İstanbul Moda Haftası notları

Bu seneki ilk Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul hem bilindik hem de beklenmedik manzaralarla gelip geçti. Hem sosyal medyada hem de basında normalde olduğundan daha az yer alan ve ilk kez defilelerin ertelendiği bir moda haftası yaşadık. Öncekilere oranla hayli buruk geçse de tasarımcıların aylarca emek verip hazırlandığı etkinliği takip ettik ve 2014 Sonbahar/Kış stilinin ilk ipuçlarını ele geçirdik.

02 Nisan 2014

İstanbul Moda Haftası notları

- Giray Sepin, koleksiyonunu defile değil de sunum olarak sergiledi. Spor yağmurlukları klasik kesimlerle birlikte kullanırken, modern üstleri de es geçmeyen tasarımcı kısa paçalı pantolon modasının destekçisi olduğunu da gösterdi.

- En beğenilen defilelerden biri de NIAN markasına aitti. Bordoyu, derileri ve askı aksesuarlarını cesurca kullanan Nihan Buruk, desenli kumaşlarıyla da dikkat çekti. Dar paça pantolonları tercih eden tasarımcı çok çeşitli bir koleksiyon hazırlamıştı.

- Tayt ve tulum gibi iddialı parçalar hazırlayan Niyazi Erdoğan, renk açısından da geniş bir skala seçmişti. Sweatshirt ağırlıklı koleksiyonunda en dikkat çeken aksesuarın bisiklet parçaları olduğu defilede, klasik takımlarda parlak kumaşlar kullanılmıştı. Rahat, şehirli erkek imajının desteklendiği koleksiyon ilgi görenler arasındaydı.

- Daha çok klasik kesimleri tercih eden Serdar Uzuntaş özellikle kullandığı desenlerle de ilgi toplayan ceketleriyle konuşuldu. Canlı renklerden soluk tonlara kadar hayli geniş bir yelpaze kullanan tasarımcı, klasik tarzına rağmen rahat görünebilen bir erkek imajı ortaya çıkardı.

- Etkinliğin en iddialı koleksiyonu Şafak Tokur’dan geldi. Fütüristik denilebilecek parçalar hazırlayan Tokur, tasarımlarında ayrıca çok çeşitli materyaller de kullanmıştı. Çoğu parça hazır giyimde tercih edilmeyecek gibi dursa da yaratıcılık açısından ilgi çekiciydi.

- Kullandığı kürklü detaylarla ilgi çeken Emre Erdemoğlu, en beğenilen koleksiyonlardan birini hazırlamıştı. Spor kıyafetlerdense daha çok takım tercih eden tasarımcının seçtiği renkler ve özellikle de stylingi çok başarılıydı.

Ve diğer notlar:

- Kuruçeşme eziyetinden Fashion Week İstanbul bu sene eski yeri olan Antrepo’ya geri döndü.

- Bizim ilgi alanımızda değil ama onları anmasak olmaz: Selim Baklacı, Özlem Kaya, Red Beard ve Nej kadın kreasyonlarıyla beğenilen ve çok konuşulan isimlerdendi.

- Her yıl olduğu gibi aşırı tuhaf giyinenler ilgi odağındaydı. Kafasına çanta geçirip gelen bile vardı.

- Bugüne kadar sosyal medyada hakkında en az konuşulan moda haftası bu oldu.


Travis Scott x Air Jordan'ın Kapsama Alanı Genişliyor

MODA | Travis Scott x Air Jordan'ın Kapsama Alanı Genişliyor

Türk Geleneklerinin Sokak Stilindeki Yankısı: Puma x Les Benjamins

MODA | Türk Geleneklerinin Sokak Stilindeki Yankısı: Puma x Les Benjamins

Givenchy Bir Sonraki Erkek Koleksiyonunu Floransa'da Tanıtacak

MODA | Givenchy Bir Sonraki Erkek Koleksiyonunu Floransa'da Tanıtacak

Gucci Erkeği Kadar Cesur Olabilecek misiniz?

MODA | Gucci Erkeği Kadar Cesur Olabilecek misiniz?

Gelecek Sezonun Trendi: Missoni'nin Fesleri

MODA | Gelecek Sezonun Trendi: Missoni'nin Fesleri

COS’un Yeni Kapsül Koleksiyonu: White Shirt Project

MODA | COS’un Yeni Kapsül Koleksiyonu: White Shirt Project

Daha Fazla Göster