif, güzel kıyafetleri sadece göz alıcı değil, aynı zamanda acil ve gerekli hissettirerek!

wales_bonner 

Koleksiyon, aynı zamanda Avrupa dışından gelen terzilik teknikleri ve geleneklerinin bir kutlamasıydı. Yüksek terziliğe, Bonner'ın yeni mücevher koleksiyonunun bir parçası olan barok incilerden ve Gana cam boncuklarından el yapımı kolyeler ve bu sezon şort sergileyen herhangi bir tasarımcı için çıtayı son derece yüksek tutan Burkina Faso'da dokunan dalgalı kapriler katıldı. “Önemli olan elementler arasında el yapımı ve zanaat hakkında bir diyalog var…Her şeyi aynı seviyeye getirerek bunu kutluyoruz.” dedi. 

 wales_bonner

Podyumda dikkat çekici çok sayıda Wales bonner devrimi vardı. Mesela zımbalı yakalarıyla, bluz gibi görünen yapısı bozulmuş smokin gömlekleri. Kampüs giyimi Bonner’ın koleksiyonlarında kendine tekrar tekrar yer bulur. Bir kolej ceketi yüksek kalite deri kolları ve zımbalı haliyle yeni bir lüks seviyesinde. 

 wales_bonner

Gösteriden sonra bir izleyici koleksiyonu bir nevi iş görüşmesine benzetti. Eğer Bonner için bu bir görüşmeyse kesinlikle çok iyi geçti! Büyük ve lüks bir moda evinin kreatif direktör vizyonunu kesinlikle ortaya koydu. Sanat dünyasıyla derin ve sağlam bağları var. Ticari kaygıları, sanatsal olarak konsept oluştururken dengeleyebilecek yeteneğe sahip. Sessiz ve zeki ama insanların dikkatini çekecek gözlüklerin nasıl yapıldığını biliyor. (Bonner, pandemiden önce çalışmalarını Londra'daki Serpentine Galleries ve NYC Midtown'daki bir kilise gibi mekanlarda sergiledi, burada 2019'da Solange ile birlikte şimdiye kadarki en havalı moda partilerinden birini verdi.) Birçok kişi onun Louis Vuitton erkek bölümünü devralacak tasarımcı olduğunu düşünüyor. 

 wales_bonner

Defileden sonra, Bonner terfi aradığı yönündeki spekülasyonları açıkladı. Lüks bir markaya katılmak yerine, odak noktası, “Wales Bonner'ın tam bir lüks marka olma konumunu gerçekten yükseltmek. Bu, Wales Bonner'ın gerçek tutkusu, siyahi veya Afro-Atlantik kültürel perspektifini temsil eden lüks bir markaya sahip olmak… Bu mirasa sahip bir moda evi yok ve ben de kendi kendime bunu inşa etmeye çalışıyorum.” Bonner gibi bir yeteneğin daha büyük bir platformla neler yapabileceğini görmek ilginç olurdu. Ancak, özellikle dün geceki gösteriden sonra, Wales Bonner'ın platformun kendisi haline geldiğini görmek daha da heyecan verici olacak.


Hermès İlkbahar/Yaz 2023

MODA HAFTALARI | Hermès İlkbahar/Yaz 2023

Kendrick Lamar Louis Vuittion Defilesi Ön Sıra Performansı

MODA | Kendrick Lamar Louis Vuittion Defilesi Ön Sıra Performansı

Les Benjamins İlkbahar/Yaz 2023 "The Horse of the East"

MODA HAFTALARI | Les Benjamins İlkbahar/Yaz 2023 "The Horse of the East"

Daha Fazla Göster